ZOUP Flashcards
Upravna stvar
(1) Upravnom stvari smatra se svaka stvar u kojoj javnopravno tijelo u upravnom postupku rješava o pravima, obvezama ili pravnim interesima fizičke ili pravne osobe ili drugih stranaka (u daljnjem tekstu: stranke) neposredno primjenjujući zakone, druge propise i opće akte kojima se uređuje odgovarajuće upravno područje.
(2) Upravnom stvari smatra se i svaka stvar koja je zakonom određena kao upravna stvar.
Primjena ZOUP-a
(1) Ovaj se Zakon primjenjuje u postupanju u svim upravnim stvarima. Samo se pojedina pitanja upravnog postupka mogu zakonom urediti drukčije, ako je to nužno za postupanje u pojedinim upravnim područjima te ako to nije protivno temeljnim odredbama i svrsi ovoga Zakona.
(2) Ovaj se Zakon primjenjuje na odgovarajući način na sklapanje upravnih ugovora i na svako drugo postupanje javnopravnih tijela iz područja upravnog prava, koje ima neposredan učinak na prava, obveze ili pravne interese stranaka, ako zakonom nije drukčije propisano.
(3) Ovaj se Zakon primjenjuje na odgovarajući način i u postupcima zaštite prava, odnosno pravnih interesa stranaka u predmetima u kojima pravne osobe koje obavljaju javne službe (u daljnjem tekstu: pružatelji javnih usluga), odlučuju o njihovim pravima, obvezama ili pravnim interesima, ako zakonom nije propisana sudska ili druga pravna zaštita.
Stranke u UP postupku
(1) Stranka u upravnom postupku je fizička ili pravna osoba na zahtjev koje je pokrenut postupak, protiv koje se vodi postupak ili koja radi zaštite svojih prava ili pravnih interesa ima pravo sudjelovati u postupku.
(2) Stranka može biti i tijelo državne uprave te drugo državno tijelo, tijelo jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave ili drugo javnopravno tijelo koje nema pravnu osobnost te njihova područna jedinica, odnosno podružnica ili skupina osoba povezanih zajedničkim interesom, ako može biti nositelj prava, odnosno obveza o kojima se rješava.
Načela up postupka
N. zakonitosti, razmjernosti u zaštiti prava stranaka i javnog interesa, pomoći stranci, utvrđivanje materijalne istine, samostalnosti i slobodne ocjene dokaza, učinkovitosti i ekonomičnosti, pristupa podacima i zaštite podataka, pr. stranke na pr.lijek, zaštita stečenih prava stranaka, službena uporaba jezika i pisma (10)
Načelo zakonitosti
(1) Javnopravno tijelo rješava upravnu stvar na temelju zakona i drugih propisa te općih akata donesenih na temelju zakonom utvrđenih javnih ovlasti.
Slobodna ocjena dokaza
(2) U upravnim stvarima u kojima je javnopravno tijelo zakonom ovlašteno rješavati po slobodnoj ocjeni, odluka mora biti donesena u granicama dane ovlasti i sukladno svrsi radi koje je ovlast dana.
Načelo razmjernosti u zaštiti prava stranaka i javnog interesa
Što kada se nalaže obveza
(1) Pravo stranke može se ograničiti postupanjem javnopravnih tijela samo kad je to propisano zakonom te ako je takvo postupanje nužno za postizanje zakonom utvrđene svrhe i razmjerno cilju koji treba postići.
(2) Kad se na temelju propisa stranci nalaže kakva obveza, prema njoj će se primjenjivati one mjere za ispunjenje obveze koje su za nju povoljnije, ako se takvim mjerama postiže svrha propisa.
(3) Pri vođenju postupka javnopravna tijela dužna su strankama omogućiti da što lakše zaštite i ostvare svoja prava, vodeći pri tome računa da ostvarivanje njihovih prava ne bude na štetu prava trećih osoba niti u protivnosti s javnim interesom.
Načelo pomoći stranci
Kad ovlaštena službena osoba (u daljnjem tekstu: službena osoba) tijekom postupka sazna ili ocijeni da stranka ima osnovu za ostvarenje nekog prava, upozorit će je na to, kao i na posljedice njezinih radnji ili propuštanja u postupku, a brinut će se i da neznanje odnosno neukost stranke i drugih osoba koje sudjeluju u postupku ne budu na štetu prava koja im po zakonu pripadaju.
