Žurnatvorba Flashcards
kritéria masových medií
publicita- přístupnost média příjemcům
aktuálnost - událost, která má vztah k současnosti
univerzálnost - pestrost, přítomnost všech témat
periodicita - kontinuální vydávání nějakého periodika
Druhy zpráv
Noticka Denička Lokálka Rozšířená zpráva Skládaná zpráva Dialogizovaná zpráva Fleš Referent Komuniké
Publicistické žánry
Komentář Úvodník Analýza Sloupek Fejeton Reportáž Interview Poznámka
Komentář
ideově ze zprávy a poznámky, tematicky pak ze známých faktů, jevů nebo myšlenek, které dává do souvislostí, odhaluje pozadí, příčiny i důsledky, připojuje subjektivní pohled. Další znaky: použití neotřelých výrazových prostředků, pointování. Česká specifika: je výrazně polemický a politický až satirický. Komentář je výrazně autorský. Nejen v tištěných médiích, ale ve všech ostatních.
Úvodník
aka „editorial“, nejčastěji vyjadřuje stanovisko listu k nějakému aktuálnímu problému. Jeho snahou je ovlivnit čtenáře – aby čtenář přistoupil na názor listu. V současnosti zmizel ze stránek deníků, stále se objevuje v časopisech – spíše editorial=v ich-formě psaná promluva šéfredaktora ke čtenářům s informacemi o obsahu čísla, mísící prvky úvodníku, komentáře, ale také otevřeného dopisu
Analýza
zřejmě rozebrání problému, poukázání na dílčí problémy, jejich vzájemné souvislosti… já se domnívám, že se tenhle žánr tváří být více „objektivním“ než komentář, ale v podstatě jde o totéž
Reportáž
Interview
Televize - druhy zpráv
Čtená Obrazová Kombinovaná Skládaná Zpráva reportážní Tv zpravodajský rozhovor
Glosa
• nesnese více než jedno téma - nutno začít a skončit jednou a tou samou myšlenkou
glosuje událost z hlediska jednoho zajímavého bodu
řešení otázky je pouze naznačeno
Čapek tvrdil, že jsme schopni glosovat cokoli, a Poláček, že je nám vrozené
• Jandourek (MF Dnes), Glosář v Týdnu, Osmý den v Reflexu
- Etický kodex
1923 – Sdružení šéfredaktorů a editorů USA: první etický kodex v historii!
Manifest Buď opatrný – severští žurnalisté
Etický kodex kyndikátu novinářů
1998, 2000 inovován o ochranu dětí a mladistvých
Druhy etiky
1) Deskriptivní etika – popis mravních hodnot, která zastává konkr. společnost; pouze popisuje, nesnaží se zjišťovat, co je správné
2) Normativní etika – zkoumá normy, jimiž se lidé řídí při svém rozhodování a na jejichž základě rozlišují dobré a špatné; jde o krok dále než 1)
3) Metaetika – jejím cílem je diskuse o jazyce, jímž budeme o etice hovořit
4) Aplikovaná etika – zabývá se konkr. problémy, např. lékařská etika, novinářská etika…; zkoumá jednotlivá rzhodnutí z hlediska teorií etiky, přičež teorii etiky a applikovanou etiku je třeba zkoumat ve vzájemném vztahu (Thompson)
Hlavní etické problémy v žurna
etické problémy novinářské práce:
1) Narušování soukromí (porušení práva na ochranu soukromí jednotlivců či skupin; lze sem počítat i nedodržení presumce neviny.)
2) Střet zájmů (práce novináře a jeho mimopracovní aktivity – zejména politická činnost, poradenství pro politický či podnikatelský subjekt, reklama…)
3) Úplatky
4) Klamání (novinářské postupy, které klamou čtenáře, objekty zpravodajství nebo zdroje informací – např. když se novinář vydává ze někoho jiného, skrytá kamera..)
5) Osobní účast na zprávě (zejména krizové situace – novinář je přímým účastníkem zprávy; vzniká etická otázka, zda je lepší zprávě zabránit nebo ji natáčet)
6) Plagiátorství
- existuje ještě mnoho dalších okruhů, např. vztah ke kolegovi, k majiteli média apod.
Etický kodex syndikátu novinářů, části
1) Právo občanů na včasné, pravdivé a nezkreslené informace (zveřejňovat jen ověřené infos, odlišovat fakta a osobní názory, zakazuje nepoctivé prostředky k získávání infos)
2) Požadavky na vysokou profesionalitu v žurnalistice (základní povaha novinářské práce je odpovědnost k veřejnosti; střet zájmů, zákaz úplatků a dalších výhod)
3) Důvěryhodnost, slušnost a serióznost zvyšují autoritu médií (ochrana zdroje, dodržování presumce neviny, respektování souromí osob, zejména dětí a nesvéprávných, zákaz plagiátorství)