TRC reguliacija medžiagomis ir fermentais Flashcards
kokiais būdais valdomas krebso ciklas?
Krebso ciklas valdomas dviem būdais – alosteriškai ir substratų pagalba.
kuo svarbus ADP/ATP ir NAD+/NADH santykis?
ADP/ATP ir NAD+/NADH santykis!!! TRC reakcijos greitėja, kai ląstelėje ADP/ATP ir NAD+/NADH santykis yra didelis ir ląstelėje padidėja ATP ir NADH poreikis. Signalas suintensyvėti Krebso ciklui yra žemas ATP ir NADH kiekis ląstelėje, kuris atspindi ląstelės energinę būklę.
kaip reguliuojamas TRC alosteriškai? per kokius centrus?
Alosteriškai jis valdomas per tris reguliacinius fermentus (būtent ties šiomis reakcijomis yra didžiausi ΔG pokyčiai)
citratsintazės centrą slopina/aktyvina?
-citratsintazė. Ją slopina: NADH’as; kai kas nurodo, kad ir ATP gali duoti panašų poveikį; viduciklinis reguliatorius sukcinilKoA. -Citratsintazę aktyvina: NAD’as; ADP.
izocitratDG centrą slopina/aktyvina?
-izocitratDG. Ją slopina: NADH’as; ATP. -IzocitratDG aktyvina: NAD’as; ADP.
alfa-oksoglutaratDG centrą slopina/aktyvina?
-α-oksoglutaratDG. Ją slopina: NADH; GTP arba ATP; sukcinilKoA; vit. B1 trūkumas. -α-oksoglutarat DG aktyvina: NAD’as; ADP ir GDP; Ca2+ jonai.
svarbiausi substratai jais reguliuojant ?
- acetliKoA;
- oksalo acetatas.
AcetilKoA reguliavimas
AcetilKoA susidaro iš piruvato per oksidacinio dekarboksilinimo reakciją ir iš riebalų r. oksidacijos. Visi šitų procesų aktyvikliai didina jo kiekį, o slopikliai mažina jo kiekį. Tokiu būdu acetilKoA susidarymą slopina didelis citrato kiekis, kuris patekęs į citozolį slopina glikolizės procesą (mažai piruvato, mažai acetilKoA). Inhibuoja taip pat medžiagos, slopinančios piruvatDG aktyvumą (žr. piruvato oksidacinis dekarboksilinimas).
oksalo acetato reguliavimas
Tuo tarpu oksalo acetato kiekis daugiausia priklauso nuo anaplerozinės piruvatkarboksilazės katalizuojamos r-jos, kai piruvatas yra karboksilinamas ir susidaro oksalo acetatas (H vitaminas reikalingas). Piruvatkarboksilazė randama tiktai gyvūnų mitochondrijose, palaiko tiesioginį ryšį tarp glikolizės ir Krebso ciklo. Tai yra tetrameras, jis turi vietas sujungti Mg ir biotinui, kad susidarytų biocitinas ir tos vietos yra kiekviename subvienete. Piruvatkarboksilazė yra reguliuojama alosteriškai ir jos teigiamas efektorius (aktyvinanti medžiaga) yra acetilKoA, taip pat vitaminas H, nes be jo reakcija negalėtų vykti (prostetinė grupė). Fermentas ypač aktyvus kepenyse ir inkstuose – aktyvus fermentas gamina daugiau oksalo acetato.