Načelo utvrđivanja materijalne istine
U postupku treba utvrditi pravo stanje stvari i u tu se svrhu moraju utvrditi sve činjenice i okolnosti koje su bitne za zakonito i pravilno rješavanje upravne stvari.
Načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza
Koje činjenice se uzimaju za dokaze, kako se ocjenjuju
(1) Službena osoba u javnopravnome tijelu samostalno utvrđuje činjenice i okolnosti u postupku te na temelju utvrđenih činjenica i okolnosti rješava upravnu stvar.
(2) Koje će činjenice i okolnosti uzeti za dokazane, utvrđuje službena osoba slobodnom ocjenom, na temelju savjesne i brižljive ocjene svakog dokaza posebno i svih dokaza zajedno te na temelju rezultata cjelokupnog postupka.
Načelo učinkovitosti i ekonomičnosti
U upravnim stvarima postupa se što je moguće jednostavnije, bez odgode i uz što manje troškova, ali tako da se utvrde sve činjenice i okolnosti bitne za rješavanje o upravnoj stvari.
Načelo pristupa podacima i zaštite podataka
Kome su JP tijela dužna omogućiti pristup podacima
(1) Javnopravna tijela dužna su strankama omogućiti pristup potrebnim podacima, propisanim obrascima, internetskoj stranici javnopravnog tijela i pružiti im druge obavijesti, savjete i stručnu pomoć.
(2) U postupku se moraju zaštititi osobni i tajni podaci, sukladno propisima o zaštiti osobnih podataka, odnosno tajnosti podataka.
Pravo stranke na pravni lijek
(1) Protiv prvostupanjske odluke, odnosno ako javnopravno tijelo nije o upravnoj stvari riješilo u propisanom roku, stranka ima pravo žalbe, ako zakonom nije drukčije propisano.
(2) Protiv drugostupanjske odluke, odnosno protiv prvostupanjske odluke protiv koje nije dopuštena žalba može se pokrenuti upravni spor.
(3) Protiv upravnog ugovora ili drugog postupanja javnopravnog tijela ili pružatelja javnih usluga stranka ima pravo na prigovor.
Načelo zaštite stečenih prava stranaka
Odluka javnopravnog tijela protiv koje se ne može izjaviti žalba niti pokrenuti upravni spor (pravomoćna odluka), a kojom je stranka stekla određeno pravo odnosno kojom su stranci određene neke obveze, može se poništiti, ukinuti ili izmijeniti samo u slučajevima propisanim zakonom.
Kako se određuje stvarna nadležnost JP tijela
Zakonom kojim se uređuje pojedino upravno područje ili kojim se određuje nadležnost jp tijela
Kako se određuje stvarna nadležnost JP tijela ako se ne može utvrditi na temelju zakona
Prema naravi up stvari, a ako ne može ni tako onda prvostupanjo tijelo državne uprave u djelokrugu kojeg su poslovi opće uprave
Kako se određuje mjesna nadležnost?
Mjesna nadležnost određuje se propisima o upravno-teritorijalnoj podjeli, odnosno o ustrojstvu javnopravnih tijela.
Kako se određuje mjesna nadležnost ako nije utvrđena propisima?
- u stvarima koje se odnose na nekretninu, prema mjestu gdje se nekretnina nalazi,
- u stvarima koje se odnose na brodove i zrakoplove hrvatske državne pripadnosti odnosno u stvarima u kojima je povod za vođenje postupka nastao na brodu ili zrakoplovu, prema matičnoj luci broda ili zrakoplova,
- u stvarima koje se odnose na poslovnu ili drugu djelatnost stranke, prema mjestu sjedišta stranke, odnosno prema mjestu gdje se djelatnost obavlja ili bi se trebala obavljati,
- u stvarima koje se odnose na djelatnost javnopravnih tijela ili pravnih osoba, prema mjestu njihova sjedišta, odnosno sjedišta njihove područne jedinice kad se djelatnost odnosi na tu jedinicu,
- u ostalim stvarima, prema prebivalištu stranke. Ako stranka nema prebivalište na području Republike Hrvatske, nadležnost se određuje prema mjestu boravišta, a ako nema ni boravište, prema mjestu posljednjeg prebivališta, odnosno boravišta na području Republike Hrvatske.
Koji je posljednji način određivanja mjesne nadležnosti?
