Alkany Flashcards

1
Q

Konformacje

A

Konformacjami nazywamy różne układy przestrzenne atomów w cząsteczkach mogące się wzajemnie w siebie przekształcać w wyniku obrotu wokół wiązania pojedynczego.
-konformacja naprzeciwległa (eclipsed) i naprzemianległa (staggered)
-liczne konformacje pomiędzy tymi dwiema nazywamy konformacjami pośrednimi
Energia potencjalna cząsteczki jest najmniejsza w przypadku konformacji naprzemianległej, wzrasta w miarę obrotu i osiąga maksymalną wartość dla konformacji naprzeciwległej. Każda cząsteczka najdłużej istnieje w najtrwalszej konformacji.
-sposób przedstawiania: wzory Newmana (wzory projekcyjne)
Wiązanie C-C pozwala na swobodny obrót

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Nazewnictwo: przedrostki n- oraz izo-

A

Przedrostek n- stosowany jest kiedy atomy węgla tworzą jeden ciągły łańcuch, a reszta cząsteczki jest połączona z ostatnim atomem węgla.
Natomiast izo- stosowany jest do oznaczania dowolnej grupy alkilowej (6 lub mniejszej liczby atomu węgla) która zawiera jeden C stanowiący odgałęzienie łańcucha przy przedostatnim atomie węgla, a reszta cząsteczki jest połączona z drugim końcem łańcucha.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Właściwości fizyczne alkanów

A

Cząsteczka alkanu zawiera tylko wiązania kowalencyjne które łączą dwa atomy tego samego pierwiastka, więc są niepolarne, albo łączą dwa atomy które różnią się nieznacznie elektroujemnością i wtedy są słabo polarne. Co więcej, wiązania ta są bardzo symetryczne tak że ich momenty dipolowe wzajemnie się równoważą.
Temperatura topnienia i wrzenia wzrasta w miarę zwiększania się liczby atomów węgla w cząsteczce. Z wyjątkiem alkanów o bardzo małych cząsteczkach, temperatura wrzenia podnosi się o 20-30 stopni na każdy dodatkowy atom węgla w łańcuchu. Wzrost temperatury topnienia nie jest tak regularny, ponieważ siły międzycząsteczkowe od wielkości cząsteczek ale także i od ich rozmieszczenia w sieci krystalicznej.
C1-C4 gazy
C5-C17 cieczy
>C17 ciała stałe
Izomer o rozgałęzionym łańcuchu ma niższą temperaturę wrzenia niż izomer o łańcuchu prostym (im większa liczba rozgałęzień tym niższa temperatura wrzenia).
Alkany są nierozpuszczalny w wodzie, rozcieńczonym roztworze kwasu i zasady oraz w stężonym kwasie siarkowym, a rozpuszczalny w rozpuszczalnikach niepolarnych (benzen, eter, chloroform), a ciekły alkany są stosowany jako rozpuszczalniki słabo polarnych związków.
Gęstość alkanów wzrasta ze wielkością ich cząsteczek, ale nigdy nie przekracza gęstość wody.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Przemysłowe otrzymywanie alkanów

A

Głównym źródłem alkanów jest ropa naftowa (zawiera także i cykloalkany/nafteny) oraz gaz ziemny.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Otrzymywanie alkanów

A

Alkany o małej masie cząsteczkowej, od metanu do n-pentanu i izopentanu można otrzymać w stanie czystym przez frakcyjną destylację ropy naftowej i gazu ziemnego. Neopentan nie występuje jako produkt naturalny.

  • hydrogenacja alkenów
  • redukcja halogenków alkilów
    a) hydroliza odczynnika Grignarda
    b) redukcja metalem w środowisku kwasowym
  • reakcja halogenków alkilów ze związkami metaloorganicznymi
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Odczynnik Grignarda

A

Gdy roztwór halogenku alkilu w suchym eterze dietylowym (C2H5)2O pozostawi się nad opiłkami metalicznego magnezu, wówczas energicznie zachodzi reakcja, roztwór staję się mętny, zaczyna wrzeć i Mg stopniowo zanika.
Powstały roztwór jest znany jako odczynnik Grignarda o ogólnym wzorze RMgX (halogenek alkilomagnezowy.
Jest on przedstawicielem dużej klasy połączeń zwanych związkami metaloorganicznymi (atom węgla połączony jest z atomem metalu). Mogą służyć jako źródło atomów węgla wraz z ich pełnymi oktetami elektronów.
Odczynnik Grignarda jest bardzo reaktywny (reaguje z licznymi związkami nieorganicznymi oraz z większością różnych związek organicznych).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Reakcja Corey’a i House’s

A
  • reakcja między dialkilomiedzianem litu R2CuLi i halogenkiem alkilu R’X
  • halogenek alkilu R’X musi być halogenkiem pierwszorzędowym
  • grupa R w związku metaloorganicznym może być pierwszorzędowa, drugorzędowa lub trzecierzędowa
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Orientacja

A

Orientacja reakcji nie jest synonimem pojęcia kierunek reakcji, dotyczy ono stereo- i regioselektywności przemiany, natomiast kierunek oznacza drogę przebiegu reakcji.
Orientacja jest określana przez stosunek szybkości reakcji konkurencyjnych.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Trwałość wolnych rodników

A

Ilość energii potrzebna do utworzenia rodników o różnej rzędowości zmniejsza się w szeregu CH3.>1>2>3 Jeśli utworzenie jednego rodnika wymaga mniejszej energii, a innego większej, to oznacza że w odniesieniu do alkanu z którego powstał, pierwszy rodnik ma mniejszą energię od drugiego, czyli jest trwalszy. Rozważamy różnicę energii pomiędzy metanem a rodnikami metylowymi, etanem a rodnikami etylowymi itp. Trwałość wolnych rodników względem alkanów z których każdy z nich powstał: 3>2>1>CH3.
Im trwalszy jest wolny rodnik tym łatwiej się tworzy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Reaktywność i selektywność

A

Im mniej reaktywny jest reagent tym bardziej selektywnie atakuje cząsteczkę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Piroliza

A

Rozkład związku wyłącznie pod wpływem ciepła znany jest jako piroliza. Piroliza alkanów, szczególnie zawartych w ropie naftowej znana jest pod nazwą krakingu. Z dużych cząsteczek alkanów tworzą się cząsteczki mniejsze, także cząsteczki alkenów i pewna ilość wodoru. Ten proces jest ważnym źródłem etylenu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly