Vprašanja, ki se ponavljajo Flashcards
Skupna jedra
Gre za vsebino učnih načrtov, tudi v OŠ.
Med 1979 – 1984, pred uvajanjem usmerjenega izobraževanja med republikami.
Razlike med republikami so bile vedno večje, tako v vsebinah kot tudi v obsegu posameznih vsebin. Govorilo se je o tem, da bi bilo potrebno nostrificirati diplomo/ izobrazbo.
Učni načrti in učbeniki so se razlikovali, republike in pokrajine so imele veliko avtonomijo.
Predlog leta 1983 prvi javni spor na območju tedanje Jugoslavije, polemika o nacionalni avtonomiji, spor na področju šolstva in kulture.
Prišlo je do veliko negodovanja, saj so imele določene republike in pokrajine veliko avtonomijo, zato je prišlo do zahteve, da naj bo 80% vsebin splošnoizobraževalnih vsebin skupnih na ozemlju celotne Jugoslavije.
Skupna jedra so bolj vsebinsko naravnana, so del SVIO in OŠ
SVIO
To pomeni skupna vzgojna izobraževalna osnova.
Gre za formalno sestavino izobraževalnih programov
Je organizacijski, zanje je značilen element programov
So formlna jedra
Enotna prva faza za vse programe, ta je predstavljal splošnoizobraževalni program 1. in 2. leto usmerjenega izobraževanja, naj bi bili enotni.
To pomeni, da tisti, ki so bili v poklicni šoli in v gimnaziji so imeli enak predmetnik 1. in 2. letnik, naj bi bila formalno enaka. Za poklicne je bilo več predmetov.
Šele po 2. letniku naj bi se usmerjali kam bi šli
Naj se mladi čimprej vključijo v delo in se prekine proces izobraževanja za eno leto, torej naj ne nadaljujejo direktno na univerzo, ker ni dobro za intelektualni razvoj.
To je taktika, da bi se zmanjšalo število študentov na univerzi.
Univerza je del enotnega sistema usmerjenega izobraževanja. Problem je, ker je bil cilj usmerjenega izobraževanje, da se približa trgu dela, se uveljavi praksa. V 1. letniku so morali iti na praktično izobraževanje (SVIO). Delodajalci niso vedeli, kaj delati z njimi in niso bili pripravljeni. Reforma se je posledično začela trgati, ker učitelji niso sodelovali.
Razmišljanje mladega Ozvlada, razlika med delom in poklicom
Karl Ozvald:
- Kmalu spoznal kritične momente v razvoju dela, tehnike in tehnologije
- Opozarjal na osiromašenje življenja, ki izhaja iz racionalistične in ekonomske logike
- Na tej podlagi izoblikoval koncept splošne izobrazbe kot nadrednega pojma osnovni in poklicni izobrazbi.
- Koncept splošne izobrazbe opredeli kot vseživljenjski proces
- Pri koncipiranju poklicnega izobraževanja opredeli kot vseživljenjski proces
- Pri koncipiranju poklicnega izobraževanja opozarja na nevarnost »tehnopedije«
- Kot nalogo poklicnih šol poudarja gojenje splošne izobrazbe
- Možnost preseganja omejenosti položaja v procesu dela vidi v izobraževanju odraslih
- Izobraževanje odraslih mora imeti vedno v ospredju vodenje človeka, andragogiko in ne tržne ekonomije
Karl Ozvald v svojem pedagoškem opusu opisuje ideje, ki so za takratni čas moderne in v današnjem času aktualne.
Izraža ambivalenten pogled na vlogo človeka v racionalnem, gospodarskem oblikovanju življenja, ki neposredno vpliva na izobraževanje.
Predstavi nam vpliv razvoja tehnike in tehnologije, kjer stroji ne služijo več človeku, kot je bil prvotni namen, temveč človek služi stroju v želji k čim večji produktivnosti.
Opozarja na vlogo izobraževalnega procesa, ki mora realizirati cilje na področju sposobnosti. Po njegovem mnenju je doba strojev človeka oropala pri uresničitvi poklicnega dela, človeka je dehumanizirala in razločlovečila.
Rešitev vidi v pedagoški akciji, ki bi ohranila človeka celostno in kulturno bitje.
Razlikuje splošno izobrazbo, kot oblikovanost duha ter poklicno in strokovno izobrazbo kot telesno – duševno izobraženost.
