Geos 2 ocena 3 lekcija Flashcards
структура сточарства (%)
U stocarstvuvecu vrednost proizvodnje ima govedarstvo 40%, od svinjarstva 36% a mnogo manja zastupljenost su zivinarstvo 19% ovcarstvo 4,5 %i ostale stocne grane 0,5%/
задаци сточарства
Proizvodi stacarsvta (meso I mleko, mesni I mlecni proizvodi, vuna I jaja) imaju veliku ulogu u ishrani stanovnistva u Srbiji.
природни услови
Prirodni uslovi za razvoj stocarstva u srbiji je veoma dobar. Biljna osnova stocarstva pasnjaci livade I povrsine pod stocnim biljkama , upupne povrsine od vide od 2 mil ha.
Na Karpatsko balkanskim planinama, Pesteru, Zlatiboru , Tari, Sar planini, Prokletijama I drugim planinskim prostranstvima razvijeno je pasnjacko a u panonskim dolinskim I prigradskim zonama zastupljeno je intezivno stajsko stacarstvo/
друштвени услови
Drustveni uslovi su ogranicavajuci factor za razoj stocarstva u Srbiji.Zbog oseljivanja iz seoskih I planinskih sredina stocarstvo je ostalo bez radne snage.
Nestabilna trzista uslovi destimulisano deluju na sve grane stocarsva a najvise na govedarstvo I svinjarstvo.
Neke politicke I ekonomske mere napustanje tradicionalnih vrednosti te opsta modernizacija su nazadili su ranije veoma zastupljeno kozarstvo I konjarstvo.
Govedarstvo
Govedarstvo je vodeca grana stocarstva U Srbiji.Razvijeno je mlecno I mesno govedarstvo. U brdskom planinskim predelima I planinskim predelima zasupljenije je pasnjacko a u ravnicarskim predelima I prigradskim zonama stajko(mlecno I tovno).Najvise se gaje plemenite strane rase koje daju vise mleka I mesa(simenralska ,frizijska) a od domacih rasa je veoma malo
Zasputljeno je na Kosovu I Metohiju, u jugoistocnoj Srbiji, Raskoj, Pomoravlju, Macvi I kolubari.
свињарство (расе)
Svinjarstvou Srbiji ima dugu tradiciju a svinjsko meso I preradjevine su veoma zastuplljene u ishrani domaceg stanovnistva I u izvozu.
Strane rase dostizu vecu masu (jorki, berkis, landras) uglavnom su potisle domace svinje.
Glacne Oblasti: severni deo Banara I Backe, Donji Srem, Macva, Kolubara, Veliko I Zapadno Pomoravlje.
овчарство (подврсте)
Ovcarstvo ja najvise zastupljeno u brdskim I planinskim krajevima Srbije (Karpatsko balkanske planine ,Sar planine, Prokletije, Pesterka visoravan, planine zapadne I jugoistocne Srbije.
Ionako postoje dobri uslovi I duga tradicija broj ovaca se smanjuje (3 puta).
Gaje se podvrste pramenske sjenicka, pirotska, kosovska, svrsljicka. One su dobro prolagodjene nasim klimatskim uslovima I nacinu ishrane ali daje manje mleka I slabiji kvalitet vune.
živinarstvo
Zivinarstvo ima sve veci znacaj jer se u Srbiji u ishrani stanovnistva i izvozu Srbije sve vise traze jaja, zivinsko mese i preradjevine. Pretezno se gaje kokoske razlicith rasa i za razlicite potrebe, a znatno manje gusanja i ćurki. Zivina se gaji sirom Srbije.
коњарство,козарство
Broj konja opada poslednjih 60-50 god je se sve vise koristi mehanizacija, a tradicionalne svrhe su prestale da postoje.
Kozarstvo se nije oporavilo posle Drugog svedskog rata nakon zabrane njihovog gajenja.
лов (ловишта)
Lov je jedan od najstarijih nacina na koji covek dolazi do hrane. Danas je prerastao u sporsku aktivnost ali ma I ekoloski znacaj. Lov je regulisan strogim pravilima o zastiti zivotne sredine I odvija se u odredjenim periodima godine. Sva lovna povrsina je podeljena na 15 lovnih oblasti. Od 321 lovista 24 su ogradjena .Najbolji lovni tereni su sume šikare i okolni proctor gde se love ptice i sisari. Tereni pored reka i jezera su pogodni za lov divljih patki.
риболов (рибњаци)
Ribolov se deli na morski i slatkovodni. U Srbiji postoji slatkovodni ribolov , i to recni ,jezerski i vestacki (ribogojstvo).
Srbija spada u grupu zemalja sa najboljim prirodnim uslovima za razvoj ribogojstva. Iako je ribogojstvo profitabilna delatnost, a riba korisna ljudskom organizmu, u ishrani stanovnistva ribe je veoma malo. Po cemu je srbija poslednja u Evropi. Pomoravlja su idealna za formiranje saranskih ribnjaka a prostori uz hladnu I cistu planinsku vodu za ribnjake pastrmke.
U Srbiji saranski ribnjaci prostiru se kod Ecke u Banatu.