Dječja kirurgija Flashcards
Najčešća hitna kirurška stanja novorođenčadi pripadaju kojim sustavima?
Respiratorni i GI
Zašto nastaje RDS u novorođenčadi? Kakva je klinička slika i RTG? Koja je najčešća komplikacija?
Zbog nezrelosti pluća i manjka surfaktanta. Prezentira se tahipnejom, dispnejom, aktivacijom pomoćne dišne muskulature (uvlačenje interkostalnih prostora), centralnom cijanozom i stenjanjem.
Rtg pokazuje sliku mliječnog stakla (ground glass) uz izražen aerobronhogram. Najčešća komplikacija je pneumotoraks, pogotovo kod djece na mehaničkoj ventilaciji.
Što je atrezija hoana?
Izostanak otvaranja prednjeg otvora nosne šupljine zbog perzistiranja primitivne bukonazalne membrane.
Što je Robinov sy?
Makroglosija, hipoplazija mandibule i rascjep nepca.
Kongenitalni lobarni emfizem - definicija, klinička slika, RTG, liječenje
Progresivna hiperinflacija nekog od gornjih plućnih režnjeva koji potiskuju zdravo pluće i tako mogu dovesti do atelektaze. Simptomi se razvijaju naglo unutar prva 24 h. Auskultatorno jedva čuujan šum disanja i hipersonaran plućni zvuk. Rtg - povećana prozračnost uz pomak medijastinuma na suprotnu stranu. Hitno kirurško liječenje - torakotomija i lobektomija. Često uz prirođene srčane greške.
Podjela prirođenih cisti pluća
Interlobarna sekvestracija i adenomatoidna malformacija.
Plućne ciste u novorođenačkoj dobi - simptomi
Težak respiratorni poremećaj
Plućne ciste u kasnijoj dobi
kronične upalne bolesti pluća (bronhiektazije, apscesi)
Intralobarna sekvestracija - definicija,simptomi, dg., liječenje
Embrionalno plućno tkivo opskrbljeno iz sistemske cirkulacije, oštro ograničeno od zdravog pluća. Uzrokuje opetovane dišne upale. Dg - doplerom. Liječenje - lobektomija cijelog zahvaćenog režnja.
Adenomatoidna malformacija - definicija, klinička slika, dg., liječenje
Cistična proliferacija završnih dijelova dišnih putova, može nastati unilokularna cista.
Kl. slika varijabilna - potpuno asimptomatska ili teška resp. insuficijencija. Ako se inficira, kl. slika kao apsces ili empijem, Ako dođe do zepreke ventilacije - emfizem. Dg: rtg. pluća, uz ponekad CT i UZV. Liječi se lobektomijom
Histološka podjela adenomatoidnih malformacija
Tip 1 - velike multiple ciste sa stijenkomm od el. tkiva bez hrskavice, često u donjem lijevom režnju pa se mogu zamijeniti s dijafragmalnom hernijom
Tip 2 - brojne male ciste obložene dišnim epitelom
Tip 3 - makroskopski nevidljive ciste, malformacija nalikuje na fetalna pluća.
Bronhogena cista - definicija, kli. slika, dg., liječenje
Hamartomi koji mogu nastati u bilo kojem dijelu pl. sustava i bilo kojoj životnoj dobi sa stijenkom obloženom hrskavicom i dišnim epitelom. Kl. slika ovisi o lokalizaciji - na vratu mogu pritiskati dišne puteve i dovesti do insuficijencije. U bronhima opstrukciju i distalne atelektaze i infekcije. U plućima sliku pl. apscesa - kašalj, vrućica. Mogu biti asimptomatske - slučajan nalaz na rtgu. Liječenje - resekcija ciste.
Kako se razvija kongen. dijafragmalna hernija?
Tijekom embrionalnog razvoja postoji jedinstvena šupljina - pleuroperitoneum. Razvojem ošita se podijeli; ako dođe do zaostajanja posterolateralnog dijela, nastane Bochdalekova hernia: ako zaostane kostoklavikularni defekt, razvije se Morgagnijeva hernia.
Gdje se češće razvije dijafragmalna hernia?
Lijevo,
Koje su patofiziološle posljedice dijafragmalne hernije?
Hipoplazija pluća i hipoventilacija zbog pomaka medijastinuma na suprotnu stranu. - RDS
Kako se dg. dijafragmalna hernia?
Fetalnim UZV u 2. trimestru; vidi se po rođenju fizikalnim pregledom (uvučen trbuh), RTG, ABS (miješana acidoza)
Kako se liječi dijafragmalna hernia?
Hitno, nakon stabilizacije i ispravljanja ABSa, kirurški se vraćaju crijeva u abdomen (subkostalni rez), a otvor se (ako je mali) zašije pojedinačnim šavovima. Češće se nadomjesti sintetskom zakrpom.
