živčani sustav Flashcards
središnji živčani sustav
veliki mozak, mali mozak, leđna moždina
periferni živčani s.
sačinjava ga 12 pari moždanih živaca i 31 par živaca leđne moždine
somatski ž.s.
tjelesni ili voljni radi pod utjecajem naše volje
autonomni ž.s.
vegetativni, rad bez utjecaja volje čovjeka i nadzire rad većine unutrašnjih organa.
djeli se na SIMPATIKUS i PARASIMPATIKUS
simpatikus
ubrzava rad srca i ubrzava disanje i izaziva vazokonstrukciju to je sužavanje krvnih sudova
parasimpatikus
usporava rad srca, usporava disanje i izaziva vazodilataciju sto je proširenje krvnih sudova
neuron
živčana stanica stastoji se od tijela ili some koji sadrzi jezgru i organele bez centrosoma zbog čega se nemože razmnožavati. iz some ozlaze dendriti koji primaju podražaj i jedan duži nastavak akson koji provodi signale do krajnjih zadebljanja: završnih nožica. akson je obavijen mijelinskom ovojnicom koja pospješuje brži prijenos implusa.
SINAPSA
veza završnih nožica, ili živčano mišićna veza. prijenos podražaja u sinapsi odvija se putem neurohormona ili neurotransmitera: acetilkolina i noradrenalina
depolarizacija
Dolazi do pojave podražaja na membranu stanice na taj način spontanim prijenosom ioni Na ulaze u stanicu i nekoliko iona K izlazi iz stanice i stanica je promijenila svoj naboj izvanstanice je negativno nabijena a unutar stanice pozitivno nabijena i to je DEPOLARIZACIJA. takva nagla promjena potencijala membrane naziva se akcijski potencijal.
Repolarizacija
nakon što je impuls prošao dolazi do repolarizacije to je vraćanje stanice u prvobitno stanje odnosno naboj. to je moguće djelovanjem Na/K crpke. za svaka dva iona Kalija prenose se van stanice tri iona Natrija. naboj se vraća na staro -90mV. dolazi do naglog pada akcijskog potencijala.
glija stanice
potporne stanice koje se mogu djeliti mitozama, također služe kao hrana neuronima.
veliki mozak građa
mozak je podjeljen u 2 hemisfere lijevu i desnu, a sadrži 4 moždane komore u kojima je tekućina odnosno likvor. svaka hemisfera je podjeljena na režnjeve čeoni, slijepooćni, tjemeni i zatiljni. na površini mozga je siva tvar a u unutrašnjosti je bijela tvar
uloga malog mozga
kontrolira tonus mišića, regulira ravnotežu koodinira mišićne kretnje i refleksne radnje.
uloga produžene moždine ili primozga
regulira vegetativne radnje disanje i sadržava centre za peristaltiku i nadziranje krvnoga tlaka
građa leđne moždine
smješena u unutarnjem kanalu kralježnice, na površini ima bijelu stvar a u unutrašnjosti sivu (oblik leptira), obrnuto od mozga.iz nje izlaze osjetilna i motorička živčana vlakna.