(3) Ako se mjesna nadležnost ne može odrediti na propisani način, mjesna nadležnost odredit će se prema mjestu gdje je nastao povod za vođenje postupka.
Može li se mjesna nadležnost mijenjati?
(1) Stvarna i mjesna nadležnost ne mogu se mijenjati međusobnim dogovorom javnopravnih tijela, javnopravnih tijela i stranaka ni samih stranaka.
Moraju li JP tijela paziti na nadležnost, koju, kada, kako
Da, po službenoj dužnosti, tijekom cijelog postupka, na mjesnu i stvarnu nadležnost
Što mora učiniti JP tijelo koje je mjesno nenadležno, ali stvarno je ako postoji opasnost od odgode ako mjesno nadležno JP tijelo ne može poduzeti potrebnu HITNU RADNJU?
(3) Kad postoji opasnost od odgode, a mjesno nadležno tijelo ne može poduzeti potrebnu hitnu radnju, drugo stvarno nadležno javnopravno tijelo može poduzeti radnju i izvan područja svoje mjesne nadležnosti. O poduzetoj radnji dužno je odmah obavijestiti mjesno nadležno javnopravno tijelo.
Kako će postupiti JP tijelo koje je primilo podnesak za koji nije nadležan
Kad javnopravno tijelo nije nadležno za primitak podneska koji je podnositelj osobno predao odnosno koji se primi na zapisnik, službena osoba upozorit će na to podnositelja i uputiti ga na nadležno tijelo. Ako podnositelj i dalje zahtijeva da se njegov podnesak primi, službena osoba dužna je primiti takav podnesak i bez odgode uputiti ga nadležnom tijelu te o tome obavijestiti stranku.
Što mora učiniti službena osoba koja primi podnesak iz kojeg ne može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku i u kojem roku
(2) Kad službena osoba primi podnesak stranke iz kojeg se ne može utvrditi koje je tijelo nadležno za rad po podnesku, bez odgode će, a najkasnije u roku od osam dana od dana primitka podneska, donijeti rješenje kojim će odbaciti podnesak zbog nenadležnosti i rješenje dostaviti stranci.
Čime se odlučuje o sukobu nadležnosti
Rješenjem
Tko odlučuje o sukobu nadležnost
Nadležno JP tijelo drugog stupnja u djelokrugu kojeg se nalazi up stvar, a ako takvog nema, onda središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove opće uprave
po služb dužnosti ili na zahtjev stranke
Tko odlučuje o sukobu nadležnosti tijela državne uprave i drugih državnih tijela tj tijela državne uprave i JLPS
Bez odgode sud nadležan za upravne sporove
Na čiji prijedlog se pokreće postupak za odlučivanje o sukobu nadležnosti
Postupak odlučivanja o sukobu nadležnosti pokreće se na prijedlog tijela koje je posljednje rješavalo o nadležnosti ili na prijedlog stranke.
Što će učiniti tijelo koje rješava o sukobu nadležnosti ako je odluku donijelo nenadležno jp tijelo
Tijelo koje rješava sukob nadležnosti istodobno će poništiti odluku koju je donijelo nenadležno javnopravno tijelo, odnosno poništit će odluku kojom se nadležno javnopravno tijelo izjasnilo kao nenadležno i dostaviti predmet na rješavanje nadležnom tijelu.
Koji se pravni lijek može uložiti protiv odluke o rješavanju o sukobu nadležnosti
NIJEDAN! Protiv odluke kojom je riješeno o sukobu nadležnosti ne može se izjaviti žalba niti pokrenuti upravni spor.
Kod zajedničke odluke u upravnoj stvari, koje su dužnosti JP tijela i koje tijelo donosi odluku
Što mora biti navedeno u odluci
Kad je propisano da u rješavanju o upravnoj stvari sudjeluju dva javnopravna tijela ili više njih, svako od njih dužno je postupiti u toj stvari. Javnopravna tijela sporazumjet će se koje će tijelo donijeti odluku o upravnoj stvari, u kojoj moraju biti navedene i odluke drugih javnopravnih tijela.
U kojem roku je JP tijelo dužno izdati akt koji se rješava na temelju suglasnosti, mišljenja, odobrenja ili potvrde drugog JP tijela
Kad je propisano da javnopravno tijelo rješava na temelju suglasnosti, potvrde, odobrenja ili mišljenja drugoga javnopravnog tijela, to je tijelo dužno takav akt izdati ili odbiti njegovo izdavanje u roku od 30 dana od dana dostave urednog zahtjeva za izdavanje.
