1. del vprašanj Flashcards
Zakaj je pomembno Valvasorjevo delo Slava vojvodinje Kranjske?
Opisuje območje današnje osrednje Slovenije (niso vključeni Prekmurje, Štajerska, Primorska). Je ena najobsežnejših slovenskih knjig. Napisana je v nemščini. Zajema 15 knjig s 24 prilogami in 528 bakrorezov. Delo ni le dragoceno, ampak tudi drago. Zaradi Slave je Valvasor na koncu obubožal.
Kako bi učencem razložili, kaj dela arheolog in zakaj je njegovo delo pomembno?
Arheolog je oseba, ki proučuje materialne ostanke iz različnih zgodovinskih obdobij. Ti ostanki so ponavadi keramika, nakit, orodja, stavbe. O vseh teh materialnih virih beleži podatke o značilnostih in poskrbi, da taki predmeti ostanejo ohranjeni. Pri svojem delu uporablja različne pripomočke, kot so: lopatka, čopič, fotoaparat, papir, svinčnik …
Kako bi učencem razložili, zakaj pri nas (in po svetu) ljudje iste praznike praznujejo na različne dni v letu?
Ljudje so v zgodovini leta šteli na različne načine, saj so se oprijemali različnih dogodkov. V rimskem času je veljal julijanski koledar, v času Gregorja 13. pa je začel veljati gregorijanski koledar (prestopno leto). Po tem koledarju se ravnamo še danes. Vseeno pa opazimo razlike pri praznovanju božiča in novega leta med katoliki in protestanti na eni strani ter med pravoslavci na drugi strani. Zaradi uporabe julijanskega koledarja oni praznujejo božič in novo leto v januarju.
Kako bi učencem razložili, kaj je blagovna menjava?
Blagovna menjava pomeni “blago za blago”. Denarja takrat še niso poznali, zato so za blago plačali z blagom. Trgovali so tako, da so menjavali živež, živalske kože, razne predmete iz kamna, lesa in kovin.
Kako bi učencem razložili, kaj je požigalništvo in zakaj je (bilo) pomembno?
Ljudje so posekali del gozda in podrast ter veje zažgali, pepel pa razporedili po zemljišču/polju in prekopali z motikami; zatem so 1x do 2x na njem sejali; po tem delu so zemljo (polje) za nekaj let opustili, da si je prst “odpočila” in jo potem ponovno obdelali.
Katere pridelovalne rastline, ki so jih gojili že v prazgodovini, se gojijo še danes? Se v obliki jedi še znajdejo na jedilnikih?
Ječmen, proso, pšenica, oves, pira, … Tudi danes jih najdemo na jedilnikih, npr: ričet, prosena kaša, pšenični kruh, polenta, ovsena kaša, ovseni kosmiči, pirin kruh …
Kako bi učencem razložili kameno in katero od kovinskih dob?
Ljudje so v kameni dobi svoja orodja izdelovali predvsem iz kamna, saj je zdržal največ časa in je bil preprost za uporabo. Kovinske dobe pa delimo na tri različne: bakrena, bronasta in železna. V bakreni so izdelovali orodja iz bakra, v bronasti iz brona in železni iz železa (nož, sekira, nakit).
Kako bi učencem razložili, kako so živeli mostiščarji oz. koliščarji?
Koliščarji so živeli na jezerskih bregovih oz. v tem primeru ob ali deloma na barju: hiške/kolibe so stale na debelih kolih/hlodih iz hrasta ali jesena (bolj trpežna v vodi). Hiške so bile med seboj povezane z mostovi. Koliščarji so se ukvarjali z ribolovom. Po vodi so se prevažali z deblakom ali drevakom (iz enega kosa drevesnega debla izsekali plovilo; podoben lesenemu kanuju). Uporabljali so bakreno orodje in orožje, poznali so nakit, obdelovali so les. Prehranjevali so se z ribami, pekli poseben kruh, lovili ptice in živali v bližnjem gozdu.
Na dveh dokumentih, ki izkazujeta slovensko državljanstvo in vpis v register prebivalstva, se prav tako nahaja motivika z vaške situle. Vzemi ju v roke in preglej (oz. prelistaj) ter poišči omenjeni motiv.
