BTK. KÜLÖNÖS RÉSZ Flashcards
emberölés tényállása?
AKI MÁST MEGÖL, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(5) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki
- 14. életévét be nem töltött vagy
- AKARATNYILVÁNÍTÁSRA képtelen személyt öngyilkosságra rábír, ha az öngyilkosságot ELKÖVETIK.
magzatelhajtás elhatárolása az emberöléstől?
A jogirodalom és az ítélkezési gyakorlat az emberi élet kezdetének - az emberölés szempontjából - a SZÜLÉSI FOLYAMAT MEGINDULÁSÁT - a tolófájások kezdetét - tekinti, ehhez képest a szülés folyamatának bármely szakaszában a méhmagzat elpusztítása nem magzatelhajtást, hanem emberölést valósít meg. (vagy műtéti beavatkozás megkezdésének időpontja)
Feltétel: rendelkezzen a magzat méhen kívüli élethez elengedhetetlen szervekkel.
Halált okozó testi sértés és az emberölés elhatárolása?
Vannak azonban olyan szándékos bűncselekmények, amelyeknél a minősített eset szerinti eredményre az elkövetőnek kizárólag a gondatlansága terjedhet ki.
Ezek a szándékon túli eredményű (praeterintentionalis) bűncselekmények. Ilyen pl. a halált okozó testi sértés. Ha ugyanis az elkövető szándéka az eredményre is kiterjed, a cselekmény más (mégpedig súlyosabb) bűncselekménynek minősül (a példánkban szándékos emberölésnek). Halált okozó testi sértés helyett emberölés megállapításának van helye, ha az erőteljes vádlott által a gyenge fizikumú sértettnek okozott sérülések jelentős száma, azok intenzitása és a sértett megtaposása folytán az a jogi következtetés vonható le, hogy a halálos eredmény viszonylatában a vádlottnak nem a gondatlansága, hanem az eshetőleges szándéka állapítható meg [BH 2001.257.].
A halált okozó testi sértés és a gondatlanságból elkövetett emberölés annak alapján határolható el, hogy az elkövetési magatartás szándékos vagy gondatlan-e [BH 1998.573.].
A cselekmény halált okozó testi sértés bűntetteként minősül, ha az elkövető a sértettet közepes vagy azt meghaladó erővel a csípőtájékon megszúrja, és ennek folyományaként a sértett halála a csípőütőér sérülése, valamint a visszérsérülés miatti légembólia folytán jön létre [BH 2001.260.].
pl. súlyosan ittas vádlott szóváltás kapcsán kocsma előtt „most megöllek”, majd leüti, elesik, beveri a fejét, majd meghal halált okozó ts
Közúti veszélyeztetés és emberölés elhatárolása?
A halált okozó testi sértéshez hasonló az ún. limitált veszélyeztetési szándékkal elkövethető bűncselekmények struktúrája. Ezek közé tartozik a közúti veszélyeztetés (Btk. 234. §). Ennél a minősített eset szerinti eredmény tekintetében az elkövetőt kizárólag gondatlanság terhelheti, mert ellenkező esetben a megfelelő sértési bűncselekmény (emberölés, testi sértés) valósul meg.
emberölés bűntette kísérletének az életveszélyt okozó testi sértéstől való elhatárolása
Emberölés bűntettének kísérlete helyett életveszélyt okozó testi sértésként minősül annak a terheltnek a cselekménye, aki a sértett előzetes kihívását elfogadva, a kocsma előtt verekedni kezd vele, nagy erejű ütéssel nyílt koponyatörést és közvetett életveszéllyel járó agyállományi bevérzést okoz [BH 2004.264.].
Életveszélyt okozó testi sértés bűntettének és nem emberölés bűntette kísérletének minősül, ha a terhelt az általa okozott életveszélyes sérülés miatt a sértett halála azért nem következik be, mert az eredményt a mentők értesítésével és aktív segítő magatartásával önként elhárította [BH 2008.79.].
