6. Cím - Házassági vagyonjog Flashcards
A házastársak vagyoni viszonyainak a rendezése
(1) A házasulók és a házastársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat a házassági életközösség időtartamára HÁZASSÁGI VAGYONJOGI SZERZŐDÉSSEL rendezhetik.
(2) Ha a házassági vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, a házastársak között a házassági életközösség időtartama alatt HÁZASTÁRSI VAGYONKÖZÖSSÉG (TÖRVÉNYES VAGYONJOGI RENDSZER) áll fenn.
A vagyonjogi rendelkezések időbeli hatálya
(1) A törvényes vagyonjogi rendszer az ÉLETKÖZÖSSÉG KEZDETÉTŐL HATÁLYOSUL akkor is, ha a házastársak a házasságkötés előtt élettársakként éltek együtt. A házasság megkötésével az életközösség létrejöttét vélelmezni kell.
(2) Az életközösség átmeneti megszakadása a törvényes vagy a szerződésben kikötött vagyonjogi rendszer folyamatosságát nem érinti, kivéve, ha a felek között vagyonmegosztásra került sor.
Az érvénytelen házasság vagyonjogi hatásai
(1) Ha az érvénytelen házasság megkötésekor MINDKÉT HÁZASTÁRS JÓHISZEMŰ volt, a házasság vagyonjogi joghatása – a közös lakás használatát beleértve – azonos az érvényes házasság vagyonjogi joghatásával. Ebben az esetben a házasság érvénytelenné nyilvánítása esetén a vagyonjogi követeléseket mindegyik házastárs oly módon érvényesítheti, mintha a házasságot az érvénytelenség megállapításának időpontjában a bíróság felbontotta volna, vagy – ha az érvénytelenség megállapítására egyikük halála után kerül sor – a házasság ennek a házastársnak a halálával szűnt volna meg.
(2) Ha az érvénytelen házasság megkötésekor az EGYIK HÁZASTÁRS VOLT JÓHISZEMŰ, az (1) bekezdés rendelkezéseit a jóhiszemű házastárs kérelmére lehet alkalmazni.
(3) A jóhiszemű házastárs (1) bekezdés szerinti vagyonjogi követeléseit örököse is érvényesítheti.
(4) A házasság érvénytelensége nem érinti a házastársak vagy bármelyikük által jóhiszemű harmadik személlyel kötött szerződés hatályát.
A HÁZASTÁRSI VAGYONKÖZÖSSÉG (rendelkezések tárgykörei)
- A házastársi közös vagyon és a különvagyon
- A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata és kezelése
- Rendelkezés a közös vagyonnal
- A rendelkezési jog gyakorlásából eredő felelősség
- A vagyonközösség megszűnése
- A házastársi közös vagyon megosztása
A házastársi közös vagyon
(1) Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a VAGYONKÖZÖSSÉG FENNÁLLÁSA ALATT EGYÜTT VAGY KÜLÖN SZEREZNEK.
(2) A házastársak közös vagyonába tartoznak a KÖZÖS VAGYONTÁRGYAK TERHEI és – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – közösen viselik a bármelyik házastárs által a VAGYONKÖZÖSSÉG FENNÁLLÁSA ALATT VÁLLALT KÖTELEZETTSÉGBŐL EREDŐ TARTOZÁSOKAT.
(3) A házastársi közös vagyon a házastársakat OSZTATLANUL, EGYENLŐ ARÁNYBAN illeti meg.
(4) NEM tartoznak a közös vagyonba azok a vagyontárgyak, terhek és tartozások, amelyek KÜLÖNVAGYONNAK MINŐSÜLNEK.
A házastárs különvagyona
(1) A házastárs különvagyonához tartozik
a) a házastársi vagyonközösség LÉTREJÖTTEKOR MEGLÉVŐ vagyontárgy;
b) a házastársi vagyonközösség FENNÁLLÁSA ALATT általa ÖRÖKÖLT vagy részére AJÁNDÉKOZOTT vagyontárgy és részére NYÚJTOTT ingyenes juttatás;
c) a házastársat mint a SZELLEMI TULAJDON LÉTREHOZÓJÁT megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
d) a SZEMÉLYÉT ÉRT SÉRELEMért kapott juttatás;
e) a SZEMÉLYES HASZNÁLATÁRA SZOLGÁLÓ SZOKÁSOS mértékű vagyontárgy; továbbá
f) a KÜLÖNVAGYONA ÉRTÉKÉN SZERZETT vagyontárgy és a különvagyona HELYÉBE LÉPŐ ÉRTÉK.
