Zakonska zveza Flashcards
Kateri so pogoji za obstoj zakonske zveze?
Pogoje za obstoj zakonske zveze določa DZ v 22. členu. Ti so: zakonca morata biti različnega spola, kar pomeni, da istospolna partnerja ne moreta skleniti zakonske zveze tudi po DZ; izjaviti morata soglasje za sklenitev zakonske zveze; soglasje morata izjaviti pred pristojnim državnim organom, ki pa je načelnik upravne enote, od njega pooblaščena oseba, župan ali matičar.
Katere so pravne posledice, če niso izpolnjeni pogoji za obstoj zakonske zveze?
V tem primeru zakonska zveza nikoli ni obstajala in nima pravnih posledic, torej niti ne obstaja dolžnost preživljanja.
Neobstoj zakonske zveze se ugotavlja v nepravdnem postopku na predlog zainteresirane osebe, to je recimo zakonec, dediči pokojnega zakonca ali državni tožilec (pobudo za vložitev predloga mu lahko posredujejo tudi drugi državni organi).
Dediči lahko tudi nadaljujejo že začet postopek ugotovitve neobstoja zakonske zveze, v roku 6 mesecev od smrti zakonca (84. člen ZNP-1)
Kateri so pogoji za veljavnost zakonske zveze?
Imamo zakonske zadržke (ti so definirani negativno, torej ne smejo biti podani) in dva pogoja, ki morata biti podana (namen skupnega življenja in osebna navzočnost zakoncev pri sklepanju zakonske zveze).
Zakonski zadržki so naslednji: svobodna privolitev zakoncev (to pomeni, da ne sme biti podana zmota o fizični ali civilni osebnosti zakonca, zakonska zveza ne sme biti sklenjena pod prisilo ali v strahu, ki jo je povzročila resna grožnja); zakonske zveze ne sme skleniti otrok (možno je pridobiti dovoljenje sodišča, vendar mora otrok dopolniti minimalno 15 let; presoja se zrelost otroka); zakonske zveze ne sme skleniti nerazsodna oseba (razsodnost mora biti trajna; če ima oseba nek svetli trenutek, ta pogoj ni izpolnjen; izhaja se iz tega, da mora biti oseba sposobna ustvarjati trajno življenjsko skupnost, kot jo predvideva DZ); zz ne sme skleniti oseba, ki je že v zakonski zvezi; ni dovoljeno skleniti zakonske zveze med sorodniki v ravni vrsti do kateregakoli kolena in sorodniki v stranski vrsti do četrtega kolena; možen je spregled sorodstva, dovoljene da sodišče v nepravdnem postopku; prav tako ni dovoljena zakonska zveza med polsorodniki, osebe, ki nimajo skupnih obeh prednikov); ni dovoljena zakonska zveza med posvojencem in posvojiteljem.
Katere so zakonske prepovedi pri sklenitvi zakonske zveze?
Prvo je razmerje skrbništva: skrbnik in varovanec načeloma ne moreta skleniti zakonske zveze, lahko jo samo, če pridobita dovoljenje sodišča, ki ga izda v nepravdnem postopku. V tem dovoljenju mora sodišče tudi odločiti, ali se ohrani razmerje skrbništva ali preneha. Če varovanec še potrebuje skrbnika, potem mora sodišče presoditi, ali obstaja kolizija interesov med zakonci, če obstaja, mora namreč imenovati drugega skrbnika, drugače pa se razmerje skrbništva ohrani.
Druga zakonska prepoved pa je odnos nepopolne posvojitve. Tudi v tem primeru morata posvojitelj in posvojenec pridobiti dovoljenje soidšča, s sklenitvijo zakonske zveze pa preneha odnos nepopolne posvojitve.
Kateri so načini prenehanja zakonske zveze? (3)
Zakonska zveza lahko preneha z razvezo zakonske zveze, z razveljavitvijo zakonske zveze ali pa z razglasitvijo pogrešane osebe za mrtvo oz. smrtjo zakonca.
Naštej tri načine razveze zakonske zveze!
Sporazumna razveza zakonske zveze pred sodiščem, sporazumna razveza zakonske zveze pred notarjem in razveza zakonske zveze na predlog v nepravdnem postopku.
Kateri so pogoji za sporazumno razvezo zakonske zveze (pred sodiščem)?
Sporazumno razvezo pred sodiščem lahko skleneta samo zakonca, ki imata skupaj mladoletne otroke. Pogoji za sklenitev sporazumne razveze zakonske zveze so: da sta sklenila sporazum o vseh bistvenih vprašanjih glede skupnih otrok (torej varstvo in vzgoja, stiki in preživljanje otrok). Prav tako morata vsa razmerja med njima urediti v obliki izvršljivega notarskega zapisa (glede preživljanja zakonca, glede skupnega stanovanja in skupnega premoženja).
