1. spraševanje Flashcards
Kaj je državni jezik in koliko jih je?
Je jezik, ki predstavlja državo.Zapisan je na državni valuti, v njem je besedilo državne himne, uporabljajo ga politiki in diplomati, kadar javno nastopajo in tako predstavljajo svojo državo.V Republiki Sloveniji je državni jezik samo eden, ki je Slovenščina.
Kaj je uradni jezik in kaj poteka v njem?
V uradnem jeziku poteka uradovanje. Gre za jezik, ki ga za sporazumevanje s strankami uporabljajo različni uradi(npr. sodišča, šole, upravne enote, pošte, banke).
Koliko je uradnih jezikov v Republiki Sloveniji in kje se uporabljajo?
Trije: slovenščina je uradni jezik na celotnem slovenskem ozemlju,
italijanščina je uradni jezik(poleg slovenščine) na območju na katerem živi italijanska narodna manjšina,
madžarščina pa je uradni jezik(poleg slovenščine) na območju, na katerem živi madžarska narodna manjšina.
Kako se kaže dvojezičnost in kje se nahaja?
Dvojezična sta del Istre in del Prekmurja. Enakopravna raba obeh jezikov(tj. slovenščine in italijanščine ter slovenščine in madžarščine). V javnem življenju se kaže npr. z dvojezičnimi javnimi napisi, obrazci.Uradovanje na teh področjih poteka v obeh jezikih.
Od kdaj je slovenščina eden od uradnih jezikov?
Od vstopa Slovenije v Evropsko unijo je slovenščina eden od uradnih jezikov te zveze.
Kaj predstavljajo slovenski evrski kovanci?
Predstavljajo državo, narod in jezik.
V katerih slovenskih občinah živi italijanska narodna manjšina?
V Kopru, Izoli, Piranu in Ankaranu.
V katerih slovenskih občinah živi madžarska narodna manjšina?
V Hodošu, Moravskih Toplicah, Šalovcih, Lendavi in Dobrovniku.
Koliko ima slovenščina glasov in črk ter kako jih delimo?
Slovenščina ima 29 glasov, ki jih zapisujemo s 25 črkami, tako črke kot glasove pa delimo na: samoglasnike(8) (zapisujemo jih s črkami a,ê,é,ə,i,ô,ó,u, ) in soglasnike(21)(zapisujemo jih z vsemi drugimi črkami).
Zakaj za zapis 29 glasov potrebujemo le 25 črk?
To je zato, ker s črko e zapisujemo tri različne glasove(široki in ozki e ter polglasnik npr. mesto, veja, pes), s črko o zapisujemo dva različna glasova(široki in ozki o npr. noga in olje) in s črko č včasih zapisujemo tudi glas dž(npr. učenec in učbenik).
Kdaj pišemo predlog s?
Predlog s pišemo pred besedami, ki se začnejo na soglasnike iz povedi “Ta suhi škafec pušča”.Povsod drugod pišemo predlog z(npr. avtom in lopovom).
Kaj je beseda?
Je natančno določeno zaporedje črk oz. glasov, ki jih med sabo ni mogoče zamenjati, saj je od tega zaporedja odvisen pomen besede(npr. oranžen in zgodaj).
Kaj so sopomenke, protipomenke, podpomenke in nadpomenke?
Sopomenke so besede, ki imajo enak ali skoraj enak pomen(npr. voznik-šofer), protipomenke so besede z nasprotnim pomenom(npr. blizu-daleč), podpomenke so besede z ožjim pomenom in nadpomenke so besede s širšim pomenom(npr. klobuk-pokrivalo).
Kaj je besedna družina?
Je skupina besed z istim besednim korenom(npr. računati, obračunati, računalnik, računalniški, računalo) in sorodnim pomenom.
Katere so domače in prevzete besede ter katero je bolje uporabiti?
Domače so tiste besede, ki so se v slovenščini ohranile še iz zelo starih časov oz. so nastale iz slovenski besed(npr. dolina, volk). Prevzete besede so tiste, ki smo jih v slovenščino prevzeli iz drugi jezikov(npr. telefon, radio). Če za prevzeto besedo obstaja domača ustreznica, je bolje uporabiti domačo(npr. osebek nam. subjekt, kakovost nam. kvaliteta).