To sta osebna izkaznica in potni list. Vaška situla je bila posoda iz brona, ki so jo našli v Vačah pri Litiji. Za bronasto dobo je v splošnem značilno, da so predmeti (posode, orodje in orožje) narejeni iz bakra ali brona. Večina teh najdb je pri nas razstavljena v Narodnem in Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani ter v vseh pokrajinskih (lokalnih) muzejih. V Narodnem muzeju Slovenije je tako razstavljena vaška situla iz obdobja halštata.
Dopiši latinska imena vsaj 5 slovenskim krajem.
Ad Pirum: HrušicaAtrans (Atrant): TrojaneCapris (gr. Aegida): KoperCarnium: Kranj Celeia: CeljeEmona: LjubljanaLongaticum: LogatecNauportus: VrhnikaNeviodo(u)num: Drnovo pri KrškemPiranon: PiranPoetovio, tudi Poetovia ali Poetoviona = PtujTergeste: Trst
Kaj je jantar , kje se nahaja in za kaj vse se je oz. se še uporablja (tudi danes)?
Jantar je fosilizirana drevesna smola, ki je bila v času Rimljanov na Slovenskem ozemlju zelo priljubljena za trgovanje. Nahaja se v Rusiji, Avstriji, Baltiku. V preteklosti so ga uporabljali za lajšanje glavobolov, bolezni grla, ušes ter oči. Danes pa kot nakit, kozmetika.Rimljani so ustanovili na zahodu ob slovenski meji Oglej (Akvileja). To je bila kolonija, od katere je vodila jantarska pot - preko Vrhnike, Ljubljane, Celja in Ptuja.
Kaj zanimivega bi učencem povedali o Emoni?
Emona je imela pravokoten tloris, obdana je bila z obzidjem, ki je služil kot obramba in ga lahko vidimo še danes na območju Mirje. Zgrajeno je bilo iz kamnov in malte. Skozi ljubljanska vrata je vodila karavanska prometna cesta. Ceste so bile javne, uporabljali so jih tako civilisti kot vojaki. Ena od cest je vodila do Hrvaške in Avstrije. Ceste so v glavnem gradili legionarji, saj je bila gradnja povezana z vojaškim napredovanjem oz. ekspanzijo.
Kako in s čim vse so trgovali Emonci?
Arheologi so našli veliko amfor, katerih namen je bil prevoz vina, oljčnega olja, oliv, sušenih rib, garuma, začimb …
Kakšen je bil protokol pokopavanj v Emoni?
Star rimski zakon pravi, da se naj mrtvi ne pokopavajo v mestu zaradi prostorske stiske in higienskih razlogov, saj bi lahko prišlo do izbruha nalezljivih bolezni. Mrtve so sežigali, v manjših mestih v kasnejših stoletjih pa pokopavali skeletno, navadno ob glavnih cestah. Na današnjih Slovenski in Gosposvetski cesti je bilo glavno emonsko grobišče.
V kaj so verovali Emonci?
Bili so politeisti, verjeli so torej v več bogov (Ekorna, Aheloj, Lari, Penati, Mani). Kasneje pa je v Emono prodrlo monoteistično krščanstvo.
Kako je imela Emona urejen vodovod?
Sprva so uporabljali vodnjake (vidimo ga lahko na Kongresnem trgu). Predvidoma v . in . stol. pa so zgradili vodovodno omrežje. Od dveh izvirov je po svinčenih ceveh in kanalih potekalo skozi mesto. Na obrobju so imeli tudi vodni stolp (ogromna cisterna, namenjena distribuciji vode). Kadar je prišlo do pomankanja, so vodo poslali le v javne objekte, tako da so imeli vsi dostop do vode. Po ceveh je tekla prečiščena voda. Ljudje so plačevali davek za vodo.
Kako so za osebno higieno skrbeli Emonci oz. Rimljani?
