2. etické zásady Flashcards
všeobecné zásady (APA)
- Kompetencia:
- Integrita:
- Profesijná a vedecká zodpovednosť
- Rešpektovanie práv a dôstojností ľudí
- Záujem o prospech druhých ľudí
- Sociálna zodpovednosť
Kompetencia
znamená uvedomenie si hraníc kompetencie a odborných znalostí jednak vo vzťahu ku klientom, jednak k odborníkom iných profesií. Znamená to aj nezasahovanie do kompetencií iných odborníkov.
- integrita
- Integrita: Týka sa jednoty morálnych zásad a správania vo vede, výskume a v psychologickej praxi. Zahŕňa vlastnosti akými sú úprimnosť, spravodlivosť a rešpekt k druhým. Dôležité je tiež uvedomenie si vplyvu vlastných presvedčení, zásad a hodnôt na správanie voči klientom. Znamená aj vyhýbanie sa škodlivým podvojným vzťahom.
- Profesijná a vedecká zodpovednosť
Znamená prijať zodpovednosť za svoje správanie a prispôsobiť sa potrebám rôznych skupín obyvateľstva. &k zodpovednosti patrí aj povinnosť konzultovať s inými odborníkmi problémy, ktoré presahujú naše možnosti.
- Rešpektovanie práv a dôstojností ľudí:
Ide najmä o právo na súkromie, ochranu informácií, sebaurčenie a nezávislosť. Rešpektovanie kultúrnych a individuálnych rozdielov, ktoré vyplývajú z veku, pohlavia, rasy, etnika, náboženstva či sexuálnej orientácie.
- Záujem o prospech druhých ľudí:
znamená najmä využitie psychológie pre blaho či zvýšenie kvality života druhých, bez ohľadu na to, či ide o klientov, pacientov alebo študentov.
- Sociálna zodpovednosť
Ide o uvedomenie si svojej vlastnej zodpovednosti voči komunite a spoločnosti, v ktorej psychológovia žijú, pracujú, podporu legislatívy a sociálnej práce.
Európska asociácia psychoterapie (EAP) formulovala etické zásady, ktoré boli prijaté aj Slovenskou psychoterapeutickou spoločnosťou v roku 1994:
- Povinnosť vecne a pravdivo informovať klienta
- Povinnosť objasňovať a byť svedomitý:
- Povinná mlčanlivosť:
- Odborná kompetencia a ďalšie vzdelávanie:
- Zásady kolegiálnej spolupráce
- Etické zásady sa týkajú aj vzdelávania a výskumu v psychoterapii
- Priestupky voči etickým princípom sú žalovateľné zo strany pacientov/klientov
➢ Etický kódex zdravotníckeho pracovníka:
Etický kódex zdravotníckeho pracovníka je oficiálny dokument, ktorý tvorí štvrtú prílohu zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Etický kódex vyjadruje základné ciele, hodnoty a posolstvo povolania zdravotníckeho pracovníka. Etický kódex môžeme rozdeliť na päť častí.
rozdelenie etickeho kodexu
- Všeobecné povinnosti zdravotníckeho pracovníka:
- Zdravotnícky pracovník a výkon jeho povolania:
- Zdravotnícky pracovník a pacient
- Vzťahy medzi zdravotníckymi pracovníkmi
- Lekár, zubný lekár a ostatní pracovníci v zdravotníctve
- Všeobecné povinnosti zdravotníckeho pracovníka:
Definuje základnú povinnosť zdravotníckeho pracovníka, ktorou je profesionálna starostlivosť o zdravie jednotlivca a spoločnosti, na základe vymedzených zásad ľudskosti, v duchu úcty k ľudskému životu od počiatku až do konca s rešpektovaním dôstojnosti ľudského jedinca. V týchto ustanoveniach sú vymenované ďalšie povinnosti zahŕňajúc povinnosť postupovať pri výkone povolania v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.
- Zdravotnícky pracovník a výkon jeho povolania:
Popisuje charakteristické zásady výkonu povolania zdravotníckeho pracovníka. Nachádzame tu inštitút výhrady svedomia, neprípustnosť eutanázie a asistovaného suicidia, ale aj povinnosť dbať o odborný rast a sústavne sa vzdelávať.
- Zdravotnícky pracovník a pacient
Ustanovenia v tejto časti sa dotýkajú vzťahu zdravotníckeho pracovníka k pacientovi, pričom „zdravotnícky pracovník sa k pacientovi správa korektne, s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému alebo nemravnému konaniu; zdravotnícky pracovník rešpektuje pacienta ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami i povinnosťami vrátane zodpovednosti za svoje zdravie“. Poukazuje sa tu na základné inštitúty ako informovaný súhlas, či mlčanlivosť, no nachádzame aj elementárne idey fungovania vzťahu medzi zdravotníckym pracovníkom a pacientom.
- Vzťahy medzi zdravotníckymi 4. Vzťahy medzi zdravotníckymi pracovníkmi
Veľmi dôležité ustanovenia, ktoré hovoria o vzájomnom uznávaní jednotlivých zdravotníckych profesií, korektnom správaní, rešpektujúc odlišný názor medzi zdravotníckymi pracovníkmi. Je tu vyjadrená, podľa môjho názoru priam nutnosť spolupráce zdravotníckych pracovníkov pri ošetrení toho istého pacienta.
- Lekár, zubný lekár a ostatní pracovníci v zdravotníctve
Vyjadruje ďalšiu zo základných zásad: „lekár a zubný lekár nesmú poskytovať zdravotnú starostlivosť za prítomnosti osoby, ktorá nie je lekárom alebo zubným lekárom a nepatrí k zdravotníckym pracovníkom“, pričom ako výnimky vymedzuje:
• osobu, ktorá asistuje pri poskytovaní prvej pomoci,
• osobu, ktorá sa u lekára vzdeláva alebo pracuje,
• a ďalšiu osobu, s ktorej prítomnosťou pacient súhlasí.