Case study revision Flashcards

1
Q

What is the depreciation of the lease on Exford house?

A

Depreciationperyear= Cost/ useful life 1000/25=40
accumulated depreciation 40 x 12 = 480

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

What is the NBV on the lease on Exford house?

A

NBV=Cost−AccumulatedDepreciation=1000−480=520

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

What is the total non current assets?

A

all assets added up
10545+3170+1312+520=15547

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

What is the Total non-current assets of NBV?

A

tangible non current assets- intangible non current assets
15547-50=15497

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

What are the net assets?

A

TotalAssetslessCurrentLiabilities−Long-termLiabilities= 15547-3700=11797

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

What is the total shareholder funds?

A

11797 because net assets= total shareholder funds

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

What is the issued share capital?

A

11797-5700-1097=5000

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

What is the gross profit?

A

Revenue−CostofSales
28277-18621=9606

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

what is the travel?

A

46000-5000+7000=48000

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

What is Catering equipment, fixtures and fittings?

A

3280/10=328 because of Straight line method

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

What is the Amortisation on lease-Exford house?

A

total accumulated amortisation/ years= 480/12=40

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

What is the total operating expenses?

A

all of expenses added up 58+5100+702+48+560+1008+36+105+153+328+40=8238

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

What is the operating profit?

A

GrossProfit−OperatingExpenses
=9,606−8,238=1,368

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

What is the finance charge?

A

LoanAmount×InterestRate
3700 at 7%= 3700x 0.07=259

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

what is the profit before tax?

A

OperatingProfit−FinanceCharges
1368-259=1109

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

What is the profit after tax?

A

1109-259=908

17
Q

What is the retained earnings?

A

ProfitAfterTax−DividendsPaid
908-400=508

18
Q

What is the interest cover?

A

operating profit/interest expense( finance charge)
1368/259=5.28 times

19
Q

what is net profit?

A

aka profit after tax= £908000