test 1 Flashcards
što je pamćenje?
pamćenje je mogućnost usvajanja, zadržavanja i korištenja informacija.
koje faze pamćenja postoje?
osjetilno ili senzorno, kratkoročno ili radno i dugoročno pamćenje.
što je osjetilno pamćenje?
kratko zadržavanje informacije u osjetilnom sustavu kako bi mozak imao vremena interpretirati informaciju, informacija zatim putije živčanim sustavom do mozga,
koliko traje osjetilno pamćenje i koliko se informacije zadržavaju? (vidno i slušno osjetilno područje)
traje kratko, u vidnom osjetilnom području zadržavaju se oko 1/2 sekunde, a u slušnom 2-3 sekunde.
kada će informacija prijeći u kratkoročno pamćenje?
kada na nju obratimo pažnju.
što je kratkoročno pamćenje?
sposobnost držanja male količine informacija u aktivnom, lako dostupnom stanju u kratkom vremenskom intervalu. npr. kada nam netko upravo izgovara svoj broj. ako tu informaciju želimo zapamtiti trebalo bi je ponavljati ili zadržavati pažnju na njoj.
koliko se informacije u kratkoročnom pamćenju zadržavaju ako ih ne ponavljamo niti mislimo na njh?
15-25 sekundi i onda se gube.
koliki je kapacitet kratkoročnog pamćenja?
kod svih ljudi varira između 5 i 9 nepovezanih elemenata (7+ ili - 2)
kako se još kratkoročno pamćenje zove i zašto?
radno, jer ga koristimo kada razmišljamo ili riješavamo neki problem.
što su kontrolni procesi i koji postoje?
oni omogućuju prijelaz informacija iz jedne faze pamćenja u drugu. to su pažnja (omogućava prijelaz informacija iz senzornog u kratkoročno pamćenje), ponavljanje ili kodiranje (iz kratkoročnog u dugoročno) i pronalaženje informacija (vraća ih iz dugoročnog u kratkoročno)
što su mnemotehinke? primjer?
način povezivanja riječi ili slika kako bi se informacija lakše zapamtila. npr. (umne mape, boje, podcrtavanje, pjesma, slika)
što je dugoročno pamćenje?
pamćenje u kojem se može pohraniti neograničen broj informacija koje se mogu zadržati trajno. isto tako, većina informacija iz osjetilnog i kratkoročnog pamćenja se gubi, a manji dio se pohranjuje u dugoročnom pamćenju
na što se dijeli dugoročno pamćenje?
na deklarativno i nedeklarativno ili proceduralno,
što je deklarativno pamćenje i na što se dijeli?
pamćenje koje se može iskazati riječima, pamćenje događaja i znanje. dijeli se na semantičko (odnosi se na znanje) i epizodično (odnosi se na događaje)
što je nedeklarativno ili proceduralno pamćenje i na što se dijeli?
znanje o tome kako se nešto čini, prisutno je kod usvajanja vještina ili kod pamćenja redoslijeda POSTUPAKA kojima se nešto može činiti. dijeli se na kognitivnu fazu, fazu povezivanja i fazu na osnovi dugotrajne vježbe.
OBJASNI faze nedeklarativnog pamćenja.
u KOGNITIVNOJ FAZi treba shvatiti sve što trebamo napraviti (kako se pali, gasi motor, mijennjaju brzine), U FAZI POVEZIVANJA odredimo najdjelotvorniji način obavljanja dijelova zadatka i kako ih povezati u cijelinu, sve se manje koriste verbalni dijelovi pamćenja ( 1. brzina ruka gore, 2, ruka dolje), a sve se više koriste motorički dijelovi pamćenja. u FAZI NA OSNOVI DUGOTRAJNE VJEŽBE dolazi do automatskog odvijanja neke vještine.
što je zaboravljanje?
postepeno gubljenje pamćenja (zbog neponavljanja) i nemogućnost pronalaženja informacija u dugoročnom pamćenju.
kada najviše zaboravimo?
u prvih nekoliko sati nakon učenja, zaboravljanje se postepeno smanjuje s vremenom (ono čega se sjećamo nakon par mjeseci vjerojatno smo zapamtil trajno).
koji su uzroci zaboravljanja?
postupno gubljenje tragova pamćenja, nemogućnost pronalaženja informacija, negativan transfer ili interferencija (ometanje) i represija ili motivirano zaboravljanje.
s čim uspoređujemo postupno gubljenje tragova pamćenja?
uspoređujemo ga sa ugaženom stazom tj. ako se staza upotrebljava, ona je ugažena, ako se ne upotrebljava, onda je zarasla. to znači da informacije koje ponavljamo, brže pamtimo.
