Układ Hormonalny/Dokrewny/Wewnątrzwydzielniczy Flashcards
Гипофиз
Przysadka mózgowa
składa się z dwóch płatów: przedniego (część gruczołowa) i tylnego (część nerwowa).
Przedni płat przysadki wydziela m.in. hormony wpływające na funkcjonowanie innych gruczołów dokrewnych (hormony tropowe, pobudzają tarczycę, korę nadnerczy i gonady do wydzielania)
Tylny płat magazynuje i uwalnia hormony podwzgórza.
Somatotropina - hormon wzrostu (STH, GH) - pobudza przemianę białek, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych we wszystkich komórkach, stymuluje wzrost. Najintensywniej hormon ten jest wydzielany w nocy.
Prolaktyna (PRL) - pobudza gruczoły mlekowe w okresie porodowym do wytwarzania mleka, hamuje owulację.
Эпифиз (шишковидное тело)
Szyszynka
jest niewielkim gruczołem położonym nad móżdżkiem. Wytwarza melatoninę (działa na rytm snu i czuwania, hamuje rozwój i czynność gonad)
Щитовидная железа
Tarczyca
leży na chrząstce tarczowej krtani i z przodu górnej części tchawicy. Produkuje kalcytoninę (CT, -stężenie wapnia w krwi przez blok. uwalniania wapnia z kości), tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3, pobudzają metabolizm, ułatwiają wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego)
Przytarczyce
to dwie pary drobnych gruczołów znajdujących się na tylnej powierzchni tarczycy. Produkuje parathormon (PTH, zwiększa stężenie wapnia we krwi przez uwalnianie go z kości i wzmożone wchłanianie z przewodu pokarmowego, zmniejsza stężenie fosforu w krwi)
Тимус
Grasica
główny narząd układu limfatycznego, leżący w śródpiersiu. Po okresie dojrzewania stopniowo zanika. Produkuje tymozynę (wpływa na dojrzewanie limfocytów T)
Надпочечники
Nadnercza
leżą na górnych biegunach nerek. Każde składa się z kory i rdzenia. Produkują:
adrenalinę i noradrenalinę (rdzeń, przygotowują organizm do walki lub ucieczki: podnoszą ciśnienie krwi, zwiększają częstotliwość skurczów serca, stężenie glukozy we krwi oraz wentylację płuc) glikokortykosteroidy, np. kortyzol (kora, +stężenia glukozy we krwi, +ciśnienie krwi, obniżają odporność organizmu) mineralokortykosteroidy, np. aldosteron (kora, wpływa na gospodarkę mineralną organizmu, +wchłanianie jonów sodu i potasu w nerkach)
Поджелудочная железа
Trzustka
wydziela enzymy trawienne oraz hormony:
- Insulina (wytwarzana w komórkach B trzustki) - zmniejsza stężenie glukozy we krwi
+ Glukagon (wytwarzana w komórkach A trzustki) - zwiększa stężenie glukozy we krwi
Яички и яичники
Jądra
męskie gonady, produkują androgeny, np. testosteron (wytwarzany w jądrach i korze nadnerczy, powoduje rozwój drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych męskich
Jajniki
żeńskie gonady, produkują:
Estrogeny (wytwarzane w jajnikach i korze nadnerczy) - powodują rozwój drugorzędowych i trzeciorzędowych cech płciowych żeńskich, wpływają na zmianę zachodzące w macicy podczas cyklu miesiączkowego)
Progesteron (wytwarzany w ciałku żółtym, łożysku i korze nadnerczy) - umożliwia rozwój zarodku i płodu