A sérülés tényleges gyógytartamától függetlenül az emberölés kísérletét valósítja meg az elkövető, aki az élet kioltására alkalmas nagyméretű szamurájtőrrel több ízben a sértett nyaka irányába sújt, és csak a sértett reflexszerű védekező mozdulata folytán hárul el a súlyos eredmény bekövetkezése [BH 2000.284.].
A vádlott és a sértett között fa eladásával kapcsolatban vita keletkezett, amelynek során a sértett gázsprayvel a vádlott feje irányába fújt, a permet azonban teljes egészében nem érte el a vádlott arcát. Ezen feldühödve a vádlott kihúzott a földből egy karót és azzal legalább két alkalommal, nagy erővel a sértett feje irányába ütött. Az ütés folytán a sértett a kéz középcsontjának elmozdulással járó törését és koponyacsonttörést, agyroncsolódást szenvedett, és a kórházban végrehajtott koponyaműtét ellenére meghalt.
A bíróság a használt eszköz élet kioltására alkalmas voltából, a fej irányába leadott ütésekből, azok erejéből és ismétlődő voltából, valamint az okozott sérülésekből helyesen vont következtetést a vádlottnak az elkövetéskor fennálló ölési szándékára.
Emberölés tekintetében a gondatlan elkövetést is büntetni rendeli a törvény?
Emberölés szándékos és gondatlan elkövetését egyaránt büntetni rendeli a törvény.
Emberölés privilegizált esete?
Erős felindulásban elkövetett emberölés
161. § Aki mást MÉLTÁNYOLHATÓ okból származó ERŐS FELINDULÁSBAN megöl, bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
emberölés privilegizált esete?
Erős felindulásban elkövetett emberölés
161. § Aki mást méltányolható okból származó erős felindulásban megöl, bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Emberölés bcs jogi tárgya, passzív alanya, elkövetési magatartása, eredménye, alanya,
- jogi tárgya: más ember életének védelméhez fűződő társadalmi érdek
- passzív alany: kizárólag élő, természetes személy
- elkövetési magatartás: nyitott törvényi tényállás, tevéssel és mulasztással is megvalósítható.
- ok-okozati összefüggés az élet kioltására alkalmas elkövetési magatartás és a halál, mint eredmény között.
- előkészület is büntetendő!
- alanya tettesként bárki lehet
Klinikai halál állapotában lévő személy passzív alanya lehet-e az emberölésnek?
Igen, a büntetőjog a biológiai halál, vagyis az agyhalál bekövetkeztéig védi az embert.
Hogy felel az a személy, aki nem azt öli meg, akinek az életét ki kívánta oltani?
Error in persona
Ugyanúgy szándékos emberölésért felel.
Hogy felel az, aki gondatlanságból egy másik embert öl meg, mert pl lőfegyverrel rosszul céloz?
aberratio ictus
szándékos emberölés kísérlete + gondatlan emberölés vagy gondatlan testi sértés
Emberölés minősített esetei
(2) A büntetés tíz évtől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha az emberölést
a) előre kitervelten, (tervszerűség, céltudatosság, egyenes szándék)
b) nyereségvágyból, (közvetlen anyagi előny megszerzésére irányul, felbérelt)
c) aljas indokból vagy célból, (erkölcsileg elvetendő motívum vagy cél, bosszúnál, ha az azt kiváltó ok erkölcsileg súlyosan elítélendő)
d) különös kegyetlenséggel, (átlagosat lényegesen meghaladó, rendkívüli embertelenség, brutalitás, méltóság mély megalázása)
e) hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy sérelmére, hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt, közfeladatot ellátó személy sérelmére, e feladatának teljesítése során, továbbá a hivatalos, a külföldi hivatalos vagy a közfeladatot ellátó személy támogatására vagy védelmére kelt személy sérelmére,
f) több ember sérelmére,
g) több ember életét veszélyeztetve, (fennáll a sérelem beköv reális lehetősége)
h) különös visszaesőként,
i) tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére,
j) védekezésre képtelen személy sérelmére, (nem tud ellenállást tanúsítani)
k) a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére, vagy
l) az elkövetővel szemben emberölés miatt történt vádemelés után
követik el.
