Teorija države i prava - PRAVOS Flashcards
Nastanak prava…
U drevnim istočnjačkim robovlasničkim civilizacijama (Mezopotamiji, Egiptu, …) pravo se još nije jasnije razlikovalo od morala i religije. Sva važnija pravila društvenog ponašanja činila su jedinstveni normativni poredak, za koji se vjerovalo da je porijeklom od božanstva i od vladara koji je također božanstvo.
Tko je izgradio prvu pravnu znanost?
Rimljani su izgradili prvu pravnu znanost u smislu pojmovlja i tehnike stvaranja i primjene pravnih normi te njihova logika i jezik služe i dana kao temelj našem građanskom pravu. Uglavnom su preuzimali i dograđivali razne helenske teorijske tradicije.
Navedite Viskovićevu definiciju prava?
Pravo je sustav normi državnih i nedržavnih koje izviru iz posebno tipa društvenog odnosa i ove društvene odnose prinudno usmjeravaju radi ostvarenja mira, sigurnosti, pravednosti i drugih društveno vladajućih vrijednosti.
Objasnite koncepciju razmjenske pravednosti?
Koncepcija razmjenske pravednosti nalaže da se dobra i tereti dijele ekvivalentno, tj.tako da svatko dobije jednako dobra i zla kolko je on dobra i zla dao drugome. Tu se misli nadasve na tri važne vrste razmjena po načelu „dajem da daš“: Razmjena rada za plaću, Razmjena robe za robu ili robe za novac, Razmjena kazne za delikt.
Što je pravna ustanova?
Pravna ustanova (institucija) jest najmanja klasifikacijska jedinica pravnog sustava: skup pravnih normi koje reguliraju jednu vrstu društvenih odnosa. Brak, Vlasništvo, Djelatna sposobnost, Zastupanje, Državljanstvo, Parlament…
Što je pravna grana?
Pravna grana je šira klasifikacijska jedinica pravnog sustava: to je skup pravnih normi koje reguliraju niz srodnih vrsta društvenigh odnosa, a to znači i skup pravnih normi koje čine niz srodnih pravnih ustanova. Ustavno pravo, Obiteljsko pravo, Građansko pravo, Trgovačko ili privredno pravo, Upravno pravo, Radno i socijalno pravo, Krivično ili kazneno pravo, Sudsko pravo, Prometno pravo….
U čemu se sastoji bitna razlika između javnog i privatnog prava?
Javno pravo čine norme koje stavljaju adresate u odnos subordinacije, tj. u odnos u koji oni ulaze prisilno i s obvezama nametnutim od državne vlasti. Privatno pravo čine norme koje stavljaju adresate u odnos ravnopravnosti u koji oni ulaze dobrovoljno i s obfezama koje sami slobodno dogovaraju s drugim subjektima.
Što je to unutarnje, a što međunarodno pravo?
Unutrašnje pravo obuhvaća sve pravne norme, pravne ustanove i pravne grane koje su stvorene i koje važe na području jednog globalnog društva i jedne države (privatne i javne, materijalne i formalne, državne i autonomne…) Međunarodno pravo je sistem normi koje nastaju običajno i ugovorno među državama i koje uređuju međunarodne odnose, tj. odnose između država, između državai međunarodnih organizacija, te u određenoj mjeri između država i pojedinaca – stranaca i njihovih državljana.
Što je to državljanstvo?
Državljanstvo je trajna veza jedne osobe s jednim državnim i pravnim poretkom, a ta veza se sastoji u tojme da osoba ima neka posebna prava i obveze u tom poretku koja nema stranac, dok država ima prema njoj još i posebnu dužnost da je štiti spram drugih država.
Objasnite način stjecanja državljanstva?
Državljanstvo se stječe ili rođenjem ili za života na razne načine. Rođenjem se stječe na dva načina: Dijete naslijeđuje državljanstvo roditelja (pravo kriv) ili Dijete dobiva državljanstvo one države na teritoriju koje je rođene, neovisno o tome koje državljanstvo imaju roditelji (pravo tla). Stjecanje državljanstva po kojem stranac dobiva novo državljanstvo na osnovi molbe i uz dokaz ispunjenja nekih zakonskih uvjeta (dužina boravka, zaposlenje, nekažnjenost, poznavanje jezika…) – NATURALIZACIJA. Prisilno stjecanje državljanstva koji stječu stanovnici teritorija koje je država prisvojila (anektirala), no tada se tom stanovništvu moće također dati pravo da bira (aptiranje) između ranijeg i novog državljanstva.
