Uvod, Strukturalizam, Funkcionalizam, Gestalt, Bihejviorizam, Psihoanaliza Flashcards
Koji su teorijski, a koji praktični zadaci psihologije?
Cilj teoretskog istraživanja je upoznati psihičku stvarnost. Treba odgovoriti na pitanja: Šta? Kako? Zašto?
Praktični zadatak sastoji se u primenjivanju teorijskog psihičkog istraživanja radi boljeg obavljanja raznih delatnosti
Koja se dva razdoblja mogu razlikovati u razvitku psihologije?
Prva faza, od početka interesovanja za psihičke pojave, do sredine 19og veka (vezuje se za filozofiju, Platon, Aristotel… preteča psihologije).
Druga faza od 19og veka do danas, Vunt- fiziolog, osnovao prvu laboratoriju za psihološke eksperimente, takodje, važan doprinos u ovom periodu- hemija i fizika.
U čemu je značaj teorije za psihologiju, kao i za svaku nauku?
Teorijski značaj je u tome što nam otkriva novo i daje saznanje o jednom delu stvarnosti, o psihičkim pojavama ili o psihičkoj stvarnosti. Od značaja je za druge nauke, pre svega društvene, pružajući obaveštenja o psihičkom životu, procesima opažanja, mišljenja i motivacije.
Na koje elemente pravac strukturalne psihologije svodi psihičke pojave?
Oseti, njihove reprodukcije (predstave), i jednostavna osećanja.
Po strukturalistima, ovi najjednostavniji elementi mogu svesti sve vrste psihičkih pojava po zakonu asocijacije.
Koji princip naglašava geštaltistički pravac?
Oni naglašavaju da su sve psihičke pojave nedeljive, objašnjavaju da se opažaji ne mogu objasniti asocijacijama oseta ili njohovim reprodukcijama.
- Sasvim suprotno od struktrualista.
Šta kritikuju i za šta se zalažu bihevioristi?
Kritikuju strukturaliste, prvobitno zbog toga što oni misle da je osnovna psihološka metoda introspekcija (samoposmatranje), dok bihejvioristi smatraju da psihologija mora isključivo da posmatra spoljno ponašanje, da bi bila nauka.
Na šta prvenstveno obraćaju pažnju dinamički principi u psihologiji?
Ističu značaj nesvesnih pokretača ljudske aktivnosti. Najpoznatiji dinamički pravac - Frojdova psihoanalitička teorija, pokretači ljudskog ponašanja su nagoni, a naročito seksualni nagoni, čijeg delovanja, uglavnom, ljudi nisu ni svesni.
Objasnite princip mehanicizma. Kako to da je on našao svoju primenu u proučavanju čoveka?
Oni smatraju da se sve, pa i čovek, može podeliti na delove i pojedinačno analizirati. Čovek je skup delova koji čini savršenu celinu.
Zbog čega je sat upotrebljen kao model koji reprezentuje fizički univerzum?
Upotrebljen je sat jer on predstavlja najsavršeniju celinu koja je sastavljena od pojedinačnih delova gde se svaki može analizirati.
Na koji način Dekatrovo stanovište po pitanju odnosa tela i uma razlikuje od ranijih tumačenja?
Zato što je Dekart dalje išao u istraživanjima i postavio da je centar u mozgu EPIFIZA - mesto gde je duša smeštena.
Na koji način Dekart pravi razliku između različitih kategorija misli?
Jedna kategorija je jednostavnija jer dolazi do jednostavnih opažaja iz spoljašnje sredine, dok druga kategorija predstavlja posledicu procesa razmišljanja i nastaju misli i ideje koje su nezavisne.
Definišite pozitivizam, materijalizam i empirizam. Kakav je doprinos svakog pojedinačnog stanovišta u razvoju savremene psihologije?
Pozitivizam: Naučna doktrina koja prepoznaje samo prirodne fenomene, odnosno činjenice koje možemo objektivno da posmatramo.
Materijalizam: Naučna doktrina koja sve svodi na materijano (pa čak i mozak) i to ispituje.
Empirizam: Naučna doktrina koja se bavi proučavanjem načina kojim dolazimo do zaključaka i znanja, koje dolazi iz našeg iskustva.
Zajednički njihov doprinost je upravo to što imaju različita gledišta i teme i načine tumačenja. Ta razlika je dala za ishod upravo to da razmišljanja na razne teme napreduju.
Kako je psihofizika uticala na razvoj psihologije?
Ona definiše kontakt spoljnog sveta (oseta, stimulusa) i naše svesti. Uvela je nove metode u istraživanjima koje su vezane za psihologiju, kao i to da je dala nova znanja o našem kontaktu sa spoljašnjom sredinom.
Navedite Lokovu definiciju empirizma. Obrazložite odnos između pojmova senzaija i refleksa, jednostavna i složena ideja.
Lokova ideja empirizma je takva da nepostoji znanje pre iskustva. Deli mišljenje sa Aristotelom da je čovek Tabula rasa (Blank slate), dok ne dodje do iskustva.
Direktan protivnik racionalizma.