što je nemoogućnost pronalaženja informacija i zašto ih ne možemo pronaći?
kada informacija postoji u dugoročnom pamćenju, no ne možemo ju pronaći jer nije dobro povezana sa ostalim zaopćenim sadržajima i nemamo odgovarajući znak za dosjećanje npr. prepričavam film, znam kako izgleda glavna glumica, ali ne mogu se sjetiti njenog imena. ==> fenomen navrh jezika
što je negativan transfer ili interferencija i na što se dijeli?
ometanje pohranjivanja ili dosjećivanja informacija. dijei se na PROAKTIVNU INTERFERENCIJU (prethodno naučene informacije ometaju pohranjivanje novih, npr, gradivo koje smo učili prvo ometa usvajanje novog gradiva.) i RETROAKTIVNU INTERFERENCIJU (nove informacije ometaju dosjećanje sarih, npr gradivo koje smo učili kasnije ometa gradivo ranije naučeno)
što je pozitivan transfer?
prethodno znanje koje OLAKŠAVA usvajanje novih informacija, npr. učenje latinskog može olakšati učenje talijanskog, francuskog i španjolskog.
što je represija ili motivirano zaboravljanje?
potiskivanje sadržaja koji su nam neugodni ili s kojima se ne želimo uočiti te se na taj način štitimo .
kako poboljšati pamćenje?
1.spriječavanje gubitka tragova pamćenja na način da; a)češće ponavljamo i upotrebljavano naučeno
b)ponovimo gradivo
2. pobošljanje pronalaženja informacija: a) na više gradiva povezujemo novo gradivo sa starim znanjem, b) učimo s razumijevanjem, sažmemo i prepričamo gradivo, c) koristimo različite izvore znanja
3, izbijegavanje interferencije- slične predmete ne učimo jedan za drugim
4. korištenje mnemotehnika ( upotreba akronima, rime i ritam, dijagram, sheme, slike)
što utječe na uspješnost pamćenja?
emocije, raspoloženje, kontekst
fiziološko stanje (hormoni, alkohol, manjak sna, lijekovi)
ansioznost, depresija, stres
starenje
SELEKTIVNOST PAMĆENJA
što je selektivnost pamćenja?
fascinantni fenomen koji istražuje sposobnost ljudskog mozga da selektivno zadržava informacije temeljene na osobnom značaju i emocionalnoj povezanosti.
što je učenje?
relativno trajna promjena u ponašanju li znaju do koje je došlo uslijed iskustva.
što je klasično uvjetovanje?
vrsta učenja u kojem se podražaj koji prirodno izaziva neku reakciju UPARJUE s podražajem koji tu reakciju ne izaziva, a nakon klasičnog uvjetovanja podražaj koji prije nije izazivao reakciju počinje izazivati ISTU reakciju kao i podražaj s kojim je uparivan.
kojim pokusom dokazujemo klasično uvjetovanje. (navedi i psihologa)
ivan petrović pavlov (19. i 20 st.), pokus sa psom i hranom.
opiši pavlov pokus koji dokazuje klasično uvjetovanje.
psima je davana hrana (neuvjetovani podražaj, NUP i time se izaziva slina (neuvjetovana reakcija, NR), kada je hrana(NUP) uparena sa zvonom (neutralni podražaj, NP) opet nastaje slina (neuvjetovana reakcija, NR) nakon klasičnog uvjetovanja kada smo samo pozvonili sa zvonom (sada uvjetovani podražaj, UP,) kod pasa je izazvana UVJETOVANA REAKCIJA, UR, tj. slina
što je neuvjetovani podražaj, NUP?
podražaj koji bez prethodnog učenja (refleksno) izaziva neku reakciju
što je neuvjetovana reakcija, NUR?
reakcija koju izaziva NUP, tj, nenaučena,automatska reakcija
što je neutralni podražaj, NP?
podražaj koji prije uvjetovanja nije izazivao nikakvu reakciju, a nakon uvjetovanja izaziva istu reakciju kao i nezuvjetovani podražaj
što je uvjetovani podražaj,?
podražaj koji nakon klasičnog uvjetovanja izaziva istu reakciju kao i neuvjetovani podražaj ( prije uvjetovanja tu reakciju nije izazivao pa se zavao neutrakni podražaj
što je uvjetovana reakcija?
naučen odgovor na uvjetovani podražaj
koje su pojave vezane uz klasično uvjetovanje?
gašenje uvjetovane reakcije, spontano vraćanje uvjetovane reakcije, generalizacija podražaja, diskriminacija podražaja i uvjetovanje višeg reda
što je gašenje uvjetovane reakcije? navesti primjer
postupno slabljenje i nestanak uvjetovane reakcije, ako se ona višekratno izaziva bez uparivanja i neuvjetovanim podražajem. primjer: doživimo grub komentar nastavnika, dolazi do uvjetovane reakcije straha ispitivanja, ako ne doživimo očekivanu neugodnost, strah će slabljeti i naposlijetku nestati.
što je spontano vraćanje uvjetovane reakcije? primjer?
nakon što je uvjetovana reakcije bil ugašena, ona se vraća na način da je prvobitni neutralni podražaj ponovno spojen s neuvjetovanim. nakon što je psima uvjetovana reakcija (slina na zvuk zvona) bila ugašena, kada im je opet dao hranu poslije zvuka zvona, uvjetovana reakcija se vratila.