1. koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore klinicka psychologia Flashcards
Náplň zdravotnej starostlivosti v odbore klinická psychológia
podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti
Klinická psychológia je špecializačný odbor, ktorý sa zaoberá duševným životom z hľadiska zdravia a choroby. Vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá duševným životom, resp. psychickou reguláciou z hľadiska choroby a dysadaptácie.
Klinická psychológia sa zaoberá nielen klasifikovanými poruchami, ale aj „psychopatológiou všedného dňa“. Klinická psychológia skúma duševný život človeka v bio-psycho-sociálnych súvislostiach v kontiuu zdravie-choroba. Táto definícia zahŕňa multifaktoriálny prístup a súčasný dôraz na psychológiu zdravia
kam patri klinicka psychologia v systeme psychologickych vied
klinická psychológia medzi aplikované odvetvia. Znamená to, že sa opiera o vedomosti základných (všeobecná psychológia, psychologická metodológia, vývinová psychológia) a špeciálnych (sociálna, pedagogická, porovnávacia) psychologických disciplín a v praxi pôsobí spolu s ďalšími aplikovanými odvetviami (poradenská, školská, forenzná, pracovná psychológia).
Základné oblasti klinickej psychologie
- Psychopatológia
- Psychodiagnostika
- Psychoterapia
- Rehabilitácia
- Reedukácia:
- Patopsychológia
- Psychosomatika
- Neuropsychológia
- Psychológia zdravia
- Psychopatológia
je spoločným odborom psychiatrie a klinickej psychológie. Opisuje symptomatológiu-príznaky jednotlivých psychických porúch, ktoré tvoria kritéria diagnostiky.
Poskytuje terminológiu ako popisovať a porozumieť jednotlivým psychickým poruchám. Tradične je členená podľa psychických funkcií (poruchy vnímania, pozornosti, emotivity..)V USA sa používa názov abnormálna psychológia.
- Psychodiagnostika:
predstavuje použitie klinických a testových metód za účelom poznania osobnosti pacienta, stanoviť diagnózu, indikovať terapiu a prípadne posúdiť jej efekt. Klinická psychodiagnostika kladie dôraz na vyšetrenie osobnosti, preto sa používajú nielen výkonové metódy, dotazníky a škály, ale aj projektívne metódy.
- Psychoterapia
je použitie psychologických metód s terapeutickým cieľom. Rozlišujeme podpornú psychoterapiu, ktorá je súčasťou prístupu vo všetkých pomáhajúcich profesiách a špeciálnu psychoterapiu, ktorá sa zameriava na odstránenie poruchy a podporu osobného rastu, pričom je potrebné absolvovať postgraduálny výcvik v konkrétnom smere a metódach.
- Rehabilitácia:
zahŕňa postupy na obnovu poškodených funkcií a schopností. Klinickí psychológovia sa podieľajú najmä na rehabilitácii ľudí s organickým poškodením, či obnove sociálneho fungovania, napr. pri schizofréniách.
- Reedukácia:
sa zameriava na diagnostiku a nápravu porúch, kde hlavným činiteľom sú poruchy učenia. Týka sa najmä špeciálnych vývinových porúch (dyslexia, dysgrafia) a porúch správania. V našej praxi pracujú psychológovia najmä v systéme pedagogicko-psychologických poradní a centier výchovnej prevencie.
- Patopsychológia:
sa zaoberá psychickou ľudí so senzorickými a motorickými poškodeniami a trvalými vývinovými poruchami v spolupráci so špeciálnymi a liečebnými pedagógmi.
- Psychosomatika:
sa venuje diagnostike a terapii somatických ochorení, v etiológii ktorých zohrávajú významnú úlohu psychogénne faktory a životný štýl. Psychológovia tu pôsobia v rôznych vedných odboroch ako je interná, kardiológia, gynekológia, onkológia…
- Neuropsychológia:
sa zaoberá psychickými funkčnými prejavmi a ich zmenami pri poruche centrálnej nervovej sústavy. Vypracúva špeciálne kvantitatívne a kvalitatívne diagnostické metódy a psychologické postupy rehabilitácie poškodených funkcií.