Koja presumpcija će se koristiti ako javnopravno tijelo u propisanom roku ne odluči o zahtjevu za izdavanje suglasnosti, potvrde, odobrenja ili mišljenja
Smatrat će se da je akt izdan u korist stranke, ako nije drukčije propisano.
Što je jedinstveno upravno mjesto i kome se time pomaže
Kome se dostavljaju zahtjevi
Ako je za ostvarenje nekog prava stranke potrebno voditi više upravnih ili drugih postupaka, stranci će se omogućiti da na jedinstvenom upravnom mjestu u javnopravnom tijelu podnese sve zahtjeve, koji će se po službenoj dužnosti bez odgode dostaviti nadležnim javnopravnim tijelima.
Tko i što se može dobiti na jedinstvenom upravnom mjestu
Stranke i druge zainteresirane osobe mogu dobiti propisane obrasce, obavijesti, savjete i drugu pomoć iz nadležnosti javnopravnog tijela.
Utječe li zaprimanje zahtjeva stranke na jedinstvenom upravnom mjestu na stvarnu i mjesnu nadležnost javnopravnih tijela za rješavanje u upravnim i drugim postupcima
Ne
Tko postupa u upravnom postupku i što ona radi
Službena osoba postupa u opisu poslova koje je vođenje upravnog postupka ili rješavanje o upravnim stvarima
Koji propisi uređuju opis poslova službene osobe
Propisi o ustrojstvu javnopravnih tijela
Koje uvjete mora zadovoljavati službena osoba
Odgovarajuću stručnu spremu, potrebno radno iskustvo i položen državni stručni ispit
Tko rješava o upravnoj stvari, a tko rješava ako u JP tijelu nema osobe ovlaštene za rješavanje
Službena osoba
Čelnik JP tijela
Tko izuzima službenu osobu od vođenja postupka/rješavanja o upravnoj stvari i kojim aktom
Čelnik tijela zaključkom
Kada će se izuzeti službena osoba
(MORA)
Ako je službena osoba u toj upravnoj stvari:
1. stranka, suovlaštenik, suobveznik, svjedok, vještak ili osoba ovlaštena za zastupanje
- sa strankom ili osobom ovlaštenom za zastupanje srodnik po krvi u ravnoj liniji, a u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja zaključno, bračni drug ili srodnik po tazbini do drugog stupnja zaključno, i po prestanku braka,
- sa strankom ili osobom ovlaštenom za zastupanje u odnosu skrbnika, posvojitelja ili posvojenika.
Izuzet će službenu osobu ako je sudjelovala u prvostupanjskom postupku (drugostupanjski postupak).
Kada se može izuzeti službena osoba
- ako je službena osoba sa strankom ili osobom ovlaštenom za zastupanje stranke u bliskom osobnom odnosu,
- ako je službena osoba sa strankom u gospodarskom ili drugom poslovnom odnosu,
- ako službena osoba prema stranci postupa diskriminirajuće,
- ako se utvrde drugi razlozi koji dovode u sumnju nepristranost službene osobe.
Tko odlučuje o izuzeću čelnika prvostupanjskog tijela
O izuzeću čelnika prvostupanjskog tijela, po službenoj dužnosti ili na zahtjev stranke, odlučuje zaključkom čelnik drugostupanjskog tijela, a ako takvog tijela nema, o izuzeću će odlučiti tijelo koje obavlja nadzor nad tim javnopravnim tijelom
Tko treba izvijestiti čelnika tijela o razlozima izuzeća službene osobe
Svaka osoba koja sudjeluje u postupku
Što se određuje zaključkom o izuzeću službene osobe
Službena osoba koja će rješavati o upravnoj stvari tj koja će obavljati pojedine radnje u postupku u vezi s predmetom u kojem je izuzeće određeno
Kako odlučuje kolegijalno JP tijelo
Koga može ovlastiti do donošenja odluke i na koji način
Što ta osoba mora učiniti
Većinom glasova svih članova
Kolegijalno javnopravno tijelo može u pisanom obliku ovlastiti službenu osobu u tom tijelu za postupanje u upravnim stvarima do donošenja odluke. U tom slučaju službena osoba o provedenom će postupku podnijeti kolegijalnom tijelu pisano izvješće i prijedlog odluke o toj upravnoj stvari.
