23/12 -17 Flashcards
Tasty
Saf
Svår
Jafe
De tre sätten att använda adjektiv.
Följande två sätt kan översättas med att vara + adjektivet. 1. Med emphasis verbal pronoun (dama, danga..). 2. Enonciativa pronomne. Naa, nga.. 3. Följande är i formen av subastantiv + verb, ex en vit tröja = tisi bu weex. Jiggen ju raffet. Xale yu feebar (sjuka barn). Ndaw ñu sawar (motiverade unga män).
Get
Béy
Kött
Yapp
Biff
Nag
Lamm
Xar
Räka
Sippax
Salt
Xorom
Olja
Diwlin
Peanut
Gerte
Bröd
Mburu
Couscous
Ceere
Hirs
Dugub
Ris
Ceeb
Vecka
Ayu bes
Förra året
Daaw
Månad
Weer
Förra månaden
Weer wi wesu
Förra veckan
Ayu bes bi weesu
Höromdagen
Keroog
Ett tag sedan
Sanq
Förra natten
Biig
Before i past tense
Laata
Varje dag
Bes bu nekk
Hela dagen
Bes yepp
I det förflutna
Bu njekk ba
Oftan, ibland, from time to time
Yennsay, leeg-leeg
Att åka tillbaks
Dellu
Att komma tillbaks
Dellusi
Att stanna
Toog/des
Att gå ut
Genn
Att falla
Daanu
Att anlända
Yegg/agg
Att dö
Faatu
Att separera/divorca
Tas
Att vara redo/färdig
Pare
ATt utveckla
Suqali
Vara lätt
Yomb
Att tillfriskna/känna sig bättre
Tane
Recover
Wer
To be familiar with
Miin
Before i present tense
Ballaa
Den första
Bu njekk
Joiurnalist
Tas xibaar
Erfarenhet
Jaar jaar
Nyheter
Xubaar
That is to say
Maanaan
The last
Bu mujj
Förra + veckodag (förra måndagen exempelvis).
Veckodag + bi weesu.
Perfective aspect av action verbs. 1. Vilket är den enklaste formen? 2. Vilken är formen där “di” eller “y” har plockats bort.. Vilken form används då? Översätt följande mening med den formen: JAg åt mig mätt vid lunchen. Det är biologi som jag lärde mig vid universitet.
- Enonciativa pronomen. Ex Amy jang na biologi ci universite. 2. Dama utan y, laa utan y, moo utan y. Exempel Dama lekk ba suur si añ. Biologi laa jang ci university.
Perfective aspect of static verbs. Hur ser den formeln ut för affirmation resp negation för 1. enonciativa,, 2. verbal emphasis samt 3. subject empasis?? Översätt 4a. Igår gick jag inte till restaurangen för jag hade inte pengar. 4b.Jag visst einte att du skulle komma idag. 4c.. Jag var trött, därför kom jag inte. 4d.. Det är Ben som borde vattne pepineer men han gjort det inte.
- Enonciativt. Affirmation: verb + oon + enonciativt pronomen ex. naa. Negation; verb + umawoon, uoowoon, ulwoon, unuwoon, uleenwoon, uñuwoon. Demb deemuna restoran ndaxte amumawoon xaalis. Xamumawoon ne dangay ñew tey. 2. Verbal emphasis. Affirmation: dama + verb + oon. Negation: verb + umawoon.3. Affirmation: Subject+maa yaa moo noo yeena ñoo + verb + oon. 4a. Demb demoonaa restoran ndaxte amumawoon xaalis. 4b. Xamumawoon ne dangay ñew tey. 4c. Dama sonnoon loolotax ñewuma. 4d. Ben moo waroon roose pepineer wante deffu ko.