víno Flashcards
Rozdělení tichých vín podle obsahu zbytkového cukru
Suchá, Polosuchá, Polosladká, Sladká
Suchá
max. 4 g zbytkového cukru
Polosuchá
max. 12 g zbytkového cukru
Polosladká
méně jak 45 g na 1 litr.
Sladká
víve jak 45 g na litr.
Rozdělení šumivých a perlivých vín dle zbytkového cukru
přírodně tvrdé, zvláště tvrdé, tvrdé, zvláště suché, suché, polosuché, sladké
přírodně tvrdé
méně než 3 g cukru/litr
zvláště tvrdé
obsah cukru mezi 0 až 6 g/litr
brut” - “tvrdé
obsah cukru nižší než 12 g/litr
“zvláště suché”
obsah cukru mezi 12 až 17 g/litr
“sec” - “suché”
obsah cukru mezi 17 až 32 g cukru/litr
medium-sec” - “polosuché
obsah cukru mezi 32 až 50 g
“sweet” - “sladké
obsah cukru je vyšší než 50 g cukru/litr
Kabinetní víno
Kategorie vín vyrobených z moštů, které dosáhly nejméně 19 °NM. Bývají to lehčí, suchá, příjemně pitelná vína.
Pozdní sběr
Vína, u nichž byla sklizeň hroznů při cukernatosti nejméně 21°NM. Bývají to plná, extraktivní, suchá či polosuchá vína.
Výběr z hroznů
Vína vyrobená z hroznů, které vyzrály na nejméně 24 °NM. Bývají to vína plná, extraktivní, s vyšším obsahem alkoholu, někdy s vyšším obsahem zbytkového cukru.
Výběr z bobulí
Vína vyrobená z hroznů, které zrály velmi dlouho na vinici a mošt z nich získaný dosáhl alespoň 27 °NM. Bývají to velmi plná, extraktivní, polosladká či sladká vína.
Ledové víno
Vyrábí se lisováním zmrzlých hroznů sklizených při teplotě nejvýše –7 °C. Získaný mošt musí vykazovat cukernatost alespoň 27 °NM. Hrozny při lisování nesmí rozmrznout, proto zůstává část vody nevylisována v hroznech ve formě ledových krystalů a při lisování se získá koncentrovaný mošt. Ledová vína bývají velmi extraktivní a sladká. Dají se vyrobit jen v některých ročnících, a proto jsou vzácná a poměrně drahá.
Slámové víno
Vína, která vznikla z hroznů dosoušených po dobu nejméně tří měsíců na slámě či rákosu nebo zavěšených v dobře větraném prostoru. Tím se odpaří část vody a koncentruje se obsah extraktivních látek. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 °NM. Lisování může proběhnout už i po 2 měsících, pokud mošt dosáhne cukernatosti 32 °NM. Slámová vína bývají velmi extraktivní a sladká. Jejich výroba je náročná, a proto jsou poměrně vzácná a drahá.
Výběr z cibéb
Vína vyrobená z vybraných bobulí napadených ušlechtilou plísní nebo z přezrálých bobulí, které dosáhly cukernatosti min. 32 °NM. Takto vyzrálé bobule se díky extrémně dlouhé době zrání většinou mění na hrozinky – cibéby. Bývají to vína velmi extraktivní, sladká, vzácná, a proto drahá.