3. virusi, viroidi i prioni Flashcards
31 pitanje
kako se zove deo mikrobiologije koji se bavi izučavanjem virusa?
virosulogija ili virologija
navedite razloge zbog kojih se virusi ubrajaju u žive organizme?
ono što viruse svrstava u žive organizme je posedovanje genetičke informacije, nukleinske kiseline, koja postaje aktivna kada se virus nađe u unutrašnjosti ćelije domaćina i koja omogućava da se u ćeliji za veoma kratko vreme obrazuje veoma veliki broj novih virusnih čestica. sa medicinske strane, virusi se mogu smatrati živim, jer izazivaju bolesti i infekcije, kao što to rade drugi MO (gljive, protozoe, bakterije), a popu njih mogu mutirati i promeniti svoje osobine.
kako se naziva infektivna čestica virusa?
virion
da li virusne čestice mogu biti aktivne van ćelije domaćina?
ne, jer su virusi metabolički interni van žive ćelije.
zbog čega virusi nisu u stanjju da samostalno obavljaju metaboličke procese i da rastu i razmnožavaju se?
zbog toga što u sebi imaju malo ili uopšte nemaju enzime neophodne za sintezu proteina i obrazovanje ATP. takođe, ne poseduju ribozome, niti mnoge druge organele, pa da bi se razmnožavali moraju da koriste metaboličke procese ćelije domaćina.
iz čega se sastoji virusni nukleokapsid?
nukleinska kiselina i kapsid
kakve strukture mogu biti nukleokapsidi?
može biti bez dodatnog omotača (goli nukleokapsid) ili može biti kružen dodatnim omotačem, koji je ćelijskog porekla i koji prilikom napuštanja ćelije domaćina virus odnosi do jedarne membrane, vakuole ili citoplazmatične membrane.
iz čega je sačinjen kapsid virusa?
kapsid se sastoji od velikog broja identičnih strukturnih jedinica kapsomera, koje se međusobno povezuju nekovalentnim vezama.
objasnite strukturu spiralnih virusa.
u centru ovakvih virusa smeštena je spiralno uvijena nukleinska kiselina , oko koje su raspoređene kapsomere koje formiraju šupalj cilindrični kapsid.
objasnite ikosaedarnu strukturu virusa.
kapsomere virusa sa ikosaedarnom strukturom, sadrže više tipova proteinskih molekula, koji svojim rasporedom oko nukleinske kiseline formiraju telo kubne simetrije, čiju površinu čine 20 jednokostraničnih trouglova sa 12 vrhova.
objasnite strukturu bakteriofaga.
bakteriofage imaju složenu strukturu. sastoje se od glave rađene po tipu ikosaedarne simetrije i repića građenog po tipu spiralne simetrije. u glavi bakteriofaga, proteinske prirode, nalazi se sklupčan lanac nukleinske kiseline. najvećo broj bakteriofaga sadrži dvočlanu nit DNK. repić je šuplja cev, oko koje su spiralno poređane kapsomere, na čijem se kraju kod nekih virusa nalazi bazalna ploča sa bodljama i 6 veoma tankih kukica. kod nekih bakteriofaga, repić je kontraktilan što omogućava lakše ubrizgavanje nukleinske kiseline u unutrašnjosti bakterijske ćelije.