Fossiilsed ressursid Flashcards
- Fotosünteesi reaktsioon
Fotosüntees on protsess, kus taimed kasutavad päikesevalgust (valgusenergiat), et muundada süsinikdioksiid (CO2) ja vesi (H2O) glükoosiks (C6H12O6) ja hapnikuks (O2). See protsess on eluliselt tähtis, kuna see toodab suurema osa Maa atmosfääris olevast hapnikust
- Fotosünteesi tähtsus
Fotosüntees mängib keskset rolli süsiniku ringes, aidates vähendada atmosfääris oleva CO2 hulka. Lisaks on see peamine energiaallikas ökosüsteemidele, pakkudes toitu ja hapnikku, mis on hädavajalik enamike elusorganismide ellujäämiseks.
- Fotosünteesis osalevad ained
– Päikesevalgus on energiaallikas, süsinikdioksiid on saadud õhust ning vesi on absorbeeritud taimede juurte kaudu maapinnalt. Need komponendid on vajalikud glükoosi ja hapniku tootmiseks fotosünteesi protsessis.
- Fotosünteesi mehhanism ja lõpp-produktid
Päikesevalguse energia aitab lõhustada vee molekule, vabastades hapniku, samal ajal kui süsinikdioksiid muundatakse glükoosiks. See energiarikas suhkur toidab taimi ja kaudselt ka teisi ökosüsteemi liikmeid.
- Ilma fotosünteesita
Ilma fotosünteesita ei toimuks hapniku tootmist atmosfääri, mis viiks enamiku eluvormide väljasuremiseni. Lisaks sellele ei oleks süsinikdioksiidi loomulikku sidumist, mis tõstaks oluliselt Maa temperatuuri.
- Fossiilkütuste tekke
Fossiilkütused nagu kivisüsi, nafta ja maagaas on tekkinud miljonite aastate jooksul orgaanilise materjali, peamiselt surnud taimede ja loomade jäänuste geoloogilise survestamise ja temperatuuri mõjul.
- Kivisöe varude jaotus
– Maailmas on kivisöevarusid hinnanguliselt 826,001 miljonit tonni, kus Euroopa ja Euraasia hõlmavad 33.0% ning Aasia ja Vaikse ookeani piirkond 31.4%.
- Kivisöe tarbimise dünaamika
Viimase 50 aasta jooksul on Aasia ja Vaikse ookeani regioonist saanud suurim kivisöe tarbija, moodustades umbes 65.6% maailma tarbimisest, mida peegeldab kasvav tööstuslik areng ja energia nõudlus selles piirkonnas.
- Kivisütt jätkub ligikaudu
Arvestades praegust tarbimist, jätkub maailma kivisöevarud veel sajanditeks, mis näitab, et kuigi taastuvenergia kasutuselevõtt on suurenenud, sõltuvad paljud riigid endiselt suurel määral kivisöest
- Söetoodang riikide lõikes
Aasia ja Vaikse ookeani piirkond on suurim kivisöe tootja, tootes 64.9% kogu maailma kivisöest, millele järgnevad Euroopa ja Euraasia ning Põhja-Ameerika.
- Söetarbimise prognoos 2100
Oodatakse järkjärgulist vähenemist kivisöe tarbimises, kuna riigid püüavad vähendada CO2 heitkoguseid ja suurendada taastuvate energiaallikate kasutust.
- Söe hindade dünaamika
Kivisöe hinnad on viimase 40 aasta jooksul olnud volatiilsed, peegeldades nii majanduslikke kui ka poliitilisi muutusi, mis mõjutavad globaalset energiaturgu.
- Naftavarud maailmas
Suurimad naftavarud asuvad Lähis-Idas, mis moodustavad 56.6% maailma varudest. See regioon on endiselt ülekaalukalt suurim naftatootja ja -eksportija.
- Naftatoodang regioonide lõikes
Lähis-Ida toodab 30.3% maailma naftast, mis rõhutab selle piirkonna strateegilist tähtsust globaalses energiaturul.
- Naftatootmise dünaamika
– Globaalne naftatootmine on viimastel aastakümnetel üldiselt suurenenud, kuid on nüüd jõudnud platoo faasi, kus mõnedes piirkondades on tootmine stabiliseerunud või isegi langenud