1. nap Flashcards
1) Határozza meg a büntetőjog fogalmát tágabb és szűkebb értelemben!
Tágabb értelemben: azon jogszabályok összesége, amelyek meghatározzák, hogy mely cselekmények képeznek bűncselekményt, melyek a büntetőjogi felelősségre vonás feltételei és melyek a bűncselekmény jogkövetkezményei(szankciói) illetve hogy az elkövetett bűncselekményt milyen állami szervek, milyen eljárás keretében bírálják el, és a törvényesen kiszabott büntetést vagy intézkedést milyen állami szervek hajtják végre.
2) Melyek a kriminológia legfontosabb kutatási területei?
A kutatási területe kiterjed a bűnözés ellenőrzésének társadalompolitikai, jogi, szociálpolitikai kérdéseire, úgymint a bűnözők kezelésének, az állami bűnüldözési szervezetek szervezeti és módszertani kérdéseire, valamint a bűnmegelőzés társadalmi, szociálpolitikai és igazságügyi problémáira.
3) Mivel foglalkozik a kriminalisztika?
A bűnözés nem jogi jelenségeit, hanem a reális jelenségeit, úgymint a nyomozás, bűnfelderítés, s általában a tárgyi bizonyítás módszertanát, taktikáját és technikáját vizsgálja.
4) Sorolja fel a büntetőjog alapelveit
- törvényesség elve
- humanizmus elve
- tettfelelősség elve
- a bűnösségen alapuló felelősség elve
- arányosság elve
- szubszidiaritás elve
- kétszeres értékelés tilalma
) Milyen követelményeket és tilalmakat fogalmaz meg a törvényesség (anyagi jogi
legaltitás) elve?
- az elkövetéskor hatályos törvény alkalmazásának követelménye és a súlyosabb büntetőtörvény visszaható hatályának tilalma
- a pontos törvényi meghatározottság követelménye és a határozatlan büntetőtörvény(diszpozíció) és jogkövetkezmény (szankció) tilalma.
- az írott büntetőtörvény követelménye és a büntethetőséget, illetve szankciót létrehozó vagy szigorító szokásjog tilalma.
- a jogalkalmazónak a törvény normaszövegének kötéséhez a követelménye és az analógia alkalmazásának tilalma
6 A tettfelelősség elve.
A büntetőjogi felelősség megállapításánál az elkövetett cselekményt kell figyelembe venni, a felelősség a tetthez és annak következményeihez kapcsolódik. Ezt követi a tettel arányos büntetés is.
7 A bűnösségen alapuló felelősség elve
Csak a bűnösen okozott tett, illetve annak következménye büntetendő
8 Az arányosság elve
A kiszabott büntetéseknek nemcsak az adott bűncselekmény súlyával kell arányosnak lennie, de összehasoníthatónak kell lennie a hasonló bűncselekmények miatt kiszabott büntetésekkel is.
9) A büntetőjog ultima ratio jellege és szubszidiaritása
A büntetőjognak állami beavatkozásban van szerepe, ha enyhébb felelősségre vonási formák nem hatékonyak. A büntetőjognak kisegítő szerepe van, a szubszidiáris jellegű a jogrendszerben. Alkalmazása csak végső esetben, végső eszközként indokolt. (ultima ratio jelleg)