U kojem opsegu su JP tijela dužna pružati pravnu pomoć
U granicama svog djelokruga i nadležnosti
Kada će JP tijelo zatražiti pravnu pomoć
Kad su mu potrebna saznanja o činjenicama, ispravama, podacima ili drugim dokazima kojima raspolaže drugo javnopravno tijelo
ili kad zbog drugih opravdanih razloga ne može samo
ili ne može pravodobno provesti potrebne radnje u postupku.
Kada bi JP tijelo moglo obaviti samo, ali manje učinkovito ili uz znatno veće troškove
Što JP tijelo može tražiti od sudova kao pravnu pomoć
Dostavu spisa, isprava ili podataka koji su potrebni za vođenje postupka.
Pravna pomoć među državama
Pravna pomoć može se zatražiti i od tijela druge države sukladno odredbama međunarodnih ugovora, a ako ugovori nisu sklopljeni, primjenjuje se načelo uzajamnosti.
Postojanje uzajamnosti utvrđuje središnje tijelo državne uprave nadležno za vanjske poslove.
U kojem roku će se pravna pomoć najkasnije pružiti
8 dana
Kada je potrebno zatražiti pravnu pomoć u obliku upravne radnje, tko je zamoljeno tijelo?
JP tijelo prvog stupnja mjesno nadležno za poduzimanje radnje koja je predmet pravne pomoći
Može li zamoljeno tijelo odbiti pružiti pravnu pomoć?
Kada?
Koju radnju mora poduzeti JP tijelo koje mora odbiti pružanje pravne pomoći?
Da
Samo kada je to zakonom propisano
Bez odgode obavijestiti JP tijelo koje je zatražilo pravnu pomoć, navodeći razloge
Plaćaju li se troškovi pravne pomoći?
Ne plaća se ako se troškovi pružene pomoći nadoknađuju iz proračuna
Nadoknađuje se zamoljenom tijelu ako se troškovi pravne pomoći podmiruju iz drugih financijskih izvora
Dio je ukupnih troškova postupka
Mora li se omogućiti izjašnjavanje stranke u postupku?
Da
O čemu se mora omogućiti izjašnjavanje stranci u postupku?
O svim činjenicama, okolnostima i pravnim pitanjima važnim za rješavanje up stvari
Kada se ne mora omogućiti stranci izjašnjavanje o upravnoj stvari?
Bez prethodnog izjašnjavanja stranke postupak se može provesti samo ako se usvaja zahtjev stranke
ili ako odluka u postupku nema negativan učinak na pravne interese stranke
ili kad je tako propisano zakonom.
Tko može poduzimati radnje u postupku?
- potpuno poslovno sposobne osobe,
- osobe s ograničenom poslovnom sposobnošću kad im se na temelju zakona priznaje ograničena poslovna sposobnost u upravnoj stvari koja je predmet postupka.
Tko može zastupati stranku u postupku?
Osoba ovlaštena za zastupanje -
zakonski zastupnik,
privremeni zastupnik,
zajednički predstavnik
i opunomoćenik
Koji uvjet mora ispuniti osoba ovlaštena za zastupanje?
Dužna je podnijeti dokaz o ovlasti za zastupanje stranke, a ako su zakonom propisani i dodatni uvjeti za oblik ovlasti, ovlast mora biti dana prema tim uvjetima.
Kome se u postupku obraća službena osoba ako je imenovana osoba za zastupanje?
Iznimke
Službena osoba u tijeku postupka obraća se osobi ovlaštenoj za zastupanje stranke, kad je takva osoba određena.
Iznimno, kad je to nužno za utvrđivanje činjenica i okolnosti u postupku, službena osoba može zatražiti neposrednu nazočnost, odnosno drugo sudjelovanje stranke u postupku.
Koga službena osoba mora obavijestiti o potrebi sudjelovanja stranke u postupku ako ima zastupnika?
Ako službena osoba zatraži neposrednu nazočnost ili drugo sudjelovanje stranke u postupku, o tome je dužna istodobno obavijestiti i osobu ovlaštenu za zastupanje.
Koga zastupa zakonski zastupnik?
Stranke bez postupovne sposobnosti
Što će učiniti službena osoba ako posumnja da stranku zdravstvene ili dr okolnosti sprječavaju u obavljanju radnji u postupku
U kojem roku
Bez odgode će predložiti nadležnom javnopravnom tijelu odnosno sudu određivanje zakonskog zastupnika, sukladno zakonu.
