Bizonytalanság kezelése Flashcards
Mit jelent az, hogy a priori?
Előzetes valószínűség, feltétel nélküli valószínűség. Az a meggyőződési mérték amely bármely más információ hiányában az állításhoz kapcsolható. Ha nincs aktuális tény a kezünkben, akkor tapasztalati (vagy hiedelmen alapuló) értékre tudunk építkezni
Mit jelent a feltételes valószínűség?
Posterios valószínűség. Ha már ismerünk valamilyen tényt, akkor nem hagyatkozhatunk a korábbi elképzeléseinkre, valószínűségi változó szerepel a függőleges vonal mindkét oldalán.
Ha az ágens bizonyos tények birtokába jut a korábban ismeretlen, a tartományra jellemző véletlen változóra vonatkozóan, az a priori valószínűségek nem használhatóak
Adja meg a szorzatszabályt!
A szorzat szabály a feltételes valószínűség egy alternatív megfogalmazása
P(a∧b) = P(a|b)P(b) = P(b|a)P(a)
Mit jelent, hogy két valószínűségi változó független?
A és B független, ha:
P(A|B) = P(A) vagy P(B|A) = P(B) vagy P(A,B) = P(A)P(B)
Mit jelent, hogy két valószínűségi változó feltételesen független?
Azért beszélünk feltételes függetlenségről, mert adott feltétel mentén szabadulhatunk meg a másik feltételtől. Tehát található függetlenség, de csak egy konkrét feltétel teljesülése mellett.
Hogyan adható meg egy Bayes-hálózat?
A Bayes-hálózat egy irányított gráf. A gráf csúcsait a feladatban szereplő valószínűségi változók adják. A gráf élei azt mutatják meg, hogy mely valószínűségi változók között van kapcsolat, és ennek milyen az iránya (mi hat mire). Egy-egy élhez valószínűségi információk is tartoznak, pontosabban az egy-egy csúcsba vezető élek együtt határozzák meg, hogy a valószínűségi változó értékét az – élek túloldalán lévő, szülő – valószínűségi változók értéke együtt hogyan befolyásolja. Így tehát a valószínűségi változókhoz – diszkrét esetben – feltételes valószínűségi táblázatok tartoznak.
Adja meg az együttes valószínűség meghatározására vonatkozó láncszabályt!
Az adott változótól független változókat elhagyhatjuk, ezért csak a szülők fognak számítani
- Tekintsünk egy elemi eseményt, összeszorozzuk a valószínűségi változók értékeit, majd ezt szummázzuk az összes elemi eseménnyel.