Što je to nadležnost (djelokrug, kompetencija, mjerodavnost)?
Nadležnost je termin koji označava skup pravnih obveza i pravnih ovlasti da se obavljaju poslovi jednog organa (stvarna i teritorijalna nadležnost).
Kako glasi načelo teritorijalnosti?
Na teritoriju jedne države primjenjuju se isključivo pravne norme te države i da svi njeni stanovnici, kako državljani tako i stranci moraju te norme poštivati.
Navedite 4 temeljna tipa državnih djelatnosti?
Zakonodavna djelatnost, Izvršno-politička djelatnost, Pravosudna djelatnost, Upravna djelatnost.
U čemu se sastoji izvršno politička djelatnost?
Šef države, Vlade (ministr i šef vlade)
U čemu se sastoji pravosudna djelatnost?
Državno odvjetništvo (javno tužilaštvo), Sudstvo
Navedite temeljna obilježja ustavnog prava kao pravne grane?
Ustavno pravo je skup najviših normi državnopravnog poretka koje postavljaju osnove političkog i socijalnog uređenja zajednice, zasnivaju državnu organizaciju i jamče temeljna prava, slobode i obveze čovjeka i građanina.
Navedite temeljna obilježja obiteljskog prava kao pravne grane?
Obiteljsko pravo čine pravne norme što uređuju odnose među članovima porodice: među supružnicima, između njih i njihvoe djece, između njih i njihove djece, između posvojitelja i posvojenih osoba, te odnos starateljstva.
Navedite temeljna obilježja građanskog prava kao pravne grane?
Građansko pravo je ukupnost pravnih normi što uređuju imovinske odnose između pravnih subjekata – njihova pravna ovlaštenja i obveza u odnosu na stvari, činidbe i imovinu umrlih.
Nabrojite podgrane građanskog prava?
STVARNO PRAVO-norme što uređuju odnose među pravnim subjektima s obzirom na stvari.
OBVEZNO PRAVO-norme što uređuju odnose među pravnim subjektima s obzirom na neke činidbe koje su oni slobodnom voljom (pravnim poslom) dogovorili ili proizlaze iz počinjene štete.
NASLJEDNO PRAVO-pravne norme što uređuju odnose između pravnih subjekata s obzirom na imovinu umrle osobe.
AUTORSKO PRAVO-pravne norme što uređuju odnose između autora duhovnih tvorevina (književnih, likovnih, glazbenih, znanstvenih) i njihovih korisnika.
Navedite temeljna obilježja trgovačkog prava?
Trgovačko pravo je ukupnost pravnih normi što uređuju pravni položaj (status), pravne poslove i odgovornost subjekata koji se bave trgovačkom i širom privrednom djelatnošću.
Navedite temeljna obilježja radnog i socijalnog prava?
Radno pravo je skup pravnih normi što uređuju zasnivanje radnog odnosa, uzajamna prava i obveze subjekata u radnom odnosu (radne dužnosti, dohodak, odmore, higijensko-tehničku zaštitu, sudjelovanje u odlučivanju itd.), radnodisciplinsku odgovornost, prestanak radnog odnosa i razna prava koja su posljedica radnog odnosa.
Navedite temeljna obilježja kaznenog prava?
Krivično pravno je skup pravnih odredaba koje štite vladajuće vrijednosti u najvažnijim i najkonfliktnijim društvenim odnosima na način da društveno najopasnije radnje djelatno sposobnih subjekata označavaju kao krivična djela i protiv njih određuju krivične sankcije.
Navedite temeljna obilježja prometnog prava?
Ono je skup pravnih normi koje uređuju načine organiziranja i odvijanja cestovnog, željeničkog, pomorskog i zračnog prijevoza ljudi i robe.
Navedite temeljna obilježja financijskog prava?
Ono je skup pravnih normi što uređuju odnose prikupljanja, raspodjele i trošenja sredstava radi financiranja javnih djelatnosti i financijsko poslovanje pravnih osoba, osobito radi javnog nadzora nad pribavljanjem i trošenjem njihove imovine.