Poklic vidi kot najvišjo obliko dela, zanj pomeni poslanstvo – poklicnosti, ne pa kot službo, torej nečesa, kar je namenjeno pridobivanju.
Razlika med službo in poklicem: Poklicno izobraževanje je funkcija in njegova funkcija v sistemu izobraževanja sta mogoča le, če se poklica ne pojmuje kot služba, torej nečesa kar je namenjeno pridobivanju.
V službo hodimo za denar, glavna stvar je zaslužek, poklic je poslanstvo – poklicnost.
Poklic vodi nešteto niti do vseh oblik življenja, poklicna identiteta je temeljni pogoj za razvoj celotne človekove identitete.
Ozvald pravi, da naloga poklicne šole ni podajati samo strokovno izobrazbo, temveč, da morajo obenem gojitii tudi splošno izobrazbo.
Zahteval je širino in celostnost izobraževalnega procesa ter na področju poklicnega izobraževanja je postavil zahtevo po ustreznem izobraževanju učiteljev.
Razlika med izobrazbo in izobraženostjo:
Izobrazba vključuje tudi lastnosti osebnosti, ki niso povezane z znanjem ali poznavanje,
zobražen je tisti človek, ki se je navadil samostojno misliti in ocenjevati svet in življenje. Splošne izobrazba je izobrazba, katere nujni sestavni dela sta poklicna in strokovna izobrazba. Njena temeljna značilnost pa je razvoj in vseživljenjskost.
Poklic kot najvišja oblika dela:
- Delavec ob modernem načinu dela postane stroj
- Ozvald razlikuje med službo (zaposlitev) in pokicem
- Poklicno izobraževanje in njegovo funkcijo v izobraževalnem sistemu sta mogoča le, če se poklica ne pojmuje kot službe (torej kar je namenjeno pridobivanju) pač pa da gre za poklic v smislu poslanstva »poklicanosti«.
- Služba kot sredstvo za pridobivanje, je izven okvirja poklicne ideje (kdor se ponuja za vsako službo)
- Kdor pa svoj poklic izvršuje kakor poslanstvo, »poklicanost« izpopolnjuje samega sebe in samo kulturo poklica, h krati doprinaša.
Kaj so poklicne kvalifikacije, kako jih pridobimo?
Je delovna, poklicna oz. strokovna usposobljenost, ki je potrebna za opravljanje poklica na določeni ravni zahtevnosti del in je pripravljena na podlagi nacionalnega poklicnega standarda.
Omogoča pridobitev javno veljavne listine o poklicni usposobljenosti in se uvršča v nacionalno ogrodje kvalifikacij.
Pridobijo se lahko:
- S pridobljenim neformalnim učenjem: med opravljanjem poklica, prostovoljno delo, samoučenje, udeležbo na neformalnih programih izobraževanja.
- N.P.K. pridobljene po teh poti so namenjene predvsem odraslim z delovnimi izkušnjami oz. mlajšim, ki jim je potekel status vajenca
- Z dokončanjem programa za pridobitev poklicne oz. strokovne izobrazbe
Pogoje in postopke pridobivanja ureja Zakon o n.p.k.
Kaj so poklicni standardi?
Je dokument, ki opredeli vsebino poklicne kvalifikacije na določeni ravni zahtevnosti del in opredeli potrebna znanja, spretnosti in poklicne kompetence.
Poklicne standarde pripravljamo na osnovi pobude, ki jih pripravijo zainteresirane osebe
Razvoj poklicnega standarda je zahteven proces, v katerega so vključeni org. delodajalcev, ministerstvo in šola.
Poklicni standard je dokument z naslednjimi elementi: ime in koda poklica, raven zahtevnosti, poklicne kompetence in opis poklica. Standarda, ki vsebuje: področja dela, znanje, spretnosti, ključna dela
Podlage za pripravo izobraževalnih programov: oblikujejo se na podlagi Zakona o organizaciji in financiranju v izobraževanju.; na podlagi Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju, izhodišča za pripravo izobraževalnih programov poklicne ter strokovne izobrazbe.
Tejlorizem
Utemeljitelj znanstvene organizacije dela je F. Taylor, ki postavi zahtevo, da je potrebno delo organizacije razporediti ob delo in vlogo delavca ob procesu znanosti postaviti pod nadzor.
