Did. družboslovja Flashcards
Prometna pravila, ki veljajo za otroke stare 6-8 let: otrok sopotnik v avtu, otrok kolesar in sopotnik na kolesu, otrok pešec.
- Otrok sopotnik v avtu: učitelj lahko vozi učence z avtom le z dovoljenjem. Na splošno morajo sedeti zadaj (na podstavku, dokler ne presežejo višine 150 cm) in biti pripeti.
- Otrok kolesar: do 6. leta ne sme samostojno s kolesom na cesto, niti v spremstvu. Kot sopotnik je lahko do 8. leta, vendar mora imeti prilagojen sedež, stopalke in čelado. Velja, da mora voziti v spremstvu do 14. leta, če nima vozniškega dovoljenja. V 5. razredu opravlja kolesarski izpit.
- otrok pešec: učenci v 1., 2. razredu gredo lahko v šolo in iz nje le v spremstvu staršev ali skrbnikov. Če se starši odločijo drugače, napišejo pisno dovoljenje.
Kako prečka cesto 6-7 leten otrok in postopke razložite z vidika psihofizičnih značilnosti te starosti.
Otrok si sam izbere varen kraj, kjer bo prečkal cesto. Ko se ustavi, spremlja promet. Pogleda levo in desno ter se odloči, kdaj bo prečkal. Otrok porabi več časa kot odrasel človek. Cesto prečka po najkrajši poti (pravokotno in ne poševno), kar je zapisano tudi v predpisih. Učimo ga, da ustavi promet z dvignjeno roko. Otrok zaradi svoje višine in manjšega vidnega polja nima jasnega pregleda nad cestnim dogajanjem, ne zna dobro presojati in ocenjevati razdalj in hitrosti avtomobila.
Zakaj je reakcijski čas otrok v prometu daljši od reakcijskega časa odraslih?
Odrasli znamo oceniti, kako varno je prečkati med vozili, ker imamo to sposobnost bolje razvito kot otroci. Ravno tako prej določimo smer zvoka in ocenimo hitrost vozila po zvoku. Prej odreagiramo na različne prometne situacije, zato je naš reakcijski čas v prometu krajši.
Zakaj strategija prečkanja ceste, ki jo uporabljamo odrasli (poševno), ni primerna za otroke, če zanemarimo prometne predpise?
Odrasli znamo bolje presoditi različne prometne situacije. Ni se nam potrebno vedno ustaviti in presoditi položaj za varno prečkanje ceste. Za otroke taka strategija ni primerna, saj otrok potrebuje zastoj v gibanju, da presodi situacijo, počaka, da se cesta izprazni in oceni, ali lahko prečka cesto. Ko oceni položaj, cesto prečka naravnost in ne poševno. Tako cesto prečka po najkrajši poti in varneje pride čez cesto.
Roditeljski sestanek na začetku X. razreda. Katera navodila in pojasnila, povezana s prometno varnostjo učencev, boste sporočili staršem?
- r.: staršem predstavim prometno varnostni načrt šolske okolice, kjer je tudi opisana varna pot do šole. Opozoriti jih moram na prometno ravnanje v okolici šole - kje ustavljati vozila ipd. Seznaniti jih moram, da je spremstvo otrok do 7. leta starosti. Otroci vozači prav tako potrebujejo spremljanje na poti. Predstavim jim psihofizične sposobnosti otrok in jih opozorim na vidnost njihovih otrok v prometu: odsevnik, rumena rutica, svetla oblačila… Starši se morajo zavedati, da so vzorniki in prvi učitelji prometne vzgoje.
- r.: starše seznanim z usposabljanjem njihovih otrok za samostojno hojo, vožnjo z avtobusom … Zopet jim predstavim psihofizične značilnosti otrok in opozorim na vidnost v prometu. Poudarim, da so starši vzorniki.
- r.: Priprava na kolesarski izpit. Staršem predstavim 30 urni tečaj, ki ga mora šola obvezno pripraviti. Vključevanje otrok je prostovoljno. Opozorim jih na to, da otrok pred 10. letom ni sposoben upoštevati vseh pravil v prometu, ki jih mora poznati kolesar. Otrokov reakcijski čas je predolg glede na hitrost kolesa in prometnih situacij na cestišču. Otrok naj čimprej vozi kolo in gre čim kasneje v promet kot kolesar.
Katere teme iz prometne vzgoje bi vključili v pouk SPO v 2. razredu v vašem kraju?
- pravila obnašanja v prometu in prevoznih sredstvih
- varna pot v šolo
- osnovni prometni znaki v okolici šole
- pomen vidnosti v prometu v različnih vremenskih razmerah
- prometni znaki za kolesarje
Kaj mora učitelj naučiti učence 1. razreda preden vodi skupino v prometu?
Najprej jih mora seznaniti z nekaterimi prometnimi pravili in znaki. Pomembno je, da jih učenci poznajo in razumejo. Učencem pove, da pešci hodijo po pločniku. Če ga ni, vedno hodimo po levi strani ceste (nasproti prometu). Če hodimo po cesti, kjer ni pločnika, kot organizirana skupina, hodimo po desni strani cestišča, drug za drugim.
Cesto prečkamo na označenem prehodu za pešce. Prvi na prehod stopi učitelj in za njim učenci.
Učence seznani z vidnostjo v prometu
Kako naj starši pripravijo učenca na samostojno pot v šolo?
