Ekonomska analiza prava Flashcards
Alokacijska učinkovitost:
Značilnost učinkovitega trga, da je proizvodnja usklajena s preferencami potrošnikov, s čimer se maksimira blaginja družbe. Mejna koristnost dobrin za družbo je enaka njihovim mejnim stroškom. (Posnetek: Transformacijska krivulja)
Asimetrija informacij:
Situacija, v kateri ima ena od transakcijskih strank več informacij kot druga. Asimetrija informacij ustvarja neravnovesje v moči, kar lahko vodi v neučinkovitost ali celo nepopolnost trga (market failure). Glej tudi negativno selekcijo in moralni hazard. (Posnetek: Asymmetric Information and Used Cars)
Behavioristična/vedenjska ekonomija
Veja ekonomije, ki preučuje učinke psiholoških, kognitivnih, kulturnih in družbenih dejavnikov na odločitve posameznikov ali institucij ter preučuje, kako te odločitve odstopajo od tistih, ki jih predvideva klasična (racionalna) ekonomska teorija.
Coasov teorem
Ideja, da bodo pogajanja v sporu glede lastninskih pravic pod ustreznimi pogoji vedno vodila do Pareto optimalne rešitve, ne glede na začetno razdelitev lastninskih pravic. Pogoji za veljavo teorema so jasno definirane lastninske pravice, ki jih je mogoče učinkovito uveljavljati, popolnost informacij ter ničelni transakcijski stroški. (Posnetek: The Coase Theorem)
Čredni nagon (herd effect)
Tendenca posameznikov, da slepo sledijo dejanjem večjih skupin. Primer črednega nagona so vlagatelji, ki sledijo dejanjem drugih vlagateljev, namesto da bi se zanašali na lastno analizo. (Posnetek: Who is more rational, you or the market?)
Delnica
Lastniški vrednostni papir, ki delničarju daje določene pravice, npr. pravico do udeležbe pri upravljanju delniške družbe in pravico do dela dobička (dividende) ter pri delitvi likvidacijske mase. (Posnetki: Obrestna mera, vrednostni papirji in kapitalizacija; Introduction to Stock Markets)
Delniška družba
Kapitalska gospodarska družba, katere osnovni kapital je razdeljen na delnice. (Posnetek: Stock markets)
Dispozitivna pravna pravila (default rules)
Pravno pravilo, ki ga je mogoče spremeniti/razveljaviti s pogodbo ali drugim pravno veljavnim dogovorom. Glej tudi kogentna pravna pravila.
Dividenda
Del dobička delniške družbe, ki je lahko razdeljen delničarjem. Dohodek, ki ga prinaša delnica. (Posnetek: Obrestna mera, vrednostni papirji in kapitalizacija)
Dolžnost razkritja (duty of disclosure)
Dolžnost, da stranke razkrijejo vse informacije, ki so pomembne za vprašanje v zadevi. Stranke morajo informacije razkriti tako sodišču kot drugi stranki.
Drugi teorem blagostanja:
ružbeno blaginjo je mogoče maksimirati (tj. doseči Pareto optimalno razdelitev) v ravnotežju z ustrezno prerazdelitvijo sredstev oz. dohodka posameznikov. Glej tudi prvi teorem blagostanja in Pareto ravnotežje/učinkovitost.
Družbena učinkovitost:
Optimalna porazdelitev dobrin v družbi ob upoštevanju vseh zunanjih ter notranjih stroškov in koristi. Družbena učinkovitost nastopi, ko je mejna koristnost družbe enaka mejnim stroškom družbe.
Družbeni stroški:
Vsota zasebnih stroškov, ki nastanejo zaradi transakcije, in zunanjih stroškov, ki jih imajo potrošniki zaradi tega, ker so izpostavljeni transakciji, in za katere ne prejmejo nadomestila.
Ekonomika blaginje (welfare economics)
Veja ekonomije, ki se ukvarja s tem, kako struktura trgov ter razporejanje dobrin in virov vplivata na splošno blaginjo družbe.
Ekonomska analiza prava
Metoda, ki uporablja orodja mikroekonomije za analizo pravnih pravil in institucij.
Eksternalije (negativne, pozitivne, Pareto relevantne)
Stroški ali koristi, ki jih povzroči akter (npr. proizvajalec), a jih finančno ne nosi ali ne prejme. Glej tudi internalizacijo eksternalij. (Posnetka: Eksternalije; An Introduction to Externalities)
Free-riding:
Nepopolnost trga, ki nastane, ko nekateri člani skupnosti ne prispevajo svojega pravičnega deleža k stroškom skupne dobrine. Težava je torej obremenjevanje skupne dobrine, ki nastane zaradi njene (pretirane) uporabe s strani posameznikov, ki zanjo ne plačujejo pravičnega deleža. (Posnetek: Free rider problem)
Internalizacija eksternalij
Katerakoli metoda, s katero se doseže, da tisti, ki ustvarjajo eksternalije, te upoštevajo pri svojem odločanju. Glej tudi eksternalije.
Izravnalna odškodnina (compensatory damages)
Odškodnina, ki se dodeli oškodovancu kot nadomestilo za nastalo škodo. Glej tudi kaznovalno odškodnino.
Javne dobrine v ekonomskem smislu
Dobrine, ki so neizključujoče (posameznika ni mogoče izključiti iz njihove uporabe) in nerivalne (uporaba te dobrine s strani ene oseba ne zmanjšuje možnosti uporabe te dobrine s strani nekoga drugega). (Posnetek: A deeper look at public goods)
Javne dobrine v pravnem smislu
Dobrine, ki so zaradi politične odločitve dostopne vsem brezplačno oziroma so dostopne po nižjih cenah, kot bi bile določene na trgu. (Posnetek: A deeper look at public goods)
Kaldor-Hicks učinkovitost
Situacija, v kateri ni mogoča Kaldor-Hicks izboljšava. Določena prerazdelitev je Kaldor-Hicks izboljšava, če bi lahko tisti, ki so v prerazdelitvi profitirali, hipotetično nadomestili tiste, ki so v prerazdelitvi izgubili, kar bi privedlo do Pareto izboljšave.
Kaznovalna odškodnina (punitive damages)
Odškodnina, ki jo mora povzročitelj škode plačati poleg izravnalne odškodnine in ki je naložena s kaznovalnim namenom. Glej tudi izravnalno odškodnino.
Kogentna pravna pravila (mandatory rules)
Pravila, od katerih s sporazumom ni mogoče odstopati. Glej tudi dispozitivna pravna pravila.