Základní pojmy Flashcards
Taxon
populace, či skupina populací příbuzných organismů vykazujících společné znaky, které je odlišují od populací či skupin(tedy taxonů) jiných.
Druh
soubor vzájemně se křížících jedinců, kteří produkují životaschopné plodné potomstvo.
Rod
skupina blízce příbuzných druhů, které vznikly ze společného předka
Dvojslovné (binominální) názvosloví
závazná forma jednoznačného označení kteréhokoli druhu. Zavedl ho švédský přírodovědec Karel Linné.
(sdružení - )
rody se sdružují v ve vyšší taxony: čeledi, ty v řády, řády v třídy a třídy v kmeny. Mezi nimi mohou existovat i vložené taxony(podčeledi, podřády, podtřídy a podkmeny, či naopak nadčeledi, atd).
Homologické orgány
lze nalézt orgán, ze kterého v evoluci vznikaly, tedy mají společného předka. V konečném výsledku si mohou(ale nemusejí) být podobné stavbou a funkcí (např. tykadlo korýše a klepítko pavouka či vylučovací žláza žížaly a snovací žláza housenky).
Analogické orgány
orgány vzájemně podobné stavbou či funkcí, ale prokazatelně vzniklé souběžným vývojem v různých vývojových liniích , bez vzájemné příbuznosti (konvergentní vývoj, konvergence - např. žluté křídlo motýla žluťáska a kanárka).
Biotop
místo života organismu (louka, step, smíšený les).
Habitat
jiný název pro biotop (používá se hlavně ve vztahu ke konkrétnímu organismu).
Mikrohabitat
menší část habitatu (nárosty mechů na stromech v lese, rhizosféra, tedy prostor kořenového systému rostlin na louce, povrch houbových vláken v půdě, povrchová vrstva vody).
Nika
unkční postavení organismu ve společenstvu na daném biotopu (týká se hlavně potravní specializace a potravních vztahů (střevlík měděný - predátor své velikostní třídy na poli, mšice maková - sající fytofág, hlavně na bobovitých rostlinách, zrnokaz - kousající fytofág na zrnech bobovitých rostlin, žížala - saprofág v půdních vrstvách, nítěnka - saprofág ve vodě)).
Synantrop
organismus žijící v blízkosti člověka (např. v jeho obydlí)