trauma Flashcards
je vnutorne poranenie bez vonk poranenia u deti caste
). Je třeba mít vždy podezření na vnitřní poranění, protože mohlo dojít k působení značné síly i bez viditelných vnějších poranění.
abcde u traumy
- A + in-line stabilizace krční páteře
- B + ? tenzní pneumotorax
- C + ? krvácení
- D + ? nitrolební hypertenze
- E + ? AMPLE, teplota a bolest
kedy mozeme odstranit in line imobilizaciu
Normální nález na RTG krční páteře (ani na CT) negarantuje, že není přítomno neurologické poškození. In-line imobilizaci lze odstranit pouze tehdy, pokud je u bdělého pacienta normální neurologické vyšetření, není přítomna intoxikace, fokální deficit (motorický/senzorický, priapismus…), lokální bolest ani otok a nejsou přítomna poranění odvádějící pozornost.
3% NaCl kraniotrauma
5 ml/kg bolus
ako je poranenie zeber asociovane s poranenim organov¿
Fraktury horních žeber (1-3) a klavikuly jsou spojeny s poraněním velkých cév, mediastina a bronchů; zlomeniny středních žeber (4-9) jsou spojeny s kontuzí plic a hemothoraxem, zatímco zlomeniny dolních žeber (10-12) jsou spojeny s poraněním sleziny a jater.
Traumatická brániční hernie
po úrazu břicha a je častější vlevo. Diagnózu lze stanovit, pokud jsou při poslechu hrudníku peristaltika střevo patrné v dutině hrudní na RTG (nebo ultrazvuku)
Traumatická amputace
Turnikety nebo cévní svorky je třeba použít v těch případech, kdy krvácení není možné zastavit přímým tlakem v ráně. Amputovanou končetinu je třeba umístit do sterilního sáčku a poté ji položit na led.
popaleniny dla umiestnenia
Popáleniny na obličeji, rukou, nohou, genitáliích a perineu jsou vždy považovány za závažné; jejich terapie je specifická bez ohledu na jejich hloubku.
meranie rozsahu popalenin u deti
plochou dětské dlaně s roztaženými prsty, která odpovídá 1 % tělesného povrchu (BSA pravidlo deviatich nad 14 rokob
tekutinova tesucitacia pri popaleninach dla diurezy
Tekutinová terapie má cílit na iniciální diurézu 1 - 1,5 ml/kg/hodinu.
resucitace hypotermie
Pokud je tělesná teplota pod 30°C a dítě má defibrilovatelný rytmus, provedou se pouze tři defibrilační pokusy, až do doby, kdy teplota stoupne nad 30°C. V případě hluboké hypotermie se také nepodávají léky, dokud není T > 30°C, a i poté se adrenalin podává ve dvojnásobných dávkovacích intervalech (6-10 minut), dokud není teplota nad 34°C. pod 30 3 vyboje nie lieky adren po 6 min 30-34 nad 34 ako obycajne
mechanizmus hypovolemie pri ponoreni
Po dlouhé době ponoření bude většina pacientů hypovolemických z důvodu přerušení působení hydrostatického tlaku vody na tělo a je potřeba rychlé podání IV tekutin.
mechanizmus hypovolemie pri zahrievani
Během zahřívání pacienti často vyžadují velké množství tekutin, protože vazodilatace způsobuje expanzi intravaskulárního prostoru.
do akej teploty musime vzdy resucitovat
Žádné dítě nelze prohlásit za mrtvé, dokud jeho tělesná teplota nestoupne nad 34°C
strumturovane predanie trauma
A pro věk (age)
T pro čas nehody / příjezdu (time of incident/arrival)
M pro mechanismus (poranění)
I pro zjevná nebo předpokládaná poranění (injuries)
S pro příznaky a životní funkce (symptoms/vital signs)
T pro podanou a potřebou léčbu (treatment