Starši so otroku zgled. Naučiti ga morajo, kako in kje lahko prečka cesto v domačem okolju - na vsakem križišču ali cesti posebej. Starši naj otroka spodbujajo k opazovanju in jim pojasnjujejo svoje ravnanje in ravnanje drugih. Z otrokom naj vadijo na prometno varnih površinah na manj prometnih cestah, kasneje pa lahko izberejo vedno bolj zahtevne situacije.
Kako vodi 1 učitelj skupino 10 otrok?
- hoja na pločniku: učitelj je prvi in zadnji po smislu. Sam presodi, kaj je boljše, glede na dano situacijo, preglednost. V primeru, da pločnika ni, organizirana skupina hodi po desni strani cestišča.
- prečkanje ceste: učitelj gre prvi na cesto in na sredini prehoda počaka, da gredo vsi otroci čez in gre on kot zadnji s cestišča. V primeru, da na semaforju zagori rdeča luč, učitelj otrok ne deli, ampak vsi prečkajo.
- vstop in izstop avtobusa: pri vstopanju gre učitelj zadnji na avtobus. Pri izstopanju gre učitelj prvi iz avtobusa in preveri mesto izstopa, ali je varno. Na koncu učitelj preveri, da so vsi izstopili z avtobusa.
Zakaj otroci do 10. leta ne morejo povsem odgovarjati za svoje ravnanje v prometu?
Vzrok so njihove psihofizične sposobnosti. Motorično se šele razvijajo, vedno hitijo, so socialno in čustveno nezreli, nimajo splošnih izkušenj s prometom, težave imajo pri zaznavanju in določanju smeri zvoka, imajo daljši reakcijski čas, ne zmorejo oceniti varnosti prečkanja ceste, oceniti hitrost po zvoku, ne poznajo še vseh pravil in predpisov, ki so potrebni za varno udeleženost v prometu, slabša je tudi njihova pozornost.
Kako bi dosegli učni cilj “Učenci se zavedo, da voznik ne more v trenutku ustaviti vozila”? Opišite 3 različne zaznavne stile učenja.
- vizualni: prikaz dobrega videoposnetka
- gibalni: naloge hitrih ustavitev
- slušni: ob praktičnih nalogah jasna in glasna razlaga
Razloži pomen načela “Prometna vzgoja je postopna” in kratko opišite, kako bi to načelo upoštevali v šoli v izbranem kraju?
Prometna vzgoja je postopna, zato učenec postopno spoznava promet v domačem okolju in pravila, ki urejajo odnose med udeleženci v prometu. Skladno s telesnim in umskim razvojem razvija in razširja znanja in spretnosti za samostojno in varno sodelovanje v prometu, najprej kot pešec in potnik, nato kot kolesar, voznik kolesa s pomožnim motorjem in nazadnje kot voznik kolesa z motorjem.
Kako bi to načelo upoštevali: z učenci se najprej pogovorimo o pravilih obnašanja v prometu in izpostavimo tista, s katerimi se učenci vsakodnevno srečujejo na poti v šolo. Skupaj z učenci si v domačem kraju ogledamo tudi prometne znake, ki so na njihovi poti do šole. Postopno pa spoznajo še druga pravila obnašanja v prometu in ostale prometne znake, ki so med drugim pomembni pri opravljanju kolesarskega izpita. Še kasneje pa jih seznanim tudi z vplivom zunanjih dejavnikov na varnost v prometu .
Utemeljite pomen načela “Pri prometni vzgoji je nujno sodelovanje s starši”. Kako bi to načelo upoštevali v 2. razredu?
Promet je narejen za odrasle. Cilj tako staršev in učiteljev je, da otroke naučimo pravilnega ravnanja v prometu in da bi prihajalo do manj nezgod. Starši morajo otroka pripraviti na samostojno sodelovanje v prometu. Otroci vsaj do 10 leta ne morejo biti povsem odgovorni za svoje ravnanje v prometu, zaradi svojih psihofizičnih sposobnosti. Otrok opazuje ravnanje staršev in ga skuša posnemati, zato mu morajo biti dober zgled.
Za starše drugošolcev pripravimo roditeljski sestanek, kjer jih seznanimo z usposabljanjem za samostojno peš hojo, vožnjo z avtobusom. Seznanimo jih tudi s psihofizičnimi značilnostmi njihovih otrok in primerni vidnosti. Opozorimo jih, da so svojim otrokom zgled in naj se v prometu obnašajo v skladu s pravili.
Zakaj je dobro upoštevati priporočilo “naj se otrok nauči čim prej voziti kolo, vendar naj se kot kolesar čim kasneje samostojno vključi v promet”?
Otrok pred 10. letom ni sposoben upoštevati vseh pravil v prometu, ki jih mora poznati kolesar. Njihov reakcijski čas je predolg glede na hitrost kolesa in prometne situacije na cestišču.
Opišite primer zglednega ravnanja odraslega pri prečkanju ceste skupaj s prvošolcem.
Pri prečkanju ceste se mora odrasli skupaj z otrokom vedno ustaviti korak od roba pločnika/vozišča. Priporočeno je, da otrok opisuje kaj dela in na kaj je pozoren. Odrasli ga navaja na to, da se vedno ustavi in dobro opazuje promet s pogledom levo, desno, levo. Cesto lahko prečka, če z nobene strani ne prihaja vozilo ali če voznik ustavi in da jasen znak, da lahko prečka cesto.