Procesna predpostavka za sporzumno razvezo zakonske zveze pred sodiščem je tudi predhodno opravljeno predhodno svetovanjem, na katerem se zakonca seznani o posledicah razveze in skuša ugotoviti, ali je razveza edina možna rešitev. Pri razveti soidšče upošteva tudi mnenje razsodnega otroka ter mnenje CSD glede otrokove koristi.
Osem dni po razvezi pošlje sodišče sklep upravni enoti, ki vpiše razvezo v matično knjigo.
Opiši sporazumno razvezo zakonske zveze pred notarjem!
Sporazumno razvezo zakonske zveze lahko skleneta zakonca, ki nimata mladoletnih otrok oz. otrok, nad katerimi izvajata starševsko skrb. Pred notarjem morata skleniti notarski zapis, v katerem uredita vsa bistvena vprašanja, torej glede skupnega premoženja, glede preživljanja zakonca, ki nima sredstev za življenje oz. ni po svoji krivdi nezaposlen ter glede skupnega stanovanja (kdo bo živel v njem, kdo ostane najemnik itd.) Razveza je sklenjena z dnem podpisa notarskega zapisa, slednjega pa notar pošlje v osmih dneh upravni enoti, da razvezo vpiše v matični register.
Opiši predhodno svetovanje!
Predhodno svetovanje se opravi v primeru vložitve predloga za sporazumno razvezo zakonske zveze ali zaradi vložitve predloga za razvezo zakonske zveze zaradi nevzdržnosti. Zakonca morata torej na CSD na predhodi razgovor, kjer strokovni delavec ugotovi, ali je njuno skupno življenje omajano do te mere, da ni več mogoče oz. če ni omajeno, ju pošlje na strokovno svetovanje z namenom ohranitve zakonske zveze (po novem se tega svetovanja lahko udeležijo tudi zunajzkonski partnerji). Če CSD ugotovi, da njuno skupno življenje ni več mogoče, potem ju tudi seznani s posledicami razveze zakonske zveze, tako zanju kot njuno družino. Prav tako jima svetuje sklenitev sporazumov glede otrok ter o pomembnosti sklenitve teh sporazumov in otrokove koristi, v ta namen zakoncema predstavi tudi mediacijo.
Predhodno svetovanje se ne izvede, če je en od zakoncev nerazsode, neznanega prebivališča, če je en ali oba zakonca v tujini ali če je en od zakoncev v tujini.
Na predhodnem svetovanju CSD tudi ugotavlja pomembne okoliščine za izdajo mnenja sodišču, torej kaj je otrokova največja korist, torej kakšna naj bo odločitev sodišča glede varstva in vzgoje, stikov in preživljanja.
Opiši razvezo zakonske zveze na predlog zaradi nevzdržnosti!
Predlog se vloži na sodišče po opravljenem predhodnem svetovanju.
Če sta zakonca glede otrok dosegla sporazum, ki je v otrokovo korist, se to zapiše v obliki sodne poravnave. Če pa ta sporazum ni v otrokovo korist oz. nista sklenila drugih sporazumov, o tem odloči sodišče. Slednje mora vsebovati: otrokovo stalno prebivališče, kateremu staršu se vročajo pošiljke za otroka ter o preživljanju otroka. Pri odločanju o varstvu in vzgoji pa lahko sodišče izreče tudi vse ukrepe za varstvo otrokove koristi.
Pri odločanju sodišče upošteva mnenje CSD ter mnenje razsodnega otroka, ki ga je otrok izrazil sam ali po zaupniku.
Sklep o razvezi zakonske zveze pošlje sodišče v osmih dneh upravni enoti, kjer se razvezo vpiše v matični register.
Opiši stanovanjsko varstvo po razvezi zakonske zveze!
Stanovanjsko varstvo pomeni pravico zakonca, da zahteva, da se mu prepusti v uporabo stanovanje, v katerem zakonca skupaj živita ali sta živela, ali pa del tega stanovanja. O prepustitvi odloča sodišče, pri tem pa gleda koristi otrok, posredno pa se varujejo tudi koristi zakoncev. Pri stanovanjskem varstvu tudi ni pomembno, ali je stanovanje v skupni lasti zakoncev ali ne, nasprotno kot to velja pri stanovanjskem varstvu med trajanjem zakonske zveze.
Sodišče bo stanovanje dodelilo v uporabo drugemu zakoncu v primeru, če nima drugega primernega stanovanja in če bi zaradi zavrnitve zahtevka nastal zanj težak življenjski položaj. Stanovanjsko varstvo je časovno omejeno in sicer največ za 6 mesecev, se pa lahko iz upravičenih razlogov podaljša še za največ 6 mesecev, namen pa je, da se zakonec in otroci privadijo na spremenjeno življenje in najdeno novo primerno stanovanje. Če sodišče dodeli uporabo stanovanja drugemu zakoncu, lahko drugi zakonec zahteva tudi uporabnino, pri tem pa mora sodišče upoštevati, da zakoncu ostane dovolj sredstev za življenje.
*če je prisotno nasilje, se uporabi zakon o preprečevanju nasilja v družini.