vprašanja Flashcards
interpretativno branje-glavne zakonitosti
- logično branje, napolnjeno s čustvenim odnosom
- čustveno doživetje učitelja in učenca
- spodbuditev umetniškega doživljanja
- mogočih je več bralnih interpretacij
- pomembna je ustrezna priprava
načrt priprave na interpretativno branje
- seznanjanje z besedilom v širšem smislu (avtor, časovna opredelitev, zgodovinske okoliščine, razlaga neznanih besed)
- seznanjanje z besedilom v ožjem smislu (tiho branje, glasno branje)
- tiho branje: jezikovna organiziranost besedila, prepoznati sporočilo besedila, naredimo govorni zapis
- pozorni smo na slušne nebesedne spremljevalce govorjenja: glasnost, intonacija, ritem, premori, poudarek, barva, register, hitrost, intonacija.
- vidni nebesedni spremljevalci govorjenja: očesni stik, obrazna mimika, kretnje rok
- dobro je da besedilo dobro poznamo in imamo očesni stik z učenci
pomembnost zastavljanja vprašanj
- da pri učencih sprožijo miselne procese
-da med poukom motivirajo učence in poveča njihov interes
-učitelj lahko ugotavlja učenčevo predznanje.
-dajejo zgled, kako vprašati po nečem.
vprašanja nižje ravni
- uporaba: učenec mora znati uporabiti znanje.
- znanje: od učenca se pričakuje, da iz spomina prikliče podatke in dejstva, ki se jih je naučil.
- razumevanje: od učenca se pričakuje, da pokaže razumevanje prebranega besedila,
vprašanja višje ravni
- analiza: učenec razmišlja in analizira (iskanje razlik in podobnosti)
- sinteza: povezovanje delov v novo celoto na drugačen način
- vrednotenje: določanje pomena
sodobno načrtovanje pouka književnosti v 1. in 2. triletju OŠ
-upoštevanje starosti učenca
- izbor primernega besedila
-način posredovanja umetnostnih besedil
-interpretativno branje
izberemo si cilje, ki jih želimo doseči, metode dela, oblike dela, literaturo, sredstva, pripomočki
sodobno načrtovanje pouka književnosti v 1. in 2. triletju OŠ kako začeti in na kaj biti pozorni, faze šolske interpretacije umetnostnega besedila
- Uvodna motivacija
- napoved besedila, interpretativno branje
- premor po branju
- izražanje doživetij (besedno ali nebesedno poustvarjanje) in pogovor o besedilu
- ponovno branje besedila in nove naloge
komunikacijski pouk književnosti
sestava učnega načrta
- število ur predmeta
-vodnik za branje UN
-opredelitev predmeta
-splošni cilji - operativni cilji in vsebine
- standardi znanja
-didaktična priporočila
-znanje izvajalcev
vodnik za branje učnega načrta
- kazalo
Povem nam, kako se kot bralec UN v njem znajdemo, kje najdemo določene informacije
merila za GN
- smiselnost, razumljivost in zaokroženost besedila
- sestava govora/besedila
- ustreznost besedilne vrste
- ustreznost teme in izbire vsebine ter konteksta
- tekoče, naravno, prosto govorjenje
- razločnost govorjenja
- ustrezna zvrst jezika
- pomensko ustrezna izbira besed
- slovnična pravilnost
- pravorečje
- jakostno naglaševanje
- slušni nebesedni spremljevalci
- vidni nebs. spremlj.
