Geos 2 ocena 5 lekcija Flashcards
индустрија,појам
Industrija je fabricka delatnost u kojoj se masinski ili hemijski preradjuju mineralne, energetske, drvene, agrarne I druge sirovine u upotrebljive proizvode.
индустријски производи могу бити….
Industrijski poizvodi mogu biti sredstva za rad (masine alati, instrumenti, materijali) i predmeti za potrosnju (hrana, obuca, odeca I drugo).
индустријализација
Industrijalizacija ja process razvoja industrijske delatnosti. Stepen industrijske delastnosti drzave odredjuje se prema vrednosti industrijske proizvodnje po stanovniku, udelu industrije u stvaranju bruto nacionalnog dohotka, u vrednosti izvoza, udellu u broju zaposlenih.
Prema podacima iz 2014. God U Srb industrija rudarstvo I energetika zajedno ucestvuju sa oko 18,8% u broju zaposlenih I oko 21,2 u bruto domacem proizvodu.
недостатак високих технологија
U strukturi Srb jos uvek nedostaju ili su nedovoljno zastupljene industrije visokih tehnologija kao sto su mikroelektronika, robotika, nuklearna energija, biotehnologija, kosmotehnologija i genetski inzinjering, proizvodnje vestackih materijala, uredjaja za telekomunikaciju. To su visoko sofisticirane vrste industrije, sto znaci da primenjuju uveliko naucna dostignuca u procesu prizvodnje i zbog toga su visokoprifitabilna .
индустрија се дели према предмету рада на…
Industrija se deli prema predmetu rad ana ekstraktivnu (vadjenje uglja, ulja, ruda) I preradjivacku (masinogradnju, hemijska, tekstilna, prehrambena)
према врсти производа индустрија се дели на….
Prema vrsti proizvoda deli se na tesku I laku. U tesku industriju spadaju energetika, rudarvsto, metalurgija, metalopreradjivacka, masinska, bazna hemijska industrija I industrija gradjevinskog materijala. U laku industriju spadaju : prehrambena, tekstilna industrija koze, gume, drvna industrija,laka hemijska industrija.
Teska industrija proizvodi poluproizvode za dalju preradu, masine I opremu za druge delatnosti. Teska industrija se uveliko oslanja na prirodne resurse a laka industrija na poljoprivredne proizvode.
Laka industrija uglavnom proizvodi pokucstvo i robu za siroku potrosnju.
почетак индустријализације
ZA pocetak industrijalizacije moze se uzeti pojavaprve parene masine u Beogradu 1949. gonine. Do Prvog svedskog rata Srbija je bila pretezno poljoprivredna zemlja.
период између првог и другог светског рата
U periodu izmedju Prvog I Drugog svedskog rata pored poljoprivrede intezivno se razvijalo rudarstvo. Rudnike su pretezno eksploatisali starnci. Stranci su dosta eksploatisali dosta drva iz suma, Veci deo industrije koji se razvijao radio je za vojsku I bio je koncentrisan u sredisnjoj Srbjiji (Beograd, Kraljevo , Kragujeva, Nis)
период после другог светског рата
Industrija Srbije podnela je velike gubitke tokom Drugog svetskog rata, I neposredno posle rata znog preseljenja, navodno iz strateskih razloga brojnih prostojenja u Hrvatsku, Sloveniju, centralu Bosnu. Tek posle 60-ih godina industrija Srbije je pocela intezivnije da se razvija.
проблеми индустрије (само неки са скице у књизи)
Problemi industrije: -zavisnost od uvoza sirovina I tehnologije
- nedostatak domaceg kapitala
- visoki troskovi proizvodnje po jedinici proizvoda
- niska konkurencija na svetskom trzistu
- ekoloski problemi
- vlasnicka struktura (problem privatizacije)
одрживи развој
Opsta tehnicka I tehnoloska modernizacija industrije omogucuje postepeni prelaz nase privrede na odrzivi razvoj, s s prioritetom na grane visokih tehnologija. Pojam odrzivi razvoj podrazumeva takav odnos naseg drustva prema prirodnoj sredini , koji vodi racuna o potrebama buducim generacijama I omogucava trajan I stabilan razvoj.Visoke tehnologije su deo koncepta odrzivog razvoja zato sto su visoko sofisticirane bazirane na nauci informaciji.
глобализација
Poslednjih gonidina globalizacija nase privrede se ostvaruje pod velikim uticajem medjunarodnim kompanijama koje kupuju preduzeca I kontrolisu veci deo proizvodnje u hemijskoj elektrotehnickoj farmaceutskoj I masinskoj industriji.