27. A szemle, a helyszíni kihallgatás, a bizonyítási kísérlet, a felismerésre bemutatás, a szembesítés és a műszeres vallomásellenőrzés Flashcards
Melyek a bizonyítási cselekmények?
szemle,
a helyszíni kihallgatás,
a bizonyítási kísérlet,
a felismerésre bemutatás,
a szembesítés és
a műszeres vallomásellenőrzés.
A szemle fogalma
a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság rendel el és tart, ha a bizonyítandó tény megismeréséhez vagy megállapításához személy, tárgy vagy helyszín megtekintése, illetve tárgy vagy helyszín megfigyelése szükséges.
a szemle feladatai
1.fel kell kutatni és össze kell gyűjteni a tárgyi bizonyítási eszközöket, és gondoskodni kell a megfelelő módon történő megőrzésükről.
2. a bizonyítás szempontjából jelentős körülményeket részletesen rögzíteni kell (szemletárgy felkutatásának, összegyűjtésének menetét, módját, helyét és állapotát) 3. úgy kell eljárni, hogy az eljárási szabályok megtartása utólag is ellenőrizhető legyen.
4. kép-, hang-, illetve kép- és hangfelvételt, rajzot vagy vázlatot készíteni
5. szakértőt lehet alkalmazni
A helyszíni kihallgatás
A bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a helyszínen hallgatja ki a terheltet és a tanút, ha szükséges, hogy a bűncselekmény helyszínén vagy a bűncselekménnyel összefüggő más helyszínen tegyen vallomást, mutassa meg az elkövetés helyét, a bűncselekménnyel összefüggő más helyet, tárgyi bizonyítási eszközt, illetve a cselekmény lefolyását.
Miről kell kihallgatni a tanút és a terheltet a helyszíni kihallgatás előtt?
terheltet, illetve a tanút ki kell hallgatni arról, hogy a kérdéses helyet, cselekményt vagy tárgyi bizonyítási eszközt milyen körülmények között észlelte, és miről ismerné fel.
A bizonyítási kísérlet
A bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság bizonyítási kísérletet rendel el és tart, ha azt kell megállapítani vagy ellenőrizni, hogy valamely esemény vagy jelenség meghatározott helyen, időben, módon, illetve körülmények között megtörténhetett-e.
A felismerésre bemutatás
A bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság felismerésre bemutatást rendel el és tart, ha az személy vagy tárgy felismerése céljából szükséges.
A terheltnek vagy a tanúnak felismerésre legalább három személyt vagy tárgyat kell bemutatni.
Felismerésre személy vagy tárgy kép-, hang, vagy kép- és hangfelvételen is bemutatható.
Miről kell kihallgatni a felismerésre bemutatás előtt?
hogy a kérdéses személyt vagy tárgyat milyen körülmények között észlelte, milyen kapcsolata van vele, milyen ismertetőjegyeiről tud.
Személy vagy tárgy felismerésre bemutatásának módja
személy:
* ügytől független, felismerést végző által nem ismert
* fő ismertetőjegyekben egyező, hasonló tulajdonságokkal rendelkező (azonos nemű, hasonló korú, testalkatú, bőrszínű, ápoltságú, öltözetű)
tárgy: hasonló tárgyak közé kell helyezni
szembesítés
Ha a terheltek, a tanúk, illetve a terhelt és a tanú vallomásai egymással ellentétesek, a bíróság, az ügyészség vagy a nyomozó hatóság az ellentétet szükség esetén szembesítéssel tisztázza. A szembesítettek a vallomásukat egymással élőszóban közlik, ezután megengedhető, hogy a szembesítettek egymásnak kérdéseket tegyenek fel.
Kit kivel lehet szembesíteni?
- terheltet és terheltet,
- terheltet és tanút
- tanút és tanút.
Műszeres vallomásellenőrzés
Az ügyészség vagy a nyomozó hatóság a nyomozás során a tanú és a gyanúsított vallomását műszeres vallomásellenőrzéssel vizsgálhatja. A vizsgálathoz a tanú, illetve a gyanúsított hozzájárulása szükséges.
A műszeres vallomástétel feltételei
-szaktanácsadó igénybevétele, továbbiakban ő tanúként hallgatható ki
-a vizsgálat alanya a gyanúsított lehet, illetve a tanú, aki a tizennyolcadik életévét betöltötte.