5 Sopimusvelkojan oikeuskeinot 5.5 Vahingonkorvaus Flashcards
Sopimukseen perustuvaa vahingonkorvausta säännellään…
esim. kauppalaissa ja kuluttajasuojalaissa.
Kontrollivastuu korvaa…vahinkoja.
välittömiä
Tuottamusvastuu korvaa…vahinkoja.
välillisiä
…vastuun vallitessa suorituksessaan V tai V suorituksen tehnyt on Ko, EHäNäErVaOle.
Kontrollivastuun
Viivästynyt tai Virheellisen
Korvausvastuussa, Ellei Hän Näytä Erityisen Vapautumisperusteen Olemassaoloa.
Kontrollivastuusta vapautuminen tulee kysymykseen, jos velallinen osoittaa, että V tai VSuOJoHä VaUlkE, LiEOPiOSoEn ja Se, JoVeEOVoVä tai Vo.
Viivästys tai Virheellinen Suoritus On Johtunut Hänen Vaikutusmahdollisuuksien UlkopuolisestaESTEESTÄ, Lisäksi ESTEENOn Pitänyt Olla Sopimuksentekohetkellä Enakoimaton ja Sellainen, Jota Velallinen Ei Ole Voinut Välttää tai Voittaa.
“Kontrollivastuuta arvioitaessa ei ikinä arvioida H.”
Huolellisuutta
Kontrollivastuun sisältö ilmenenee (?)lain MyV koskevasta säännöksestä, jossa on lisäksi täsmennetty MyVasKäApuTo kuin omastaan.
Kauppalain Myyjän Viivästystä
Vyyjän Vastaavan Käyttämiensä Apulaisten Toiminnasta
(1) mukaan OsOOiKoVa, jonka HäKäMyViVu, jollei MyOs, EtViJoHäVaUlkOleE, JotHäneEKoVoEdOtHuKa ja jonka SeHEMyöKoOliVoVä eikä Vo. Jos Vi johtuu henkilöstä, jota MyOKäApuSo tai SeOsTä, MyVaVahVa, MikMyöMaiHenOliKonPerVapVa. Sama on voimassa, jos ViJohMyTava tai MuAieMyy.
- Kauppalain Ostajalla On Oikeus Korvaukseen Vahingosta, jonka Hän Kärsii Myyjän Viivästyksen Vuoksi, jollei Myyja Osoita, Että Viivästys Johtuu Hänen Vaikutusmahdollisuuksiensa Ulkopuolella Olevasta Esteestä, Jota Hänen Ei Kohtuudella Voida Edellyttää Ottaa Huomioon Kaupantekohetkellä ja jonka Seurauksia Hän Ei Myöskään Kohtuudella Olisi Voinut Välttää eikä Voittaa. Jos Viivästys johtuu henkilöstä, jota Myyjä On Käyttänyt Apunann Sopimuksen tai Sen Osan Täyttämisessä, Myyjä Vapautuu Vahingonkorvauksesta Vain, Mikäli Myös Mainittu Henkilö Olisi Kontrollivastuusäännön Perusteella Vapaa Vastuusta. Sama on voimassa, jos Viivästys Johtuu Myyjän Tavaravtoimittajasta tai Muusta Aiemmasta Myyntiportaasta.
Tuottamusvastuu on (1) ja (2) säädettäessä ajateltu jonkin verran KVT vastuuperusteeksi.
- Kauppalakia
- kuluttajasuojalakia
Kontrollivastuuta Vaikeammin Täyttyväksi
(1) määritellään, että SoVuSu vahingonkorvaus käsittää korvauksen Ku, Hi, SaJäVo sekä MuVä tai VäVa, joka SoOAi.
- Kauppalaissa
Sopimusrikkomuksen Vuoksi Suoritettava
Kuluista, HInnanerosta, Saamatta Jääneestä Voitosta sekä Muusta Välittömästä ja Välillisestä VAhingosta, joka Sopimusrikkomuksesta On Aiheutunut.
(A)lain mukaan välillisen vähinkona pidetään 1. Va, JoJoTuo tai LiiVäh tai Kesk, 2. MuVa, JoJoSi, EttTaVoKäTaTa, 3. Voi,JoOJäSaSeVu, EtSoSiKanORa tai JäTäOik, 4. Va, JoJoMuOmKuiMyTaVa, 5. MuSamaKalt, VaiEnnVa.
A. Kauppalain
1. Vahinkoa, Joka Johtuu Tuotannon tai Liikevaihdon Vähentymisenä tai Keskeytymisestä, 2. Muuta Vahinkoa, Joka Johtuu Siitä, Ettei Tavaraa Voida Käyttää Tarkoitetulla Tavalla, 3. Voittoa, Joka On Jäänyt Saamatta Sen Vuoksi, Että Sopimus Sivullisen Kanssa On Rauennut tai Jäänyt Täyttymättä Oikein, 4. Vahinkoa, Joka Johtuu Muun Omaisuuden Kuin Myydyn Tavaran Vahingoittumisesta, 5. Muuta Saman Kaltaista, Vaikeasti Ennakoitavaa Vahinkoa.