priporočila za govorce
- seznanjeni moramo biti z merili za GN
- ves čas se moramo govorno izpopolnjevati
-kritični moramo biti do svojega govornega nastopanja - ## jasen načrt, kako izboljšati svojo govorno zmožnost
Uvodna motivacija
- JEZIKOVNA UM:
- besedna um: igra z glasovi, igra z rimami, preoblikovanje besed, povezovanje besed v nenavadne besedne zveze
- predstavna UM: domošljijsko potovanje in slika
- zgodbena: skupno pripovedovanje zgodbe, Kaj bi se zgodilo, če…
- izkušenjska: pogovor o temi besedila, razmišljanje o problemu, ki je obravnavan v besedilu - NEJEZIKOVNA UM
- poslušanje glasbe, risanje, likovno oblikovanje besed ali risanje tematske besede, oblike gibalnih iger
nove naloge
- vaje poustvarjanja
-vaje razumevanja - vaje preverjanja znanja
- vaje ustvarjalnega prevoda
-vaje poimenovanja
VAJE POUSTVARJANJA
- dopolnjevanje (nadomestijo manjkajoče besed)
- razumevanje (urejanje zaporedja besed v verzih, urejanje vrstic v verze)
- nadaljevanje (nadaljevanje zgodbe, besedila)
- razvrščanje (ločevanje verzov, npr. besedilo pesmi sestavimo v eno besedo, ki jo učenci razdelijo na več besed)
- reševanje problemov (urejanje vrstnega reda odstavkov, kitic, sličic)
-napovedovanje (ugotavljanje vsebine po naslovu in odlomku, preberemo naslov on pove o čem bo govorilo) - sprememba žanra (učenci spremenijo pesem ali zgodbo v pravljico, pesem, recept)
VAJE RAZUMEVANJA
- postavljanje ločil in velike začetnice
- razumevanje (urejanje zaporedja besed v verzih, vrstic v verze)
- razvrščanje (smiselno postavljanje abecedno razvrščenih verzov, ločevanje verzov)
- primerjanje besedil (zlagajo zgodbo iz posameznih trakovov)
- poimenovanje (znanih in manj znanih besed)
- ustvarjalna sprememba (preberemo zgodbo in se pogovorimo, kako bi ji dali naslov)
VAJA PREVERJANJA ZNANJA
- križanka
VAJE USTVARJALNEGA PREVODA
- prevod v drug medij (ilustracija besedila, strip, slikopis)
- spreminjanje (iskanje sopomenk, protipomenk, zamenjava besed)
- redefinicija (pisanje besedila na temelju danih besed, postavitev besedila v drug prostor)
- sprememba žanra (besedilo pesmi spremenijo v pravljico)
- uprizoritve(dramatizacija)
- ustvarjalni prevod
VAJE POIMENOVANJA
- prevod v drug medij (ilustracija besedila, strip, slikopis)
- spreminjanje (iskanje sopomenk, protipomenk, zamenjava besed)
- redefinicija (pisanje besedila na temelju danih besed, postavitev besedila v drug prostor)
diferenciacija in individualizacija
- NOTRANJA: ohranjanje heterogenih skupin, dobra poučevalna praks, iskanje didaktičnih pripomočkov, vzeti si je treba čas
jezik in književnost
- 50/50 PRVI RAZRED, KASNEJE 60/40
kaj je mladinska književnost
Je književnost za implicitnega mladega oz. heterogenega bralca, ki jo berejo, zasebno ali v okviru različnih oblik vodenega branja (pri pouku, gibanjih za promocijo branja), mladi in tudi odrasli (Zanimivo bi bilo raziskati stvarne bralne odzive odraslih na mladinska besedila!), saj je kot književnost nasploh vzpostavljanje polja dialoga, tj. umetniške komunikacije med avtorjem in bralci ne le o vsebini besedila samega in podobi otroka v njem, ampak tudi o širšem družbenem kontekstu.
navedi vseh 6 ravni literarnega sistema
Literarni sprejemnik – so lahko mladi (otroci, učenci, dijaki) ali odrasli (učitelji, pedagogi, profesionalci, didaktiki) bralci.
Literarni proizvajalec-to je pisatelj, pisejo samo za mlade oziroma lahko tudi odrasle
Literarne institucije – ustanove in dejavniki, ki vzdržujejo mladinsko književnost kot institucijo posebnega družbenega pomena oz. kot pomembno družbeno dejavnost npr. avtorji, kritika, založbe, časopisi in revije; državne ustanove (univerze, ministrstva, šole, mediji, knjižnice, literarne nagrade). Lit. institucije so lahko posredno (univerze, ministrstva, šole, mediji, knjižnice, literarne nagrade) ali neposredno (, založbe, časopisi in revije …) povezane z mladinsko književnostjo.
Literarni trg – potrošniški ali tržni odnos do literarnih izdelkov ( dejavniki povezani s prodajo, kupovanjem, prevajanjem, promocijo, nagrajevanjem). Bralce spreminja v potrošnike.
Literarni repertoar – besedila, zbirke (kanonskih) avtorjev, predlagana besedila, pregledni in priporočilni seznami, seznami domačega branja, e-zbirke. Lit. repertoar se pojavi v obliki različnih beril, slikanicah, knjigah za domače, šolsko ali prosto branje. Vanj spadajo tudi filmi (Kekec, Harry Potter).
Literarni produkt – mladinska književnost in mladinsko branje (besedila s področja književnosti za odrasle, ki so v procesu literarne recepcije postala mladinsko branje). To so mladinska besedila, ki predstavljajo knjige za otroke in mlade. Založništvo je po letu 1950, posebej pa po letu 1990, bistven, celo najbistvenejši del (literarnega) trga, na katerem (mladinsko) književnost trži dobesedno kot produkt, ki ni v korelaciji s kakovostjo književnega besedila.
Definicija mladinske književnosti s stališča literarne vede.
Mladinska književnost je književnost, ki ima za predmet preučevanja mladinsko književnost oz. književnost za mlade naslovnike od rojstva do 18. leta.