Dif. dg. kongenitalne hernije
kongenitalna eventracija ošita (abnormalna elevacija dijela ili cijelog ošita). Nastaje zbog neprimjerenog razvoja m. sloja, aplazije ili ozljede n. phrenicusa. Uzrokuje smetnje disanja, dg. se UZVom, CTom i dijaskopijom disanja (paradoksalno gibanje dijafragme),
Atrezija jednjaka - definicija i najčešći tip
Slijepo zatvoren gornji dio jednjaka, nepovezan s donjim dijelom. Najčešći je tip 3B prema Vogtu sa distalnom ezofagotrahealnom fistulom.
Klinička slika atrezije jednjaka
Slinjenje (ne mogu progutat), bljuckanje, zagrcavanje, kašalj, dispneja i cijanoza. Aspiracijska pneumonija. Nazogsatričnu sondu ne može se provesti do želudca; omča.
Zašto nastaje atrezija jednjaka?
Zbog greške mezodermalne diferencijacije tijekom odvajanja prednjeg crijeva od dušnika. Često u sklopu VACTERL
VACTERL asocijacija
Vertebralne anomalije
Atrezija anusa
Cardiac defects
Traheoezofagealna fistula
Ezofag. atrezija
Renalne anomalije
Limb anomalies
Dg. atrezije jednjaka
Prenatalna dijagnoza - polihidramnij i mali želudac postavlja sumnju. Po rođenju nazogastrična sonda ne može proći kroz jednjak i vraća (omča). Na RTGu se vidi proksimalni bataljak jednjaka i ako postoji fistula vidi se zrak u GI sustavu (crijevima)- Dg- za moguće udružene anomalije - uzv abdomena i uzv srca,
Što je H fistula?
H fistula je oblik traheoezofag. fistule u kojoj je jednjak u kontinuitetu i često je neprepoznata u dojenakoj dobi.
Liječenje atrezije jednjaka
Kontinuirana aspiracija sline sondom i profilaksa antibioticima; eleviran gornji dio tijela za prevenciju GERBa. Kirurški se TE fistula okludira i presijeca. Prox. i dist. jednjak se anastomoziraju. Ako se ne mogu spojiti dijelovi, radi se gastrostoma za prehranu, a dijelovi se postepeno elongiraju. Ako i dlje ne može, onda se otvara ezofagostoma na vratu i defekt se premošćuje izoliranim vask. segmentom debelog crijeva ili želudca.
Crijevna opstrukcija u novorođenčeta - uzroci
Atrezije (anusa, pilorusa), anomalije rotacije i fiksacije(volvulus), Hirschprungova bolest, mekonijska pseudocista, apsces ili priraslice
Klinička slika crijevne opstrukcije u novorođenčeta
Polihidramnij, po rođenju distenzija abdomena (obično ne kod duodenalnih), povraćanje (žuči ako je distalno od papile Vateri), izostanak defekacije u prvih 24-48h.
Nekir. uzroci - paralitički ileus u sepsi ili kongen. hipotireoza ili lijekovi u trudnoći.
Dg. i liječenje crijevne opstrukcije
Nativni RTG prsne i abdominalne šupljine. (dilatirane crijevne vijuge s aerolikvidnim razinama), Malrotacija i distalnije opstrukcije - irigografija ili pasaža. Nalaz uskog mikrokolona upućuje da je opstrukcija proksimalnije. Visoko i lijevo položeni cekum znak je malrotacije.
Uvodi se NG sonda za aspiraciju želučanog sadržaja i dekompresiju prox. crijeva. Započinje se th. antibioticima. Indikacije za hitnu kiruršku operaciju su potpuna opstrukcija crijeva sa znakovima ishemije i nekroze uz sumnju na strangulaciju. Liječi se resekcijom nekrotiz. crijeva i uklanjanjem uzroka opstrukcije.
Vrste duodenalne opstrukcije
Atrezija, membrana, anularni pankreas, malrotacija
Simptomi duodenalne opstrukcije
distenzija gornjeg abdomena, povraćanje (žuči ako je ispod papile Vateri), kašnjenje mekonija
Dg. duodenalne opstrukcije
Double bubble na RTGu i polihidramnij na prenatalnom UZV.
Liječenje duodenalne opstrukcije
Duodenoduodenostomija ili duodenojejunostomija.
Malrotacija s crijevnim volvulusom - definicija i razvoj
Nastaje greška tijekom crijevne rotacije i fiksacije, između 4.-12. tjedna fetalnog razvoju. Duodenojejunalni prijelaz ostaje desno (Treitzov lig.; umjesto gore lijevo), a cekum je lijevo, Ako izostane fiksacija crijeva, crijevo ostaje na uskoj peteljci s mezenterijskim žilama koje se isto mogu zakrenuti.
Kako i kad se manifestira malrotacija crijeva s volvulusom?
Manifestira se u dojenačkoj dobi, najčešće u prvom mjesecu života. Simptomi su nagli bolovi u trbuhu, povraćanje žučnog sadržaja i iznenadnom distenzijom trbuha. Kako progredira ishemija crijeva, može dooći do hematohezije i nekroze crijeva.