Esim. erilaisten Neuv-, Säi- ja Hoi tarjoajan vastuu rakentuu ns. (?)
Neuvonta- Säilytys- ja Hoitopalveluiden
Ekskulpaatiovastuulle.
Ekskulpaatiovastuuss on kysymys KäToPeTu, JonVaVeJoSPeK, EHNäMeKaPuH.
Käänteiseen Todistustaakkaan Perustuvasta Tuottamusvastuusta, Jonka Vallitessa Velallinen Joutuu Sopimusrikkomuksensa Perusteella Korvausvastuuseen, Ellei Hän Näytä Menetelleensä Kaikin Puolin Huolellisesti.
Osassa K on omaksuttu tiukempi vastuujärjestelmä (?)
Kuluttajansuojalainsäädäntöä
?. Poikkeukseton Vastuu
PoikVas tilanteissa myyjä tai palveluksen tarjoaja VaSu(?)Ai(?2)Va(?3), eikä hänellä ole käytettävissä MiVap.
Poikkeuksettoman Vastuun Vastaa Suorituksen ?. VIRHEEN Aiheuttamista ?2. VÄLITTÖMISTÄ Vahingoista ?3. AINA Mitään Vapautumisperusteita.
Poikkeukseton vastuu koskee vain (1) ei (2). Vastataan vain (3) ei (4) vahinkoja.
- VIRHETTÄ ei
- viivästystä
- VÄLITTÖMÄT ei
- välillisiä
Sopimusrikkomuksen vahingonkorvausseuraamukseen vaikuttavat käytännössä usein sopimukseen otetut…
VASTUUNRAJOITUSEHDOT.
(?) on voitu supistaa velallisen vastuuta siitä, mikä se L tai YPMO.
?. Vastuunrajoitusehdoilla
Lain tai Yleisten Periaatteiden Mukaan Olisi.
Vastuunrajoitusehdoissa saatetaan esim. sopia siitä, että tietyt YlläTaVaVeVas tai että velallisen KoORahYlä tai velallisen KoEKäVäVa.
Yllättävät Tapaukset Vapauttavat Velallisen Vastuusta tai että velallisen Korvausvelvollisuudella On Rahamääräinen Yläraja tai velallisen Korvausvastuu Ei Käsitä Välillisiä Vahinkoja.
Jos korvausvastuusta OSPL, vastuun rajoittaminen SEOM.
On Säädetty Pakottavin Lainsäädöksin
Sopimusteitse Ei Ole Mahdollista.
Vastuunrajoitusehdot ovat tehottomia, jos VeSoOTTTHJo.
Velallisen Sopimusrikkomus On Tahallinen Tai Törkeästä Huolimattomuudesta Johtuva.
Korvauskelpoiselle vahingolle asetetaan (?) vaatimus, jonka vuoksi VeEOKoSeVa, JoAiHEOVoEnSoPä.
?. ennakoitavuuden vaatimus
Velallinen Ei Ole Korvausvastuussa Sellaisista Vahingoista, Joiden Aiheuttamista Hän Ei Ole Voinut Ennakoida Sopimusta Päätettäessä.
Velkojalla on VRKV, ja tämän Rajoittam La voi supistaa velallisen vastuuta.
Velvollisuus Rajoittaa Kärsimäänsä Vahinkoa
Rajoittamisvelvollisuuden Laiminlyönti
Mahdollista on (?) korvausvastuuta kohtuusperusteella.
?. sovitella
Sov voidaan turvautua silloin, jos TäKoOVeTaOlo, SoLaa ym. seikat HuOtK.
Sovitteluun
Täysimääräinen Korvaus Olisi Velallisen Taloudelliset Olosuhteet, Sopimusrikkomuksen laatu ym. seika Huomioon ottaen Kohtuuton.
Vah ei yleensä voi saada sen enempää kuin ToAiVaVaMä.
Vahingonkorvausta
Todella Aiheutunutta Vahinkoa Vastaavan Määrän.
(Poikk) Työnantajan vastuu työsopimuksen oikeudettomasta päättämisestä SaKuiJoHarKo.
Saattaa Kuitenkin Johtaa Harkinnanvaraiseen Korvaukseen.
Tuomioistuin voi arvioida tuomittavan korvauksen määrän kohtuuden mukaan, eikä VaSaEdeSatNäVaMää.
Vahingonkorvauksen Saaminen Edellytä Sataprosenttista Näyttöä Vahingon Määrästä.
Sopimussuhteissa korvataan yleensä vain TV (H-,E-,V).
Taloudelliset Vahingot (Henkilö-, Esine-, Varallisuusvahingot.)
Sopimusrikkomuksessa aineettomat vahingot jäävät NoKo, eli yleensä ei saa hyvitystä pelkästä Har.
Normaalisti Korvaamatta
Harmista.
(?)lain mukaan UA kauppaa koskevissa säännöksissä mainitaan korvattavana vahinkona asunnon KOM, josta ei aiheudu suoranaista TaVa, sekä muu siihen rinnastettava haitta, joka on O.
?. Asuntokauppalain Uuden Asunnon Käyttöhyödyn Olennainen Menety Taloudellista Vahinkoa Olennainen.