(2) A KÜLÖNVAGYONNAK az a HASZNA, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon.
(3) Az a különvagyonhoz tartozó vagyontárgy, amely a MINDENNAPI közös életvitelt szolgáló, SZOKÁSOS mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, ÖTÉVI házassági életközösség után közös vagyonná válik.
A különvagyon terhei és tartozásai
(1) A házastárs különvagyonát terheli a törvényen alapuló tartás kivételével az a TARTOZÁS, amely a házassági életközösség megkezdése ELŐTT keletkezett jogcímen alapul.
(2) A különvagyonhoz tartozik a különvagyoni vagyontárgy TERHE és a külön adósságnak minősülő tartozás KAMATA.
(3) A különvagyonhoz tartozik az életközösség fennállása alatt keletkezett olyan TARTOZÁS,
a) amely a különvagyon MEGSZERZÉSÉVEL vagy FENNTARTÁSÁVAL jár együtt, kivéve a különvagyon hasznának megszerzésével és a házastársak által közösen használt vagy hasznosított vagyontárgy fenntartásával összefüggő kiadást;
b) amely a házastársnak különvagyonára vonatkozó rendelkezéséből eredő kötelezettségen alapul;
c) amelyet a házastárs a KÖZÖS VAGYON TERHÉRE a másik házastárs EGYETÉRTÉSE NÉLKÜL INGYENESEN vállalt; és
d) amelyet a házastárs JOGELLENES ÉS SZÁNDÉKOS VAGY SÚLYOSAN GONDATLAN magatartásával okozott, ha a tartozás a másik házastárs gazdagodását meghaladja.
(4) A tartozás különvagyoni jellege nem érinti a másik házastárs felelősségét harmadik személlyel szemben.
A közös vagyonhoz tartozás vélelme
(1) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a vagyonközösség FENNÁLLÁSA ALATT a házastársak vagyonában MEGLÉVŐ vagyontárgyakról azt kell vélelmezni, hogy azok a KÖZÖS VAGYONHOZ TARTOZNAK.
(2) A vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra vagy valamelyik házastárs különvagyonára vonatkozó KÖTELEZETTSÉG TELJESSÍTÉSÉRŐL azt kell vélelmezni, hogy a teljesítés a KÖZÖS VAGYONBÓL történt.
A házastársak közötti egyes szerződések
(1) A házastársaknak az életközösség fennállása alatt egymással kötött
1. adásvételi,
2. csere,
3. ajándékozási és
4. kölcsönszerződése és a
5. házastársak közötti tartozáselismerés akkor érvényes, ha KÖZOKIRATBA VAGY ÜGYVÉD ÁLTAL ELLENJEGYZETT MAGÁNOKIRATBA foglalták. Ez a rendelkezés NEM vonatkozik INGÓK SZOKÁSOS MÉRTÉKŰ ajándékozására, ha az ajándék ÁTADÁSA megtörtént.
(2) Ha a házastársak szerződése valamely vagyontárgynak, tehernek vagy tartozásnak a közös vagyonhoz vagy a különvagyonhoz tartozását érinti, vagy e vagyonok arányát módosítja, a szerződés HARMADIK SZEMÉLLYEL SZEMBEN AKKOR HATÁLYOS, ha a harmadik személy TUDOTT VAGY TUNDIA KELLETT arról, hogy a vagyontárgy a szerződés alapján a közös vagy a különvagyonhoz tartozik.
A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyak használata
(1) A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyakat a rendeltetésüknek megfelelően BÁRMELYIK HÁZASTÁRS HASZNÁLHATJA. Ezt a jogot egyik házastárs sem gyakorolhatja a másik házastárs jogai és jogi érdekei sérelmére.
(2) A vagyonközösséghez tartozó vagyontárgyakat a házastársak KÖZÖSEN JOGOSULTAK KEZELNI. Bármelyik házastárs igényelheti, hogy a másik házastárs járuljon hozzá azokhoz az intézkedésekhez, amelyek a vagyonközösséghez tartozó tárgy megóvásához vagy fenntartásához szükségesek. Az állag megóvására vonatkozó halaszthatatlan intézkedéseket a házastárs a másik házastárs hozzájárulása nélkül is megteheti, de köteles erről házastársát késedelem nélkül értesíteni.
