Filozofsko-zgodovinski temelji Flashcards
ETIKA
je filozofska disciplina, ki se ukvarja s tematiko človeškega hotenja in ravnanja z vidika dobrega in zla. Pojmuje se kot osebno prepričanje posameznika, kaj je prav in kaj narobe oz. kaj je dobro in kaj slabo.
Začetniki etike
Platon in Sokrat, prvo celovito delo pa je napisal ARISTOTEL- Nikomahova etika, v katerem se sprašuje, kaj je smoter celotnega življenja (njih zagovarja etiko vrlin in razpravlja o najvišjem dobrem, srečnem življenju, pravičnosti, užitkih in prijateljstvu). V tem smislu se sprašuje tudi o smislu politike in meni, da je ta nad celotno dejavnostjo in te dejavnosti usmerja dobro in smotrno.
Poklicna etika
gre za neke standarde željenega ravnanja zaposlenih oseb na določenem področju (medicina/pravo/ipd.). Je ožji vidik pojmovanja etike.
Enotna definicija etike
NI, tudi globalna etika ne obstaja, saj se vsebina in njeno definiranje se spreminja v času in v prostoru, tudi od avtorja do avtorja.
JE MED ETIČNIM IN ZAKONITIM RAVNANJEM VEDNO ENAČAJ?
Je nekaj, kar je zakonito, tudi vedno etično? Ni nujno – ekscesno visoke plače direktorjev in ekscesno nizke plače so lahko zakonite, niso pa etične. Lahko pa je nekaj nezakonito, pa je etično (primer Antigone, evtanazija, ipd.).
MORALA
je skupek predpisov/norm/vrednot, ki so predpisana z neko notranjo, subjektivno sankcijo, ki jo vsakdo »trpi«, ki jo vsakdo uporabi po svoje kadar krši katero od temeljnih moralnih predpostavk. Je tista, ki je toliko bolj učinkovita, kolikor bolj je pri posamezniku ponotranjena. To vemo tako, da pravimo, da nas »peče vest«. Ta nam sporoča ali smo ravnali v skladu z našo moralo ali ne.
Razlika ETIKA-MORALA
Veliko avtorjev enači pojma etika in morala. Tipično etično pravilo je npr. »Ne kradi, ne laži«, če pa se zraven prašamo »Kaj je dobro za našega prijatelja?« je pa moralno. Je pa tudi npr. streljanje na neoborožene vojake neetično, je pa lahko moralno. Temeljno prepričanje pa je, da je etika filozofija morale (je neke vrste teoretična podlaga morale).