Što će učiniti službena osoba ako utvrdi da zakonski zastupnik ne ulaže dovoljno pozornosti u zastupanju?
Obavijestit će tijelo koje ga je odredilo, odnosno koje obavlja nadzor nad radom zakonskog zastupnika te odrediti privremenog zastupnika.
Tko zastupa pravnu osobu u up postupku
Zakonski zastupnik ili ovlašteni predstavnik
Kome se određuje privremeni zastupnik?
Tko ga određuje? Kojim aktom?
- Postupovno nesposobnoj osobi bez zakonskog zastupnika
ili - Kad se neka radnja u postupku treba hitno poduzeti protiv osobe kojoj nije poznato prebivalište, boravište ili sjedište, a nema opunomoćenika
- stranci kojoj su identitet i adresa poznati, ali se ne nalazi na području Republike Hrvatske, a na zahtjev službene osobe u za to ostavljenom roku ne odredi osobu ovlaštenu za zastupanje. Službena osoba o tome će bez odgode obavijestiti stranku
- Kad interes stranke ili zaštita života i zdravlja, odnosno imovine veće vrijednosti nalažu hitno obavljanje postupovne radnje i ako je sudjelovanje stranke, odnosno osobe ovlaštene za zastupanje stranke u obavljanju te radnje nemoguće, ili je vezano uz nerazmjerne troškove, odredit će se privremeni zastupnik samo za tu radnju i o tome će se bez odgode obavijestiti stranku odnosno osobu ovlaštenu za zastupanje stranke.
Službena osoba, zaključkom
Koji je postupak određivanja privremenog zastupnika nepoznatoj stranci?
Kada prestaje ovlast privremenog zastupnika?
Kad je stranka nepoznata, zaključak o određivanju privremenog zastupnika objavit će se u službenom glasilu, na oglasnoj ploči i na internetskoj stranici javnopravnog tijela ili na drugi prikladan način.
Ovlast privremenog zastupnika prestaje kad se stranka ili osoba ovlaštena za njezino zastupanje pojavi u postupku, odnosno ako stranka u pisanom obliku odredi osobu ovlaštenu za zastupanje.
Koje radnje obavlja privremeni zastupnik i do kada?
Privremeni zastupnik sudjeluje u postupku, odnosno obavlja radnje za koje je određen dok ne bude utvrđena osoba ovlaštena za zastupanje stranke, odnosno dok se ne obave radnje za koje je određen.
Tko je zajednički predstavnik?
Osoba koja će u slučaju kada dvije ili više stranaka nastupaju zajednički predstavljati sve.
Kada 2 ili više stranaka nastupaju zajednički u predmetu, što su one dužne učiniti?
Što ako to ne učine? Akt?
Koji je treći korak? Koji akt? Do kada?
Dužne su naznačiti koja će od njih nastupati kao zajednički predstavnik ili odrediti zajedničkog opunomoćenika.
Službena osoba zaključkom će naložiti strankama da to učine u primjerenom roku.
Ako stranke to ne učine, službena će osoba po službenoj dužnosti zaključkom odrediti jednu od stranaka kao zajedničkog predstavnika koji poduzima radnje u postupku dok stranke ne odrede drugoga zajedničkog predstavnika ili opunomoćenika.
Kakav učinak određivanje zajedničkog predstavnika ili zajedničkog opunomoćenika ima na pravo svake stranke
Nema, svaka stranka zadržava samostalno pravo nastupanja u postupku
Tko može biti opunomoćenik?
Za opunomoćenika se može odrediti odvjetnik, odvjetnički ured ili druga pravna osoba koja na temelju zakona može zastupati stranku, odnosno svaka druga potpuno poslovno sposobna osoba, osim one koja se bavi nadripisarstvom.
Što će se dogoditi ako stranku zastupa opunomoćenik koji se bavi nadripisarstvom? Akt? Žalba?
Službena osoba uskratit će rješenjem sudjelovanje u postupku osobi za koju smatra da se bavi nadripisarstvom. Žalba na to rješenje ne odgađa izvršenje rješenja. Radnje koje je nakon donošenja rješenja o uskrati zastupanja stranke u postupku poduzeo takav opunomoćenik su ništave.
RJEŠENJE, ŽALBA NE ODGAĐA IZVRŠENJE RJEŠENJA.
