Europska unija: ideja europe Flashcards
Gdje bi trebale biti granice Europske unije?
- Granice EU podosta je subjektivan pojam. Naravno, postoje ideje kako granice Europske unije trebaju stati sa rubnim zemljama (pr. Hrvatska kao ulazna točka). Smatra se kako bi granice trebale biti dokle seže Frontex (EuropeanBorderandCoastGuardAgency), koji se brine za članice EU te članice Schengena kako bi smanjili stopu kriminalnih radnji preko granica
-> uz potencijalne ekspanzije (države Balkana), granice bi se teoretski pomaknule, ali bi konkretne granice trebale biti uz države Schengena.
Bi li EU trebala poticati konsolidaciju „europskog identiteta“, a možda i „europskog demosa“ ili ne?
Europski identitet i europski demos jest nešto što bi mnogi rekli da je „umjetno“, ali prihvaćanje europskog demosa može značiti prihvaćanje boljeg političkog integriteta što bi u konačnici dovelo do bolje političke aktivnosti na europskog razini.
-> Ipak, mnogi smatraju kako bi stvaranje tog europskog identiteta moglo predstavljati kontru vlastitom nacionalnom identitetu, te se time dovodi suverenitet država u pitanje. Također, svaka država Europske unije ima vlastitu kulturu i baštinu te bi se one nametanjem tzv. europskog identiteta mogle ugroziti.
-> Pitanje je također vrlo subjektivno, jer ovisi o različitim političkim, životnim i vrijednosnim aspektima pojedinaca.
Je li EU imperij?
Europska unija zapravo ima elemente imperije, uz svoju umiješanost u ekonomske i političke aspekte drugih država (kako svojih članica kroz ekonomiju i zakone, tako i sa državama koje nisu članice ali EU surađuje s njima).
- EU ima institucije koje kontroliraju i reguliraju zakonodavstvo, trgovinu i druge politike svojih država članica, ali je bitno naglasiti kako je EU dobrovoljna zajednica. Također, ništa u EU ne može proći bez da se članice ne konsolidiraju.
- Cilj Europske unije nije stvoriti monopol nad državama i ostvariti imperijalizam, već stvoriti organizaciju kojom se promiču demokratske vrijednosti i nacionalni interesi pojedinih država.
-> Beck tvrdi kako EU jest posthegemonistički imperij, zbog nekih obilježja poput asimetričnog poretka vlasti, multinacionalne društvene strukture i ambivalenciji ukidanja i uvođenja granica. „Vestfalijskasuperdržava“ – tvrde granice, visok stupanj socioekonomske homogenosti, jasna distinkcija između članica i ne-članica.