Delo je v celoti potrebno razdeliti na vodenje in izvajanje, delavec dela ne organiziran sam, ampak mu delo organizira strokovnjak za organizacijo za katerega se predpostavlja, da najbolj ve, kako z najmanj vložka energije, časa pridobiti najboljše rezultate.
To pomeni, da je treba ukiniti odvisnost od proizvodnje oz. znanja delavcev, kar pomeni, da lahko zaposljujemo nizko izobražene. Silo, ki je v obrtniški organizaciji nismo mogli.
Če napravimo delo neodvisno od znanje delavca, je ta delavec hitro zamenjljiv se ga lahko izseljuje, mu dajemo nizko plačo.
Načela: razviti znanstven pristop k vsakemu segmentu, strokovnjaki sami izobražujejo delavce, sodelovanje delavcev in menedžerjev je prijateljsko. Tejlorizem je način organizacije dela, ki predvideva strogo ter natančno odmerjeno porabo časa za posamezne gibe. Temelji na tehnični delitvi dela.
Keynesianizem
Keynes je zagovarjal tezo, da kapitalizem je po svoji naravi nestabilen in da zato potrebuje stalen nadzor države, ki mora omejiti učinke depresij in obdobja pretirane rasti.
Ključna je tranzicija od ekonomske anarhije k ureditvi, ki želi nadzirati in usmerjati ekonomske sile v interesu socialne pravičnosti in socialne stabilnosti
Država mora na nek način regulirati svobodno delovanje trga, ne v celoti prepusti gospodarstvu da usmerja.
Kapitalizma ne poganjajo samodejni tržni sistem in naravni zakoni reda, temveč kapitalizem kot tržni fenomen dejansko sam po sebi ne deluje kot sistem
Kineizonizem pravi: tržni sistem ne more sam delovati, ampak potrebuje določeno regulacijo kot načina stabilizacijske politike. Ni mogoče prepustiti ekonomsko in socialne reprodukcije tržnim zakonitostim ker potrebuje regulacijo zaradi stabilizacije, zaradi stabilnosti delovanja države.
Tržni kapitalizem ne more delovati kot samoregulativni sistem
Potrbuje določeno regulacijo kot način stabilizacijske politike
HRM – razvoj človekovih virov
Kaj pomeni?
Kaj zajema HRM?
Razvoj HRM,
Dejavnosti HRM,
Naloge HRM - ja
Kaj pomeni?
Je sinteza dveh temeljnih dejavnosti, vodenje poslov + vodenje ljudi.
Managment se ne uporablja zgolj za procese, ki delujejo v proizvodnji. Je veda, ki ima anglosaksonski izvor.
Managment uporablja svojo moč, da vpliva na vedenje svojih sodelavcev zaradi doseganja ciljev organizacije.
Je dejavnost menegerjev, ki vplivajo, določajo razmerja, vedenja zaposlenih, zato da se dosežejo cilji organizacije.
Kaj zajema HRM?
- Upravljanje z zaposlenimi v podjetju
- Del strategije vsakega podjetja
- Strategije upravljanja z zaposlenimi, ki neposredno prispevajo k uresničevanju poslovne vizije in cilje
Razvoj HRM
Od administrativne vloge vse bolj prevzema svetovalno vlogo, osredotočena je navzven, prevzema vlogo v podjetjih
Pomembno vlogo ima pri strateških odločitvah
Ključni elementi, vsaj tako kot se predstavljajo so: zadovoljstvo z delom, opolnomočenje
Parcipativni managment: dajemo na videz možnost odločanja, v odločitve, ampak le v tiste odločitve, ki smo jih mi že pripravili in na pol sprejeli.
Njihova naloga je, da pri zaposlenih preprečijo morebiten odpor
Naloga HRM-ja je, da nosilce enote, ki so nosilec kompetenc obdrži, da preprepči uhajanje znanja, uhajanje kompetence.
Dejavnosti HRM-ja:
- Načrtovanje dela in zaposlitev
- Zaposlovanje
- Zagotavljanje učinkovitosti
- Izobraževanje in razvoj
- Odnos med zaposlenimi
- Upravljanje z informacijskim sistemom
Naloge HRM-ja:
- Usposabljanje in izobraževanje zaposlenih
- Razvoj sistema nagrajevanja in motiviranja
- Razvoj kadrov
2 identitetni formi
Identiteta se vedno razvije v komunikaciji s socialnim okoljem.