Senzacija: Iskustvo koje dolazi iz naše okoline i dostupno je čulima.
Refleksija: Iskustvo koje nije dostupno čulima, koje je na višem nivou i u koje je kao rezultat procesa mišljenja uključeno više prostijih iskustava.
Jednostavna ideja: Nastaje kombinacijom senzacija, dolazi do njih nakon elementarnih čulnih procesa.
Složena ideja: Nastaje kombinacijom refleksija, kombinacijom više iskustava i različitih moždanih procesa.
Šta je to mentalna hemija i na koji način je ovaj pristup u vezi sa tvrdnjom da ljudski um funkcioniše poput mašine?
Mentalna hemija je pravac koji govori o tome da je najbolje imati jednu kompleksnu ideju koja je nastala kao mešavina više različitih, kao njen produkt. Ovaj pristup govori i daje tvrdnju tome da je ljudski um poput mašine, jer u toj teoriji mi imamo da je on sastavljen iz više delova koji čine funkcionalni skup. Vrlo je slično stanje i sa ovom teorijom.
Uporedi pozicije Džejmsa Mila Ii Džon Stjuart Mila po pitanju tumačenja i shvatanja prirode uma. Čije je stanovište imalo dalekosežniji uticaj u psihologiji?
Džejms Mil je imao stav da je um -pasivan- i da se na njega vrše uticaji iz spoljašnje sredine.
Džon Stjuart Mil se nije slagao i rekao je da je um -aktivan- i on je centralna figura u asocijativnom toku. Uticaj je jednak. Preko prve smo više naučili o uticajima iz spoljašnje sredine, a preko druge o mogućnostima uma.
Šta razlikuje Dejvid Hartijevo učenje od drugih empirista i asocijacionista, kako je Hartli objašnjavao asocijacije?
Njegovo definisanje asocijacija je takvo da, pored vremenskog dodira, važno je i na koji način se one ponavljaju i tako je izveo zakon repeticije. To ga razlikuje od drugih asocijacionista. Pomoću nje se trudio da objasni proces mentalnih aktivnosti. (Repeticija - Asocijacija, jedna od njih automatski priziva onu drugu).
Objasnite kako je naučni razvoj fiziologije u kombinaciji sa Britanskim empirizmom doveo do stvaranja nove nauke- psihologije?
- Početak Britanskog empirizma počinje od Džon Loka. U svom poznatom radu (Ogled o ljuskom razumu) ističe ideju o tome na koji način čovek stiče znanje. Smatra da ne postoje urođene ideje, tj. da se čovek ne rađa sa idejama kako dolazi na svet. Kasnije priznaje da neke ideje izgledaju kao urođene, s obzirom da čovek ne može da se seti najranijeg detinjstva kada ih je posedovao. Razlikovao je dve vrste iskustava – jedno dolazi od čulnih senzacija, drugo iz mišljenja. Kombinacija čulnih elemenata daje potpunu sliku o psihičkom životu.
Iz kojih razloga je eksperimentalna psihologija nastala baš u Nemačkoj, a ne negde drugo?
Zbog reformatorskog i inovativnog pristupa nauci- indukcionizma (empirijsko istraživanje posebnih slučajeva i stvarnje teorija) nasuprot dedukcionizmu (opšte zakonitosti se primenjuju na pojedinačne slučajeve) koji je bio zastupljen u ostatku Evrope. Takođe imamo i situaciju u kojoj je u ostatku Evrope vladala konzervativna atmosfera po pitanju načina ispitivanja i istraživanja duše, više crkveno orijentisana, dok je u Nemačkoj vladala baš suprotna atmosfera.
- Zbog čega smatramo Vunta, a ne Fehnera ocem psihologije?
Fehnerov doprinos u psihologiji svakako nije zanemarljiv (u polju psihofizike) ali je Vunt je u mnogo većoj meri doprineo popularizaciji i institualizaciji psihologije (osnivanjem časopisa, osnivanje laboraorije, uvođenjem katedre, komuniciranje sa naučnicima iz srodnih nauka).
Kakva je razlika između interne i eksterne percepcije, šta je to apercepcija?
Aprecepcija- uklapanje različitih, izdvojenih elemenata u smislene celine.
Internapercepcija- posmatranje sopstvenih mentalnih procesa i stanja.
Kako je pojam apercepcije u vezi sa učenjem Džejmsa Mila i Džon Stjuart Mila?
Džejms Mil je bio zagovornik pasivnog uma, po njemu psihički procesi su samo lanci asocijacija i odvijaju se van ljudske svesti, mimo znanja (takav način uklapanja celina); dok je Džon Stjuart Mil bio zagovornik kreativne sinteze po kojo naš mozak sam sklapa proste ideje, aktivno učestvujući u tome, i sklapa nove, složenije celine.
Uporedite Tičenerov i Vuntov pristup psihologiji?
Tičener je proveo neko vreme u Vuntovoj laboratoriji i preneo Vuntovo nasledje u Ameriku gde postaje prvi predstavnik strukuralizma. U Americi osniva svoju laboraoriju i dobija mesto na univerzitetu i do kraja života zastupa Vuntove stavove (strukturalizam).