21.Bizonyitas Fogalma, Targya, Eszkozei, Torvenyessege, Ertekelesük Flashcards
Bizonyítás fogalma
A büntetőjogilag releváns múltbeli tényeknek a törvényes bizonyítási eszközök és módszerek útján való megismerése illetve ezeknek a tényeknek a bizonyítási eszközökkel való igazolása és rögzítése, azaz megállapítása.
A bizonyítás célja
A büntetőjogi felelősség eldöntéséhez szükséges releváns tények ismeretének a megszerzése, feladata a bűncselekmény elkövetésére és az elkövető büntetőjogi felelősségére vonatkozó tényállás tisztázása.
A bizonyítás tárgya
A bizonyítás azokra a tényekre terjed ki amelyek a büntető és büntetőeljárás jogi jogszabályok alkalmazásában jelentősek. A hatóságok a döntésüket valósághű tényállásra alapozzák.
Milyen tényeket nem kell bizonyítani?
-köztudomásúak
-amelyekről a hatóságoknak hivatalos tudomása van
-amelyek valóságát a vádló, a terhelt és a védő az adott ügyben együttesen elfogadja
A vád bizonyításához szükséges tények feltárása…
..bizonyítási eszközök rendelkezésre bocsátása és a beszerzések indítványozása a vádlót terheli.
A bizonyítás eszközei:
- Tanúvallomás
- Terhelt vallomása
- Szakvélemény
- Pártfogói felügyelői vélemény
- Tárgyi bizonyítási eszköz ideértve az iratot és az okiratot is
- Elektronikus adat
A bizonyítás törvényessége
A bizonyítási eszközök felderítése, összegyűjtése, biztosítása és felhasználása során e törvény rendelkezései szerint kell eljárni.
A bizonyítékok értékelése
A be-Ben szabadon felhasználható a törvényben meghatározott minden bizonyítási eszköz és szabadon alkalmazható minden bizonyítási cselekmény.
A hatóságok a bizonyítékokat egyenként és összességükben szabadon értékeli, a bizonyítás eredményét az így kialakult meggyőződése szerint állapítja meg.
Mi nem értékelhető bizonyítékként?
Az olyan bizonyítási eszköz jó származó tény amelyet a hatóságok bcs útján, más tiltott módon vagy a résztvevők be jogainak lényeges sérelmével szerzett be.