(3) Aki emberölésre irányuló előkészületet követ el, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) Aki az emberölést gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
erős felindulásban elkövetett emberölés
Aki mást méltányolható okból származó erős felindulásban megöl, bűntett miatt ….
Az öngyilkosságra rábírással elkövetett emberölés
…. büntetendő, aki 14. életévét be nem töltött vagy akaratnyilvánításra képtelen személyt öngyilkosságra rábír, ha az öngyilkosságot elkövetik.
öngyilkosságban közreműködés
Aki mást öngyilkosságra rábír, vagy ennek elkövetéséhez segítséget nyújt, ha az öngyilkosságot megkísérlik vagy elkövetik, bűntett miatt … büntetendő.
testi sértés
Aki más TESTI ÉPSÉGÉT vagy EGÉSZSÉGÉT sérti, testi sértést követ el.
2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség 8 napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség 8 napon túl gyógyul, az elkövető súlyos testi sértés bűntette miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(3) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető súlyos testi sértés bűntette miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés
Aki foglalkozási szabály megszegésével
más vagy mások
életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból
közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz,
vétség miatt …. büntetendő.
Gondozási kötelezettség elmulasztása
- § Aki állapotánál vagy idős koránál fogva önmagáról gondoskodni nem tudó személlyel szemben
gondozási kötelezettségét
nem teljesíti,
és ezáltal a gondozásra szoruló életét, testi épségét vagy egészségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Segítségnyújtás elmulasztása
- § (1) Aki nem nyújt
TŐLE ELVÁRHATÓ segítséget
SÉRÜLT vagy olyan személynek, akinek az élete vagy testi épsége KÖZVETLEN veszélyben van, vétség miatt …büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt ….., ha a sértett MEGHAL, és életét a segítségnyújtás megmenthette volna.
ha a veszélyhelyzetet az elkövető IDÉZTE ELŐ, vagy ha a segítségnyújtásra EGYÉBKÉNT IS köteles.
Cserbenhagyás
- § Ha a közlekedési balesettel ÉRINTETT jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve onnan eltávozik, mielőtt MEGGYŐZŐDNE arról, hogy valaki megsérült-e, illetve az életét vagy testi épségét közvetlenül fenyegető VESZÉLY miatt segítségnyújtásra szorul-e, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Kábítószer-kereskedelem
A) 176. § (1) Aki kábítószert kínál, átad, forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik, bűntett miatt ….. büntetendő.
a) bűnszövetségben,
b) hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyként, e minőséget felhasználva vagy
c) a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal létesítményében követik el.
ha a bűncselekményt jelentős mennyiségű kábítószerre követik el.
aki az ott meghatározott bűncselekmény elkövetéséhez anyagi eszközöket szolgáltat.
Aki csekély mennyiségű kábítószert kínál vagy átad,
bűncselekményre irányuló előkészületet követ el,
B)Az a tizennyolcadik életévét betöltött személy, aki
a) tizennyolcadik életévét be nem töltött személynek kábítószert kínál, átad,
b) tizennyolcadik életévét be nem töltött személy felhasználásával kábítószert forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik,
c) oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében kábítószert
ca) kínál, átad,
cb) forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik,
bűntett miatt öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Kábítószer birtoklása
- § (1) Aki kábítószert termeszt, előállít, megszerez, tart, az ország területére behoz, onnan kivisz, vagy azon átszállít, bűntett miatt …. büntetendő.
B) Az a tizennyolcadik életévét betöltött személy, aki
a) tizennyolcadik életévét be nem töltött személy felhasználásával vagy
b) oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében
kábítószert termeszt, előállít, megszerez vagy tart, bűntett miatt büntetendő.