(3) Az ÉLETKÖZÖSSÉG MEGSZŰNÉSÉTŐL A KÖZÖS VAGYON MEGOSZTÁSÁIG terjedő időben a vagyonközösséghez tartozó tárgyak használatára és kezelésére – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – a közös tulajdon szabályait kell alkalmazni.
A foglalkozás gyakorlásához szükséges és az üzleti célú vagyon használata és kezelése
(1) A vagyonközösséghez tartozó, de az egyik házastárs foglalkozásának gyakorlása vagy egyéni vállalkozói tevékenysége folytatásának céljára szolgáló vagyontárgyak használatának és kezelésének joga azt a házastársat illeti meg, aki a foglalkozást gyakorolja vagy a vállalkozói tevékenységet folytatja, feltéve hogy a másik házastárs a jogok kizárólagos gyakorlásához hozzájárult. Hozzájárulásnak minősül, ha a másik házastárs tud vagy tudnia kell a foglalkozás gyakorlásáról vagy a vállalkozói tevékenység folytatásáról, és azt nem kifogásolja.
(2) Ha a házastárs egyéni cég, szövetkezet vagy gazdasági társaság tagja vagy részvényese, tagsági vagy részvényesi jogait önállóan, házastársa HOZZÁJÁRULÁSA NÉLKÜL gyakorolhatja abban az esetben is, ha vagyoni hozzájárulását a házastársi közös vagyonból biztosították; az egyéni cég, szövetkezet vagy gazdasági társaság működésének eredményességéről házastársát RENDSZERESEN TÁJÉKOZTATNIA KELL.
(3) A házastársnak az (1)–(2) bekezdésben meghatározott használat és kezelés és a tagsági vagy részvényesi jogok gyakorlása során a másik házastárs érdekeit megfelelően figyelembe kell vennie. A kötelezettség elmulasztásából eredő kárért a házastárs – a szerződésen kívül okozott kárért való felelősség általános szabályai szerint – felel.
Költségek és kiadások viselése
(1)
1. A vagyonközösséghez tartozó tárgyak fenntartásával és kezelésével járó költségeket,
2. a közös háztartás költségeit,
3. a házastársak és a közös gyermek megélhetéséhez és felneveléséhez szükséges kiadásokat elsősorban a KÖZÖS VAGYONból kell fedezni.
(2) Ha a közös vagyon az (1) bekezdésben megjelölt költségeket és kiadásokat NEM fedezi, azokhoz a házastársak különvagyonukból, azok arányában kötelesek hozzájárulni. Ha csak az egyik házastársnak van különvagyona, a költségek kiegészítéséhez szükséges összeget neki kell rendelkezésre bocsátania.
Rendelkezés a közös vagyonnal a vagyonközösség fennállása alatt
(1) A vagyonközösség fennállása alatt a házastársak a közös vagyonra vonatkozó rendelkezést EGYÜTTESEN vagy a másik házastárs HOZZÁJÁRULÁSÁVAL tehetnek.
(2) Az egyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt kötött szerződéshez a másik házastárs által megkívánt hozzájárulás NINCS ALAKSZERŰSÉGHEZ KÖTVE.
A házastárs hozzájárulásának vélelme
(1) A házastársnak a vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra kötött VISSZTERHES SZERZŐDÉSÉT – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – a másik házastárs hozzájárulásával kötött szerződésnek kell tekinteni, kivéve, ha a szerződést kötő harmadik személy tudott vagy tudnia kellett arról, hogy a másik házastárs a szerződéshez nem járult hozzá.
(2) Ha a házastárs a szerződést
1. a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése,
2. foglalkozásának gyakorlása vagy
3. egyéni vállalkozói tevékenysége körében kötötte, a másik házastárs akkor HIVATKOZHAT HOZZÁSJÁRULÁSÁNAK HIÁNYÁRA, ha a szerződést kötő harmadik személynél a szerződés ellen, annak MEGKÖTÉSE ELŐTT KIFEJEZETTEN TILTAKOZOTT.
