14.-es tétel Az okirat, a tárgyi bizonyítási eszköz, a szemle, a szembesítés és a felismerésre bemutatás szabályai a szabálysértési eljárásban. Flashcards
Mi a szembesítés?
Ha az eljárás alá vont személyek, a tanúk, illetve az eljárás alá vont személy és a tanú vallomásai egymással ellentétesek, az ellentétet szükség esetén szembesítéssel lehet tisztázni.
+ A bizonyítás egyik eszköze a szembesítés
Mik a szembesítésnek a szabályai?
A szembesítettek a vallomásukat egymással élőszóban közlik. Megengedhető, hogy egymásnak az üggyel kapcsolatban kérdéseket tegyenek fel.
Ha a tanú vagy az eljárás alá vont személy védelme ezt szükségessé teszi, a tanú, illetve az eljárás alá vont személy szembesítését mellőzni kell.
A 14. életévét be nem töltött, vmint fk. személyt törvényes képviselőjének jelenlétében és csak akkor lehet szembesíteni, ha a szembesítés benne nem kelt félelmet.
Mi a felismerésre bemutatás?
70/B. § * (1) A szabálysértési hatóság, az előkészítő eljárást lefolytató szerv, illetve a bíróság felismerésre bemutatást tart, ha az személy vagy tárgy felismerése céljából szükséges.
Az eljárás alá vont személynek vagy a tanúnak felismerésre legalább három személyt vagy tárgyat kell bemutatni.
Az eljárás alá vont személynek vagy a tanúnak - ha más lehetőség nem áll rendelkezésre - felismerésre személy vagy tárgy fényképen, illetőleg más adathordozón rögzített kép-, illetőleg hangfelvétele is bemutatható.
Mi a felismerésre való bemutatásnak a szabályai?
A felismerésre bemutatás előtt azt, akitől a felismerés várható, meg kell hallgatni arról, hogy a kérdéses személyt vagy tárgyat milyen körülmények között észlelte, milyen kapcsolata van vele, milyen ismertetőjeleiről tud.
Személyek bamutatása esetén azonos nemű,hasonló korú, testalkatú, bőrszínű, ápoltságú és öltözetű személyeket kell a kérdéses személlyel egy csoportba állítani (jelentősen nem térhet el)
Tárgyak bemutatása esetén a kérdéses tárygat hasonló tárgyak között kell elhelyezni(jelentősen nem térhet el)
Felismerésre való bemutatás szabályai 2?
A bemutatást több felismerő személy esetében is külön-külön, egymás távollétében kell végezni.
Ha a tanú védelme szükségessé teszi, úgy kell a bemutatást végezni, hogy őt ne ismerhessék fel, ne észlelhessék, ha a tanú adatainak zárt kezelését rendelték el, gondoskodni kell a felismerésre bemutatásnál is erről.
A felismerésre bemutatás lefolytatását jegyzőkönyvben kell rögzíteni, továbbá ha van lehetőség kép vagy hangfelvétel is készíthető
Okirat és tárgyi bizonyítási eszköz szabályai
13-as tételben ismertetve