Liječenje malrotacije crijeva s volvulusom. Slika na RTGu
Promptna resusitacija parenteralnim otopinama uz NG sondu, antibiotici širokog spektra. RTG: zrak u želudcu i dvanaesniku bez zraka distalnije.Ako je kl. stanje stabilno, a dg. nesigurna - kontrastna pasaža ili irigografija prox kolona - opstrukcija; ili CD gornje mezenterike. Liječi se detorzijom crijieva suprotno od kazaljke sata, razrješavanjem Laddovih i cekojejunalnih priraslica, te apendektomijom (zbog lažne kl. slike). - Tako se širi mezenterijsko stablo, razdvajaju se duodenum i cekum koji se smiješta u lijevi donji hemiabdomen. Ako je došlo do nekroze, ti se dijelovi reseciraju uz anastomozu. Ako je ostalo manje od 10-15 cm t. crijeva bez ileocekalne valvule - nespojivo sa životom.
Zašto nastaje ilealna ili jejunalna atrezija? Kakva je kl. slika i liječenje?
Zbog vaskularne disrupcije tijekom intrauterinog razvoja ploda. Kl. slika uključuje povraćanje i distenziju abdomena. Na rtgu se vide dilatirane vijuge s aerolikvidnim nivoima. Nakon korekcije dehidracije i elektrolita, kirurški se dilatirani prox. dio resecira i radi se anastomoza s krajem crijeva. Ispita se prohodnost distalnog dijela crijeva.
Mekonijski ileus - prezentacija koje bolesti. Klinička slika, dg. i liječenje.
Prezentacija cistične fibroze; odgovoran za trećinu osptrukcija crijeva. Distenzija abdomena, povraćanje, izostanak mekonijske stolice u prvih 24-48 sati. Na RTGu se vide dilatirane vijuge crijeva i mikrokolon. Liječi se parenteralnom rehidracijom. klizmama i ispiranjem gastrografin (diatrizoat).
Najčešće zahvaćen dio Hirschprungovom bolešću
Rektosigmoideum.
Hirschprungova bolest - definicija i uzrok
Kongenitalni megakolon zbog prirođene odsutnosti parasimpatičkih ggl. stanica u mijenteričkom i submukoznom pleksusu. (aganglioza) (poremećaj kaudalne migracije parasimp. neuroblasta između 4. i 7, tjedna embrionalnog razvoja.) Nekordinirana peristaltika, usporeni motilite. Proksimalno proširenje (megakolon) uz distalni mikrokolon.
Epidemiologija Hirschprungove bolesti
4:1 u muške djece. Povezana s Down i MEN2 sy
Simptomi Hirschprungove bolesti
Izostanak i kašnjenje mekonijske stolice u prvih 48h ili znakovi GI opstrukcije. Može se očitovati i u kasnijoj dobi progresivnom distenzijom abdomena i sporim napredovanjem stolice.
Hirschprungova bolest - dg.
DRP - hipertonus analnog sfinketra, prazan rektum uz eksplozivno pražnjenje zraka i smrdljive tekuće stolice iz rektuma nakon završetka.
RTG trbuha - odsutnost zraka u rektumu, dilatirane vijuge proksimalno; distalna crijevna opstrukcija,
Irigografija - određivanje duljine aganglionarnog dijela - promjenea u kalibru s prijelaznom zonom prema zdravom dilatiranom crijevu - retencija barija i dulje od 24h
Anorektalna manometrija - izostaje relaksacija sfinktera anusa i peristaltike nakon punjenja crijeva
Biopsija cijele stijenke pod anestezijom ili sukcijska biopsija - definitivna dg.
Hirschprungova bolest - dif. dg. (opstipacija i kašnjenje mekonija)
mekonijski ileus, sindrom mek. čepa, intestinalna neuronalna displazija i kongenitalna hipotireoa.
Kirurško liječenje Hirschprungove bolesti - 2 akta
1 - oteretna kolostoma za oslobađanje prox. dilatiranog crijeva
2 - resekcija aganglionarnog segmenta i anastomoza zdravog ganglionarnog dijela s distalnim modificiranim rektumom (po Soaveu ili Duhamelu) ili nemodificiranim (očuvanje funkcije unutarnjeg analnog sfinktera - po Swensonu pull through).
Komplikacije Hirschprungove bolesti
Tox. megakolon, ruptura kolona i septički šok.
Rani simptomi i liječenje tox. megakolona
DIstenzija abdomena, proljevaste, sluzave i krvave stolice, letargija, znakovi teške toksemije. Liječi se intenzivnom parenteralnom nadoknadom, antibioticima širokog spektra, rektalnom dekompresijom i ispiranjem klizmama s metronidazolom. Ponekad hitna kirurška dekompresija prox. dijela kolostomom.
Zašto nastaje NEC? Koji su RF?
Nastaje zbog smanjene crijevne perfuzije i poremećaja imunosti, pa dolazi do hemo.-nekr. upale crijeva. Najčešće kod nedonoščadi i djece vrlo male porođajne mase, između 2-4 tj života.