Test 6 Units 1 - 8 Flashcards
754 + 692 + 875 =
2321
63842 - 19784 =
44058
4648 divided by 56 =
83
5.6 x .21 =
1.176
.29 x .003 =
.00087
3.2 - 1.6541 =
1.5459
5 1/8 - 2 1/4 =
2 7/8
7 1/3 + 18 5/6 + 7 3/8 =
33 13/24
2 7/9 divided by 5/18 =
25/9 x 18/5 = 5/1 x 2/1 =
10
35% of 400
400 x .35 = 140
6 is 12% of what number?
6 divided by .12 = 50
48 is what % of 320?
48 divided by 320 = .15 or
15%
48 pk. 6 qt. divided by 6 =
8 pk. 1 qt.
2 lb. 7 oz. x 5 =
2 x 5 = 10 lb.; 7 x 5 = 35 oz. 16 oz = 1 lb. so 35 oz = 2 lb, 3 oz. Add the 2 lb. to the 10 lb. the answer is:
12 lb. 3 oz.
7 cm 2 mm - 3 cm 5 mm =
3 cm 7 mm
write 7 1/2% as a decimal
.075
change 3 1/2 to an improper fraction
7/2
write 1/8 as a decimal
.125
write the prime factors of 32
2 , 2 , 2 , 2 , 2
write the greatest common factor of 8 & 12
4
write the least common multiple of 4 & 6
12
subtract 17% from 100%
83%
round off 56,894,568 to the nearest one million
57,000,000
round off $6.8992 to the nearest cent
$6.90
write the Arabic value of MMCCCXLII
2342
choose the number that is divisible by 6: 552 or 525
552
choose the greatest: .03; .099; .103; .13; .129
.13
multiply 3.96584 by 100
move decimal point to the right 2 places:
396.584
divide 87.6 by 1,000
move decimal point to the left 3 places:
.0876
find the simple interest if $5,000 is borrowed for 2 years at 12% rate of interest
5000 x 2 x .12 =
$1,200
complete proportion: 7/11 = ___/121
11 x 11 = 121, so 7 x 11 = 77
answer is 77
Find the percent of increase from 12 to 18.
18 - 12 = 6. 6 is half of 12. So the increase from 12 to 18 is a 50% increase because 6 is 50% of 12. (6 divided by 12 = .5) If the question was 12 to 24, or an increase of 12, it would be a 100% increase because 12 is 100% of 12.
50% increase
find 15% more than 40.
40 x 1.15 = 46; or you could say 40 x .15 = 6; then 6 + 40 = 46.
convert 32 quarts to gallons
32 divided by 4 = 8 gal.
convert 15 pounds 8 ounces to pounds
15 1/2 lb.
convert 25 millimeters to centimeters
2.5 cm
choose the longer: kilometer or mile
mile
a checkbook register has a balance of $158. If a deposit of $35 is made & a check for $78.96 is written, find the new balance.
158 + 35 - 78.96 =
$114.04
find the unit cost to the nearest tenth of a cent if 8 ounces cost $2.10
2.1 divided by 8 = $.263 or 26.3 cents
find the kilowatt-hours used if 300 watts are used for 8 hours.
300 x 8 = 2400. 2400 divided by 1000 =
2.4 kw-hr
find the hours worked if a man works from 8:00 A.M. to 2:30 P.M.
6 1/2 hours
The Jenkins family has $2,800 to budget each month. They budget 13% for food. How much do they budget for food?
2800 x .13 = $364
Cara bought a dress that was on sale for 25% off the regular price of $78. What was the sale price?
78 x .25 = $19.50 is the amount of the discount. Subtract this from the original price. 78 - 19.5 =
$58.50 sale price
Victoria Whit used 578 kw-hr of electricity in December. The rate is 9.1 cents per kw-hr. Find the amount of her electric bill.
578 x .091 = $52.60
Dad bought $200,000 of term life insurance at the rate of $5.40 per thousand-dollar unit. How much is the annual premium?
200000 divided by 1000 = 200. 200 x 5.4 =
$1,080
Chad earns $8.60 per hour. What is his gross pay for working 24 hours?
24 x 8.6 = $206.40
Bridget earns $5 per hour baby-sitting. If she baby-sits from 5:00 P.M. to 8:30 PM, how much will she earn?
5 to 8:30 is 3.5 hours. 3.5 x 5 = $17.50
The foster family used 6,500 cubic feet of natural gas at the rate of $.90 per hundred cubic feet. What is the cost of the natural gas?
6500 x .09 = $58.50
Megan was charged an 8% sales tax on a $40 pair of shoes. How much was the sales tax?
40 x .08 = $3.20