- Skupnostna identitetna forma (stabilnost, stalnost vlog, zaposlitve)
- Socialna identitetna forma (raznolikost, negotovost, osebna izbira, menjava vlog)
Sam moram kreirati svoj okus, jezik, ki ga bom uporabljal.
DUBAR:
SKUPNOST:
Je oblika družbene organizacije, ki je homogena, notranje integrirana in povezana
Pripadniki skupnosti se zelo močno identificirajo s to skupnostjo.
Skupnost posamezniku omogoča, da se počuti vključen, pripaden, na nek način sprejet
Pomeni, da zaradi tega občutka vključenosti in pripadnosti omogoča socialno stabilne odnose in s tem osnovo za oblikovanje stabilne poklicne in socialne identitete
Posameznik razvije močno identiteto, ker skupnost svoje pripadnike zaščiti
Posameznik sebe doživlja kot del celote, ki mu pripada.
DRUŽBA:
Posameznik je zaščiten formalno kot državljan.
Državljanske in pravne pravice omogočajo obstoj individuuma, neodvisnemu od skupnostnega telesa
Omogoča posamezniku, da postane relativno neodvisen od skupnosti, še vedno je odvisen od zakonodaje
Deluje na podlagi družbene pogodbe, ki določa medsebojne odnose
Ne zahteva občutkov pripadnosti
Mrežna identiteta: tudi identiteta na področju poklica postaja mrežna, zaposlitev ni za zmeraj, odnosi so slabo regulirani, nimam zaledja poklicne skupine, sem postavljen kot posameznik nasproti drugim, ne kot del skupnosti, mrežna identiteta je edina, ki daje identiteto. Lahko pa stalno mreženje identitet privede do krize, negotovosti.
Karierna sidra
Karierna sidra se razvijajo v času intenzivnega razvoja poklicne identitete.
Razvijajo se v prvih letih posameznikovega dela oziroma zaposlitve. To kakšno delo posamezniku ustreza, odnos do dela nastaja v procesu začetnega soočajo z zahtevami dela in doživljanja zadovoljstva ob takem ali drugačnem načinu dela.
Karierna sidra se nanašajo na vrednote posameznika, sposobnosti, posebne talente, osebno usmerjenost, izredno pomembno je, da vsak pri sebi ugotovi in prepozna kakšno je njegovo karierno sidro, kakšen tip dela mu odgovarja in glede na to načrtuje svojo karierno pot.
Na začetku poklicne poti večina ljudi ne izbire, vzame tisto kar dobi. Vedno pomembnejše postajajo zmožnosti posameznika. Glede na to, kakšno sidro razvijamo je odvisno, kako bomo naprej odločali glede naše karierne poti.
Posameznik ima določene osebnostne značilnosti, sidro pa se razvije kot sidro šele takrat ko smo vpeti v delovni proces.
Sidro je na nek način del poklicne identitete.
Karierna sidra:
- Samostojnost in neodvisnost •
- Izziv
- Življenjski stil
- Predanost
- Varnost in stabilnost
- Podjetniška ustvarjalnost
Sidra se razvijajo, tvegano je determinirati, da je posameznik določen tip človeka, karierna sidra nastajajo v fazi poklicne socializacije, takrat ko smo že v procesu oblikovanja svoje poklicne identitete.
Zakaj pravimo, da je ocenjevanje kot Ahilova peta?
WESELIK: Ocenjevanje je ahilova peta na kompetencah temelječega učenja.
Ocenjevanje je najbolj ranljivi del, ker če jih standardiziramo, moramo vse elemente, kompetence zapisati tako, da jih lahko merimo, kot bomo videli pa to ni mogoče.
Kompetence je potrebno standardizirati do takšne mere, da jih prepoznamo in postanejo merljive.
Ko ocenjujemo kompetence bi to pomenilo tudi to, da posamezniku ocenjujemo ali ima določene osebnostne lastnosti, ki jih posameznik potrebuje, da bo opravil neko delo.
Kompetenčno zasnovane programe je mogoče izvesti le, ko je koncept kompetenc kolikor je mogoče definiran
Ahilova peta na kompetencah temelječega učenja je ocenjevanje.
Ali je mogoče v izobraževalnem sistemu razvijati kompetence, ko smo to soočali z težavo, da ne smemo ocenjevati osebnostnih lastnosti, čeprav smo si to zadali kot cilj izobraževalnega programa? Ali je to pričakovanje od dualnega sistem neustrezno?