Rendelkezés a közös vagyonnal a házastársi vagyonközösség megszűnése és a közös vagyon megosztása közötti időben
(1) A házastársi vagyonközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben a közös vagyonnal való rendelkezés tekintetében a közös vagyonnal a vagyonközösség alatt történő rendelkezésre vonatkozó szabályokat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a házastárs a rendes gazdálkodás szabályai szerint a másik házastárs hozzájárulása nélkül is
a) rendelkezhet a foglalkozásának gyakorlása vagy egyéni vállalkozói tevékenysége körében használt, illetve ezek céljára lekötött vagyontárgyakkal;
b) rendelkezhet azokkal az ingó dolgokkal, amelyek a vagyonközösség megszűnését követően a házastársának egyetértésével kerültek a kizárólagos birtokába;
c) vállalhat olyan kötelezettséget, amelyek a közös vagyontárgy megóvását, fenntartását, helyreállítását és értékállandóságának biztosítását szolgálják; és
d) teljesítheti a közös vagyont terhelő tartozásokat oly módon, hogy a tartozás a közös vagyon számára nem válhat terhesebbé.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem érinti a közös vagyon megosztásakor fennálló megtérítési kötelezettséget.
A közös lakásra és a társasági vagyoni hozzájárulásra vonatkozó külön szabályok
A házastárs a vagyonközösség fennállása alatt és annak megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben a házastársa HOZZÁJÁRULÁSA NÉLKÜL NEM RENDELKEZHEt a házastársak közös tulajdonában lévő, a házastársi közös lakást magában foglaló ingatlannal, és NEM BOCSÁTHAT közös vagyontárgyat vagyoni hozzájárulásként egyéni cég, gazdasági társaság vagy szövetkezet rendelkezésére. A másik házastárs hozzájárulását ezekben az esetekben NEM LEHET VÉLELMEZNI.
Harmadik személyekkel szembeni felelősség szerződés esetén
(1) A közös vagyon terhére szerződést kötő házastárs a harmadik személlyel kötött szerződésből eredő tartozásért a KÜLÖNVAGYONÁVAL ÉS A KÖZÖS VAGYON RÁESŐ RÉSZÉVEL FELEL.
(2) A szerződéskötésben RÉSZT NEM VETT HÁZASTÁRS felelőssége a házastársa által a HOZZÁJÁRULÁSÁVAL KÖTÖTT SZERZŐDÉSÉRT a harmadik személlyel szemben a közös vagyonból a tartozás esedékességekor rá eső vagyoni hányad erejéig áll fenn.
A házastárs hozáájárulása nélkül kötött szereződés joghatásai
Ha a házastárs a másik házastársnak a közös vagyonra kötött szerződéséhez
- nem járult hozzá, és
- hozzájárulását vélelmezni sem lehet vagy
- a vélelem megdőlt,
a szerződésből eredő kötelezettségért NEM felel. A hozzájárulása nélkül kötött szerződés vele szemben HATÁLYTALAN, ha
- a szerző fél rosszhiszemű volt vagy
- rá nézve a szerződésből ingyenes előny származott. Ha a másik házastárs a szerződést hozzátartozójával kötötte, a ROSSZHISZEMŰSÉGET ÉS INGYENESSÉGET VÉLELMEZNI KELL.
Harmadik személlyel szembeni helytállás jogalap nélküli gazdagodás alapján
Aki házastársának szerződése vagy más kötelemkeletkeztető magatartása folytán gazdagodott, harmadik személlyel szemben a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint akkor is köteles helytállni, ha a tartozásért egyébként nem felel.
A szerződést kötő házastárs felelőssége házastársával szemben
Aki a házastársát is terhelő szerződést annak HOZZÁJÁRULÁSA NÉLKÜL köti meg, köteles házastársának az ebből eredő kárát a SZEREZŐDÉSEN KÍVŰL OKOZOTT KÁROKÉRT VALÓ FELELŐSSÉG szabályai szerint megtéríteni, azzal, hogy a felelősség alól akkor MENTESÜL, ha bizonyítja, hogy a szerződés megfelelt a másik házastárs érdekének és feltehető akaratának, különösen, ha a szerződés a közös vagyont károsodástól óvta meg.
A vagyonközösség megszűnése
A vagyonközösség MEGSZŰNIK, ha
a) a házastársak házassági vagyonjogi szerződésben a vagyonközösséget a JÖVŐRE NÉZVE KIZÁRJÁK;
b) a BÍRÓSÁG azt a házassági életközösség fennállása alatt MEGSZÜNTETI; vagy
c) a házassági ÉLETKÖZÖSSÉG MEGSZŰNIK.