Imeli so kopališča, toplice/terme, kjer so se radi družili. Družili pa so se tudi na javnih straniščih. Oboje je bilo ločeno po spolu. Sužnji so kožo čistili kopalcem tako, da so jim nanesli oljčno olje, tega pa so s pritiskom odstranili s posebnim strgalom. Za nego kože in las so predvsem premožne ženske uporabljale odišavljena olja z dodatkom medu, sivke, melise, cimeta, žafrana … Zobe so si umivali s različnimi praški (oglje v prahu, sežgane in zmlete kosti živali, jajčne lupine ali pa mešanica kozjega mleka in urina). Premožnejši in člani elite so imeli osebne sužnje, ki so jim očistili zobe z leseno palčko in krpico, na kateri je bila pasta oz. prašek. Živalski in človeški urin so uporabljali tudi kot detergent za pranje perila.
Kako so Rimljani speljali vodo do svojih mest (bivališč)?
Z akvadukti, ki so večinoma potekali pod zemljo. Voda se je pretakala po svinčenih ceveh. Če je bil naklon cevi prevelik, so to rešili s pomočjo ovinkov.
Kaj je hipokavst in kako je deloval v antičnih časih?
Pri Rimljanih je bilo ključnega pomena udobje, pod katerim so razumeli tudi ogrevane prostore toplic. Terme in tudi javne zgradbe so ogrevali s talnim gretjem, ki mu pravimo hipokavst. Vroč zrak in dim iz peči sta krožila in ogrevala tla prostora. Za kurjenje so skrbeli sužnji.
Kakšen je bil protokol kopanja pri Rimljanih?
Najbolj vroč del rimskega kopališča se je imenoval kaldarij, prostor z bazenom, ki je bil ogrevan. Kopalci so iz kaldarija odšli v manj vroč prostor, od tam pa še v hladnega, da so se primerno ohladili.
Drug ustaljen izraz za toplice je …?
Terme.
Kdo v Rimskem imperiju si je lahko privoščil vodovodno napeljavo do svojega doma? So bile tedanje vodovodne cevi neoporečne?
Vodovodne napeljave so si lahko privoščili le najbogatejši oz. elita. Uporabljali so svinčene cevi. Ker se svinec nabira v kosteh, je pogosto prihajalo do prezgodnjih smrti. Voda v takih ceveh je vsebovala velike količine svinca (torej cevi niso bile neoporečne).
Kako so Rimljani skrbeli za ustno higieno?
Zobna pasta je bila pogosto v obliki prahu. Uporabljali so oglje v prahu, sežgane in zmlete kosti živali, jajčnih lupin. Uporabljali so tudi mešanico kozjega mleka in urin človeškega ali živalskega izvora. Premožnejši in člani elite so imeli osebne sužnje, ki so jim čistili zobe z leseno palčko. Očistili so jim medzobne predele, sklenino in dlesni pa zdrgnili s krpico, na kateri je bila katera od omenjenih past oz. praškov.
Kako so Rimljani prali perilo?
Kot detergent za pranje perila so uporabljali živalski in človeški urin. Mimoidoči (predvsem moški, ki so to lahko opravili hitro in stoje) so lahko urinirali vanjo in ko se je posoda napolnila, so jo odnesli delavci (sužnji, ki so opravljali zgolj to delo) in pustili, da se je tekočina po nekaj dneh zreducirala, tako da se je vsebnost amonijaka povečala. Tekočino so zmešali z vodo in začeli s pranjem.
Bi znali z rimskimi številkami izpisati nekaj števil ali letnic?
1 I2 II3 III4 IV5 V7 VII10 X12 XII30 XXX50 L60 LX100 C200 CC500 D600 DC1000 M50.000 L (s črtico zgoraj)1.000.000 M (s črtico zgoraj)
Kaj je Orfejev spomenik?
Je 5 metrov visoka nagrobna stela/plošča, ki je okrašena z motivi iz mita o Orfeju in Evridiki. Stoji sredi Ptuja. Včasih so ga uporabljali tudi kot sramotilni steber. Izdelan je z enega kosa marmorja.
Od kod izvira poimenovanje za Celje?
Celeia: za časa Keltov se je naselbina imenovala Keleia.