Tisto kar merimo, tudi razvijamo, v procesu izobraževanja.
Cilj izmerimo in merimo, ker tisto čegar ne moremo meriti, o tistem ne moremo reči, da smo dosegli. Cilj poklicnega in strokovnega izobraževanja pa postavljamo razvoj komptenc.
Ali jih bomo razvil ali jih ne bom ugotovil tako da jih izmerim. O kompetenci pa lahko merim samo tisto kar je merljivo, znanje, praktične spretnosti.
Mi kompetenco celovito zavijamo, ustvarjamo pogoje, da se te dimenzije razvijejo, ocenjujem pa samo znanje.
E. HUGHES – referenčna skupina
Referenčna skupina je tista skupina s katero se posameznik poistoveti na področju dela in zaposlitve.
Odprte in zaprte referenčne skupine.
Zaprte težko sprejmejo novince, se bolj ali manj izolirajo, zahtevajo veliko stopnjo občutka pripadnosti pri svojih članh.
Odprte pa ta pripadnost ni tako močna, zlahka sprejemajo nove člane.
DVA TIPA:
- Socialno homogena in integrirana z močno stopnjo identifikacije med člani
- Brez močnega občutka pripadnosti, posameznik nastopa kot individuum, neodviden od skupnostnega telesa.
Virtualna identiteta, praviloma vodi v socialne stike, tako da nekako socialni stiki so pogoj za identiteto.
Thomas George in delitev ter kriteriji kvalifikacij
Kriteriji:
- Organizacija dela – močna delitev ali šibka delitev dela (produkt naredi en sam)
- Oprema (mehanska – avtomatizirana)
- Vsebina dela (pestra – monotona)
Dve dimenziji skupaj tvorita tip kvalifikacij.
Delitev 4 tipi kvalifikacij delavcev:
- Šibka delitev dela in mehanizirana oprema, delavci specializirani na enem področju dela
- Šibka delitev dela in avtomatizirana oprema, široka izobrazba za različna dela, opravljajo lahko različne naloge, ker se naučijo kako služiti stroju.
- Delitev dela močna in mehanizirana oprema, izobrazbeno nezahtevni
- Močna delitev dela in avtomatizirana oprema, slaba kvalifikacija, brez izobrazbe. Tukaj človek dejansko skoraj nič ne dela. Za to delo bomo potrebovali neko določeno količino nekvalificiranih delavcev.
Razvoj kvalifikacij je odvisen od: socialnega podsistema, kulture, tradicije, izobraževalnega sistema in tehnologije, organizacije dela.
Georges Friedmann
Pravi, da se mešajo različni tipi dela, da imamo različno organizacijo dela, ki istočasno zahteva različne tipe kvalifikacij in da se v izobraževanju kažejo 3 skupine:
- Obrtniška: tradicije cehov
- Tehnicistična: odstopanje od celovite klasične obrtniške izobrazbe in poudarek na tehničnih znanjih
- Delavska tendenca: izobraževanje tistih zaposlenih, ki so izvajalci. To lahko opravijo podjetja sama.
Prekaranost
Prekariat:
- Identiteta
- Work
- Dohodek
- Državljani nimajo svoje organizacije, ne morejo se formirati
Spremembe na področju dela, razlogi: globalizacija, informacija, manjša zaščite, nadzor države, podcenjenost dela v storitvenem sektorju
Kaj je prekarno delo? Je različno razumevanje, kulturni kontekst, je negotovost glede trajanje zaposlitve. So različne oblike zaposlitve (začna zaposlenost, podzaposlenost, navidezna samozaposlenost, delo na klic).
Lundah in 2 tipa politika izobraževanja
Primerja dualizem oz. nasprotje med dvema paradigmama izobraževalne politike.
-
(Neo) liberalno
- Temelji na ekonomskih funkcijah izobraževanja
- Povezave s gospodarstvom in trgom dela so zelo izrazite
- Značilno je, da se prilagaja povpraševanju, trgu dela in s tem izgublja svojo avtonomijo.
- Zanika se kulturna funkcije šole, v ospredju so vrednote kot je koristnost, učinkovitost.
-
Socialnodemokratično
- Temelji na enakosti, pravičnosti v javnem izobraževanju
- Šole in izobraževalne ustanove so razmeroma svobodne in avtonomne, niso podrejeni gospodarstvu