Badania Flashcards
Badanie poprzeczne
Badanie poprzeczne - porównujemy ze sobą co najmniej dwie różne grupy mierząc je w tym samym czasie. Umożliwia to szybkie uzyskiwanie danych a dodatkowo są niedrogie oraz istnieje mniejsze ryzyko wykruszenia się grupy. Istnieją za to problemy z równorzędnością grup, ponieważ w grę wchodzą różne zmienne, brak możliwości obserwowania zmian zachodzących w czasie i nie zawsze wiadomo, skąd biorą się różnice. Dodatkowo może wystąpić efekt kohorty - jeżeli różnice wiekowe między grupami są znaczne to istnieje ryzyko, że stwierdzone różnice są efektem doświadczeń, a nie zmian rozwojowych.
Badanie podłużne
Badanie podłużne - badanie tej samej grupy osób przez określony okres czasu, często latami. Pozwala to na śledzenie zmian w czasie u tych samych badanych, zebranie większej ilości danych oraz jest przydatne przy szacowaniu efektu różnych oddziaływań. Niestety istnieje większe ryzyko wykruszenia się grupy, zmiany decyzji odnośnie przebiegu badania oraz utraty obiektywizmu na rzecz relacji wykształconych między badaczem a badanymi bądź większego wtajemniczenia badanych. Dodatkowo są drogie, trudne do powtórzenia i ciężej się je porównuje między sobą ze względu na różnice międzypokoleniowe.
Badanie międzykulturowe
Badanie międzykulturowe - porównywanie grup pochodzących z różnych kultur. Ma to na celu uczynienie z psychologii nauki bardziej uniwersalnej, sprawdzenie czy pewne konstrukty występują w tej samej formie w różnych kulturach oraz sprawdzenie, jak różne efekty są moderowane przez kulturę. Są dwa podejścia w badaniach międzykulturowych: ●EMIC - coś jest właściwe dla jednej określonej kultury np. hikikomori w kulturze japońskiej. ●ETIC - coś jest uniwersalne i niezależne od kultury np. rozpoznawanie podstawowych emocji. Wadą tych badań jest ryzyko przemycenia reguł własnej kultur, częste ignorowanie zróżnicowania wewnątrz jednej kultury oraz problemy w komunikacji. Dodatkowo są czasochłonne, kosztowne i zmienne mogą być nieporównywalne międzykulturowo.
Próżniactwo społeczne
Więcej wysiłku wkłada się pracując samemu niż w grupie.