Kakav pravni učinak imaju radnje opunomoćenika?
Kao da ih je poduzela sama stranka
Kakav učinak na stranku ima određivanje opunomoćenika?
Do kada i kako može stranka opozvati radnje opunomoćenika?
Od kada opoziv punomoći ima pravni učinak?
Stranka može samostalno davati izjave, odnosno poduzimati druge radnje
Stranka koja je nazočna kad opunomoćenik daje usmenu izjavu može neposredno nakon dane izjave izmijeniti ili opozvati izjavu opunomoćenika.
Stranka može, do donošenja odluke o upravnoj stvari, u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik opozvati pojedine ili sve radnje opunomoćenika u postupku. Troškove postupka koji nastanu takvim opozivom snosi stranka.
Od trenutka kad službena osoba od stranke u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik primi opoziv punomoći.
Što mora učiniti stranka koja je ovlastila određenu osobu za primitak pismena?
Mora o tome obavijestiti JP tijelo
Što mora učiniti osoba koja je pokrenula UP postupak, a nalazi se u inozemstvu i nema u RH osobu ovlaštenu za zastupanje?
Što ako to ne učini ?
Imenovati osobu za primanje pismena
Zahtjev će se odbaciti rješenjem
Tko je stručni pomagač?
Je li on osoba ovlaštena za zastupanje?
(1) Stranka može na usmenoj raspravi, na očevidu ili pri drugim radnjama u postupku imati i stručnog pomagača.
(2) Stručni pomagač je osoba koja stranci pomaže u razjašnjavanju određenih stručnih pitanja koja se pojave u postupku.
Ne, on ne zastupa stranku.
Je li smrt stranke razlog za obustavu postupka?
Ako da, koji akt se donosi i što se s njim radi? Što ako nasljednici nisu poznati?
(1) Ako u tijeku postupka stranka umre ili pravna osoba prestane postojati, postupak se može obustaviti ili nastaviti, ovisno o naravi upravne stvari koja je predmet postupka.
(2) O obustavi postupka donosi se rješenje koje se dostavlja nasljednicima, odnosno pravnim sljednicima. Kad nasljednici, odnosno pravni sljednici nisu poznati, rješenje će se javno objaviti u službenom glasilu.
Načini pokretanja postupka
Od kada se smatra pokrenutim?
(1) Upravni postupak pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.
(2) Kad se postupak pokreće na zahtjev stranke, postupak se smatra pokrenutim u trenutku predaje urednog zahtjeva stranke javnopravnome tijelu.
(3) Kad se postupak pokreće po službenoj dužnosti, postupak se smatra pokrenutim kad službena osoba u javnopravnom tijelu poduzme bilo koju radnju sa svrhom vođenja postupka po službenoj dužnosti.
Kako se može pokrenuti postupak na zahtjev stranke?
Što će učiniti službena osoba ako utvrdi da ne postoje zakonske pretpostavke za pokretanje postupka?
Što ako je stranka u jednom podnesku postavila više zahtjeva?
(1) Zahtjev za pokretanje postupka stranka može neposredno podnijeti javnopravnom tijelu u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik, a može takav zahtjev poslati poštom ili dostaviti elektroničkim putem.
Odbaciti će zahtjev rješenjem
(3) Ako je stranka u jednom podnesku postavila više različitih zahtjeva, postupit će se po svakom zahtjevu odvojeno. Ako je za postupanje po kojem od tih zahtjeva nadležno drugo javnopravno tijelo, postupit će se po pravilima o postupanju nenadležnog tijela po podnesku.
Kada se postupak pokreće po službenoj dužnosti?
Što će se uzeti u obzir prilikom ocjene o postojanju razloga za pokretanje postupka?
Kad je propisano zakonom ili nužno radi zaštite javnog interesa
Javnopravno tijelo uzet će u obzir predstavke, odnosno druge obavijesti koje upućuju na potrebu zaštite javnoga interesa.
Što će učinit službena osoba ako utvrdi da ne postoje uvjeti za pokretanje postupka po službenoj dužnosti?
Rok?
Prigovori - zbog čega? Rok?
Kad službena osoba utvrdi da ne postoje uvjeti za pokretanje postupka po službenoj dužnosti, obavijestit će o tome podnositelja što je prije moguće, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja predstavke, odnosno obavijesti.
