2.nap Flashcards
10) Határozza meg, hogy mit jelent a kétszeres értékelés tilalma!
Azt jelenti, hogy a bűnelkövetőt ugyanazon cselekmény miatt nem lehet kétszer büntetőjogi hátránnyal sújtani.
11) Mit értünk leíró diszpozíció alatt? Írjon rá egy példát!
A leíró diszpozíció a bűncselekményt a fogalom lényeges ismérveivel írja körül. pl. Btk 370 &;(1) lopást az követ el „Aki idegen dolgot mástól vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa.
12) Mit értünk hivatkozó diszpozíció alatt? Írjon rá egy példát!
A tömör törvényszerkesztés érdekében a felesleges ismétlések elkerülése végett egy másik büntető normára vagy abban használt leíró elemre utal vissza. pl közfeladatokat ellátó elleni erőszak (btk. 311) diszpozíciója visszautal a hivatalos személy elleni erőszak diszpozíciójára (btk. 310)
13) Mit értünk keretdiszpozíció alatt? Írjon rá egy példát!
A büntetőjogi rendelkezés valamely más jogágazathoz tartozó jogszabály tölt ki tartalommal. pl. Btk. 234 (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki… Hogy melyek azok a „ közlekedési szabályok amelyek megsértése az elkövetési magatartás, adott esetben az éppen akkor érvényes jogszabályból, például a hatályos KRESZ-ből derül ki.
14) Mit értünk autentikus interpretáció alatt?
Hivatalos értelmezést. Most már elfogadott tétel, hogy csak törvényben jelenhet meg.
15) Sorolja fel a büntető jogszabály értelmezésének módjait!
- jogalkotói értelmezés
- jogalkalmazói értelmezés
- tudományos értelmezés
16) Az időbeli hatályra vonatkozó rendelkezések a Btk-ban!
2 & első mondata főszabályként kimondja, hogy a bűncselekmény az elkövetés idején hatályban lévő törvény szerint kell elbírálni.
17) A területi és személyi hatályra vonatkozó rendelkezések a Btk-ban
Magyar állampolgár által Magyarországon vagy bárhol külföldön elkövetett bűncselekményre magyar törvényt kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy az utóbbi esetben a cselekmény az elkövetés helyének törvénye szerint bűncselekmény e.
18) A bűncselekmény fogalma a hatályos Btk-ban, és e törvényi fogalom elemei.
- § (1) Bűncselekmény az a szándékosan vagy – ha e törvény a gondatlan elkövetést is büntetni rendeli – gondatlanságból elkövetett cselekmény, amely veszélyes a társadalomra, és amelyre e törvény büntetés kiszabását rendeli.
19) A bűncselekmények súly szerinti osztályozása a hatályos Btk.-ban
- § A bűncselekmény bűntett vagy vétség. Bűntett az a szándékosan elkövetett bűncselekmény, amelyre e törvény kétévi szabadságvesztésnél súlyosabb büntetés kiszabását rendeli, minden más bűncselekmény vétség.