Dializa Flashcards
Funkcje nerek
- usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii
- zatrzymywanie składników niezbędnych dla organizmu (reabsorbcja)
- regulacja objętości płynów ustrojowych
- wydalanie leków i trucizn rozpuszczalnych w wodzie
- wpływ na ciśnienie tętnicze krwi (układ renina-angiotensyna-aldosteron)
- wpływ na prawidłową erytropoeze
- wpływ na równowagę kwasowo-zasadową
- produkcja aktywnych postaci witaminy D3 (kości)
Metody w przypadku całkowitej niewydolności nerek
Hemodializa
Dializa otrzewnowa
Przeszczep nerki
Zasada hemodializy pozaustrojowej
Podczas zabiegu krew jest wielokrotnie przepompowywana na zewnątrz ciała do dializatora. Krew jest oczyszczalna przepływając przez dializator: półprzepuszczalna błona migracja cząstek których nie było, wystarczająco małe otwory aby krwinki, białka i witaminy nie uciekały z krwi.
Niepotrzebne produkty przemiany materii (mocznik, kreatynina, kwas moczowy, fosforany itd.) drogą dyfuzji i osmozy przenikają z krwi do płynu dializacyjnego i dalej do ścieków.
Dializa otrzewnowa
Półprzepuszczalną błoną dializacyjną jest otrzewna wyścielająca jamę brzuszną. W celu stałego dostępu w jamie Douglasa (na dnie otrzewnej) umieszcza się cewnik Tenckhoffa) który pozwala na swobodne wprowadzanie i wyprowadzanie płynu z jamy brzusznej. Otwory w błonie otrzewnowej są zbyt duże na białka wiec konieczna jest dieta wysokobiałkowa.
Powierzchnia czynna półprzepuszczalnych kapilar w dializatorze
0,4 - 1,5 m2 ale może tez dochodzić do 2 m2
Części aparatu do hemodializy: moduł krwi
Moduł krwi odpowiada za proces wprowadzani i wyprowadzania krwi z żył, monitorowania ciśnień oraz niedopuszczenie do wprowadzenia powietrza do żył
Części aparatu do hemodializy: moduł płynu dializacyjnego
Moduł płynu dializacyjnego odpowiada za odpowiednie parametry płynu dializacyjnego (temperatura, prędkość, przewodność elektrolityczna, właściwe stężenie elektrolitów)
W jakim stopniu woda powinna zostać oczyszczona przed wprowadzeniem jej do aparatu? (Dializa)
Jak najbardziej jak to możliwe - szpitale mają własne stacje uzdatniania wody. Powinna być wolna od związków chemicznych oraz bakteriologicznych i posiadać odpowiednią twardość. Filtry stacji: - kolumna piaskowa - zbiornik chlorujący - kolumna odżelazawiacza - kolumna odchlorowywacza - kolumny zmiękczające - odwrócona osmoza typu WRO 103