Podnositelj ima pravo izjaviti prigovor javnopravnom tijelu od kojeg je primio obavijest kojom se ne prihvaća prijedlog za pokretanje postupka, u roku od osam dana od dana primanja obavijesti, kao i u slučaju da u propisanom roku nije dobio odgovor.
Kada se postupak pokreće javnom objavom?
Što mora sadržavati?
Javnopravno tijelo može javnom objavom pokrenuti postupak kad su stranke nepoznate ili je takav način pokretanja postupka propisan zakonom.
Javna objava mora sadržavati naznaku upravne stvari,
određenje osoba na koje se odnosi,
način sudjelovanja tih osoba u postupku,
popis isprava koje trebaju poslati ili ih osobno dostaviti javnopravnom tijelu
te upozorenje na posljedice neodazivanja na javnu objavu u određenom roku.
Pokretanje postupka javnom objavom - rok za odazivanje
Strankama se mora odrediti rok od najmanje 30 dana za odazivanje na javnu objavu.
Kada se i kojim aktom može spojiti i razdvojiti upravna stvar?
(1) Dvije upravne stvari ili više njih zaključkom se mogu spojiti u jedan postupak, ako se prava ili obveze stranaka temelje na istoj pravnoj osnovi i na istom ili sličnom činjeničnom stanju, a javnopravno tijelo koje vodi postupak stvarno je i mjesno nadležno za vođenje svih tih postupaka.
(2) Ako se promijene okolnosti zbog kojih su stvari spojene u jedan postupak, postupci će se zaključkom razdvojiti.
Do kada stranka može izmijeniti svoj zahtjev ili podnijeti drugi? Uvjet?
Što će učiniti službena osoba ako utvrdi da ne postoje uvjeti za izmjenu podnesenog ili za podnošenje novog zahtjeva?
Do donošenja prvostupanjske odluke o upravnoj stvari stranka može izmijeniti svoj zahtjev ili podnijeti drugi, ako se ti zahtjevi u bitnim pretpostavkama temelje na istom činjeničnom stanju.
Kad službena osoba utvrdi da ne postoje uvjeti za izmjenu podnesenog ili za podnošenje drugog zahtjeva, donijet će rješenje kojim će odbaciti zahtjev stranke.
Tko utvrđuje činjenice i okolnosti?
Službena osoba
O kojim činjenicama će službena osoba po službenoj dužnosti pribaviti podatke?
O kojima službenu evidenciju vodi JP tijelo kod kojeg vodi postupak tj dr JP tijelo ili sud.
Kako stranka može odustati od zahtjeva?
U pisanom obliku, usmeno na zapisnik ili elektroničkim putem
Što donosi službena osoba ako stranka odustane od zahtjeva?
Kada još donosi taj akt?
Rješenje o obustavi postupka po službenoj dužnosti.
Rješenje o obustavi postupka donijet će se po službenoj dužnosti i u slučaju kad se iz postupanja stranke ili iz drugih okolnosti postupka može zaključiti da je stranka odustala od zahtjeva.
Kada će se nastaviti postupak iako je stranka odustala od zahtjeva?
Ako je nastavak u javnom interesu ili to zahtjeva protivna stranka
Što ako se tijekom postupka utvrdi da ne postoje pravne pretpostavke za vođenje postupka
Rješenjem se obustavlja postupak
Koja je dužnost stranke u utvrđivanju činjeničnog stanja?
Kada je stranka dužna za svoje navode ponuditi dokaze? Što ako to ne učini?
Stranka je dužna iznijeti točno, istinito i određeno činjenično stanje na kojem temelji svoj zahtjev.
Kad se ne radi o općepoznatim činjenicama, stranka je dužna za svoje navode ponuditi dokaze i po mogućnosti ih podnijeti. Ako stranka tako ne postupi, službena osoba zaključkom će je pozvati da to učini u primjerenom roku.
Ako stranka u ostavljenom roku nije dostavila zatražene dokaze, što čini službena osoba? (zahtjev pokrenut za zahtjev stranke)
Ovisi o tome od kakve su važnosti ti dokazi za rješavanje up stvari. Ako se bez tih dokaza ne može udovoljiti zahtjevu stranke, zahtjev će se rješenjem odbiti.
Ako stranka nije u ostavljenom roku dostavila zatražene dokaze, što čini službena osoba? (postupak pokrenut po službenoj dužnosti ili na zahtjev druge stranke)
Službena osoba nastavlja postupak te rješava up stvar