4. tēma -nervu sistēma Flashcards
Nervu šūnas jutīgas pret skābekļa trūkumu – nesaņemot skābekli, iet bojā
jā, 5-8 min laikā
Sensorie neironi?
tie pārved impulsus no perifērijas uz galvas smadzeņu centriem.
Slimojot ar multiplo sklerozi?
imūnsistēma bojā galvas un muguras smadzenes.
jā/nē
Lielākajai daļai cilvēku diagnoze tiek noteikta 20–50 gadu vecumā, taču multiplā skleroze var būt sastopama gan maziem bērniem, gan ievērojami vecāka gadagājuma pieaugušajiem.
jā
Izplatītākie simptomi multiplai sklerozei ir…
ļoti izteikts nogurums, redzes traucējumi, jušanas traucējumi un apgrūtinātas kustības
Multiplās sklerozes simptomi rodas, kad…
imūnsistēma izraisa CNS nespecifisku iekaisumu. Iekaisums bojā mielīnu (nervu šķiedru aizsargapvalku), oligodendrocītus (šūnas, kas CNS ražo mielīnu). Iekaisuma izraisīta bojājuma dēļ var rasties simptomi, kas pāriet pēc pāris nedēļām vai mēnešiem vai paliek uz visiem laikiem.
Neiroglijai smadzenēs?
ir saistaudu funkcija, nav vadītspējas.
Galvassāpju profilaksei rekomendējams?
uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu dienā, ievērot miega/ nomoda režīmu.
jā/nē
Regulāras maltītes var mazināt galvassāpju veidošanos.
jā
jā/nē
Paaugstināts asinsspiediens ir riska faktors demences attīstībai dzīves laikā
jā
Mazināt demences risku var?
dzīves laikā rūpējoties par sirds un asinsvadu veselību, veselīgu uzturu, pietiekama apjoma fiziskām aktivitātēm un intelektuālo funkciju trenēšanu
Demences vēlīnā stadijā cilvēks?
kļūst pilnībā atkarīgs no aprūpētāja, neorientējas ne vietā, ne laikā, neizprot apkārt notiekošo, nespēj veikt līdz tam zināmas darbības, piemēram, ēšanu vai labierīcību izmantošanu, nespēj pilnvērtīgi lietot un saprast valodu
Agrīnā demences stadijā cilvēks?
aizmirst tikko dzirdētu informāciju, uzdod vienus un tos pašus jautājumus, stāsta vienus un tos pašus stāstus, taču komunicējot nespēj atrast vārdus, pazaudē laika izjūtu, ar grūtībām veic sarežģītākus ikdienas uzdevumus, piemēram, ēdienu gatavošanu, dzīvokļa uzkopšanu, darbības ar naudu
jā/nē
Psihes funkciju izmaiņas demences gadījumā visbiežāk ir neatgriezeniskas, bet, saņemot ārstēšanu, ir iespējams palēnināt psihes funkciju pavājināšanos un kontrolēt slimības simptomus.
jā
ieteikumus galvassāpju profilaksei.
1.Dzeriet pietiekami daudz ūdens: Lai saglabātu hidratāciju, mēģiniet dzert vismaz 6 glāzes ūdens dienā.
2.Aizmirstiet elektroniskos ierīces pirms gulētiešanas:Lai uzlabotu miegu, izslēdziet televizoru, telefona ekrānu un citas elektroniskas ierīces vismaz pusstundu pirms gulētiešanas.
3.Izvairieties no migrēnas provocējošiem pārtikas produktiem:Lai samazinātu migrēnas lēkmes risku, ierobežojiet pārtikas produktus, kas var izraisīt problēmas, piemēram, nātrija glutamātu, gaļas produktos esošos nitrātus, žāvētus augļus ar sulfītiem, sieru, alkoholu (īpaši sarkanvīnu), šokolādi un kofeīnu.
4. Veiciet regulāras fiziskas aktivitātes: Ievērojiet regulāras aerobās aktivitātes, piemēram, pastaigas vai skriešanu, vismaz 2-3 reizes nedēļā. Neaizmirstiet sākt ar pakāpenisku iesildīšanos.
5. Ņemiet vērā medikamentus:Ja lietojat medikamentus, īpaši hormonālos kontracepcijas līdzekļus vai citus medikamentus, konsultējieties ar ārstu un apspriediet iespējamo ierobežojumu vai alternatīvas.