- Psychológia zdravia:
sa zaoberá problematikou udržiavania a posilňovania zdravia, teda faktormi salutogenézy. Jej predmet sa prekrýva so psychohygienou. Tá vznikla ako hnutie za zlepšenie podmienok duševne chorých, neskôr ako interdisciplinárny odbor zameriavajúci sa na prevenciu duševných porúch a propagáciu zdravého životného štýlu. V súčasnosti sa na Slovensku problematikou destigmatizácie a lobbibgu v prospech ľudí s duševnou chorobou zaoberá Liga za duševné zdravie.
- klinicky psycholog úlohy v prevencii
V prevencii uplatňujú klinickí psychológovia špecifické poznatky z oblasti psychohygieny a psychológie zdravia. Sú významnými účastníkmi preventívnych programov, vykonávajú skríningové vyšetrenia a vedú psychostimulačné programy. Klinickí psychológovia sa podieľajú na vyhľadávaní rizikových jedincov a skupín. Krízové intervencie poskytujú psychológovia v náročných životných situáciách. V sekundárnej prevencii vyvíjajú a aplikujú psychologické preventívne programy na podporu zdravia. Klinickí psychológovia majú svoje miesto pri príprave Národných programov na podporu zdravia.
- Klinicky psycholog úlohy v diagnostike
podáva psychologické vyšetrenie informácie o vývine a stave psychických funkcií a o osobnosti vyšetrovaného. Objektivizuje druh a mieru porúch psychických funkcií a schopností, zmeny v osobnosti chorého. Klinický psychológ samostatne vykonáva diferenciálne diagnostické vyšetrenia najmä v diagnosticky nejasných prípadoch. Významne sa tak podieľa na diagnostickom procese, pri stanovení správneho, účelného a individuálne vhodného terapeutického postupu a na posúdení postupu a účinnosti psychoterapie. V rámci psychodiagnostiky používa popri klinických metódach aj špeciálne testové metódy podľa vlastného výberu. Zistené závery postupuje ďalším odborníkom, predovšetkým ak ide o konziliárne psychodiagnostické vyšetrenie na žiadosť lekára a slúžia i na rozhodovanie o ďalšej psychologickej starostlivosti.
- klinický psycholog úlohy terapii
klinický psychológ samostatne aplikuje rôzne formy individuálnej, skupinovej a komunitnej terapie, psychologickej intervencie a modifikácie duševných stavov a správania. V rámci bazálneho prístupu (najmä s použitím metód racionálnej terapie, krízovej intervencie a základných psychologických poznatkov) prispieva k emočnej podpore a podpore salutogenézy. Môže tiež realizovať prislúchajúce špecifické metódy a prístupy (tréning psychických funkcií, neuropsychologická rehabilitácia a reedukácia na obnovenie poškodených psychických funkcií, psychoprofylaxia, príprava na pôrod, relaxačné metódy, hypnóza, biofeedback a podobne).
- V poradenskej činnosti
sa zameriava na odbornú pomoc pri riešení osobných, sociálnych, profesionálnych, výchovných a iných životných problémov vo vzťahu k zdraviu, jeho ohrozeniu a poškodeniu. Klinický psychológ pôsobí ako poradca najmä v špecializovanej ambulantnej starostlivosti, v krízových centrách, na linkách dôvery, v doliečovacích zariadeniach, v stacionároch.
- V posudkovej činnosti hodnotí
klinický psychológ duševný stav, duševné funkcie, schopnosti a osobnosť predovšetkým z hľadiska úrovne pracovných a špecifických spôsobilostí, ich narušenia alebo obmedzenia v dôsledku telesného poškodenia, ochorenia, defektu alebo psychickej poruchy. Spolupodieľa sa na posudzovaní zdravotnej spôsobilosti na výkon niektorých činností.
- V znaleckej činnosti
vystupuje klinický psychológ ako znalec, ak bol ustanovený podľa osobitného predpisu alebo ako konzultant lekára, prípadne iného odborníka.
- Vo vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti
je klinický psychológ riešiteľom výskumných úloh alebo projektov svojho pracoviska, kde môže testovať vlastné hypotézy a využíva vlastné metódy. Pôsobí pri vyvíjaní a overovaní nových diagnostických metód a nových foriem starostlivosti o zdravie a posudzovania ich efektivity. Realizuje i samostatne
základný psychologický výskum so zameraním na rozvoj teórie a praxe klinickej psychológie, psychodiagnostiky, psychoterapie, duševnej hygieny a podobne.