Svijet uoči 1. svjetskog rata Flashcards
Vojni savezi na početku 20.st.
Trojni savez ( Njemačka, Austro-Ugarska i Italija) Antanta ( Velika Britanija, Francuska i Rusija ( 1907.g. se pridružila Rusija)
Cilj svake članice Trojnoga Saveza
Njemačka je željela proširiti svoje carstvo stjecanjem više kolonija, Austro-Ugarska je imala cilj da zauzme dijelove Balkana, tj. Srbiju, Crnu Goru i veći dio balkanskoga teritorija.
Srdačni sporazum?
Anglo-francuski ugovor kojim su se Velika Britanija i Francuska združile s ciljem da zaustavi širenje Njemačke.
Njemačko nezadovoljstvo
Njemačka je bila nezadovoljna iz razloga što se anglo-francuskim ugovorom trebalo zaštiti francusko gospodarski interesi u Maroku, a to je loše utjecalo na Njemačku zbog toga što je negativno utjecalo na njemačke gospodarske interese.
Marokanska kriza
Marokanska kriza je kriza u kojoj je Njemačka zaprijetila Francuskoj ratom iz razloga što je Francuska odbila poništiti saziv međunarodne konferencije, tom konferencijom bi francuski gospodarski interesi bili zaštićeni.
Francuska je izbjegla rat održavajući konferenciju zainteresiranih zemalja na kojoj je odlučeno da Maroko postane neovisna država uz međunarodni nadzor nad njegovih financija.
Kriza je završena Francuskom predajom dijelova kolonijalnih posjeda Njemačkoj ( dio Konga).
Aneksijska kriza
Aneksijska kriza je započela pobjedom mladoturaka u Turskoj koji su izazvali strah u Austro-Ugarskoj zbog revizije (preispitivanja) Berlinskog ugovora kojim bi se vratila BiH Turskoj. BiH je bila pod njihovom vlašću i bojali su se da neće više biti
Austro-Ugarska je nakon toga zatražila aneksiju (odvajanje) BiH od Srbije i Turske. Zbog toga je nastala međunarodna politička kriza.
Kriza je završila priznavanjem aneksije BiH od Turske. Srbiji to nije bilo drago jer je htjela načiniti Veliku Srbiju.
Priprema i razlog ulaska Trojnog Saveza u rat
Trojni Savez : NJEMAČKA - Njemačka se pripremala povećanjem ratne industrije i razlog ulaska u rat je bio širenje Njemačke i kolonija.
ITALIJA - Italija se pripremala poboljšanjem vojne opreme i vojske, a razlog ulaska u rat je bio zbog južnog Tirola kojeg je htjela.
AUSTRO-UGARSKA - Austro-Ugarska se pripremala provođenjem vojnih reformi i gomilanjem vojske te naoruažavnja, razlog ulaska u rat je bio proširenje svojih područja na JUGOISTOK EUROPE.
Priprema i razlog članica Antante za rat
Antanta : RUSIJA - Rusija se pripremala razvijanjem vojne opreme i vojske, a razlog ulaska u rat je poboljšanje svojeg utjecaja u JUGOISTOČNOJ EUROPI i onemogućiti širenje Njemačke i Austro-Ugarske.
FRANCUSKA - Francuska se pripremala produljivanjem vojne obveze sa 2 na 3.g., a razlog ulaska u rat je želja za očuvanjem kolonija i zaustavljanje širenja Njemačke.
VELIKA BRITANIJA - Velika Britanija se pripremala jačanjem kopnene i pomorske snage, razlog ulaska u rat je očuvanje kolonija i zaustavljanje širenje Njemačke.
Uzrok i povod ratu
UZROK PRVOG SVJETSKOG RATA je bilo nezadovoljstvo Srbije zbog aneksije BiH od Turske i Srbije. U Srbiji je osnovana tajna organizacija pod nazivom Ujedinjenje ili smrt koja je za ostvarenje velikosrpskih ciljeva predviđala i terorističko djelovanje. Dok u BiH se osnovala organizacija Mlada Bosna, koja je djelovala legalno, ali isto poduzimala terorističke djelatnosti. Ona je bila protiv pripadnosti BiH Austro-Ugarskoj. Ujedinjenje i smrt je također bila protiv te pripadnosti.
POVOD RATU je bio atentat na Franju Ferdinanda odnosno habsburškog vojvode kojeg je ubio Gavrilo Princip tj. pripadnik Mlade Bosne. Kasnije je Austro-Ugarska okrivila Srbiju za atentat jer Srbija nije dopustila istraživanje u vezi ubojstva i time objavila rat Srbiji.
Atentat u Sarajevu
Atentatom Franje Ferdinanda u Sarajevu je došlo do početka Prvoga svjetskog rata.
Datum početka rata
- srpanj 1914.g.
Koja su 3 bojišta?
Zapadno, istočno i balkansko
Zapadno bojište
ZAPADNO BOJIŠTE - Na zapadnom bojištu se Njemačka borila protiv francuske, engleske i belgijske vojske.
Nijemci su brzim prodorom (blitzkriegom) preko Belgije ušli u Francusku i napredovali prema Parizu.
Francuzi su uz pomoć Britanaca krenuli u protunapad i u bitki na rijeci MARNI i uz ogromne gubitke na objema zaraćenim stranama prislili su Nijemce na povlačenje.
Time je Njemačka spriječena u njezinoj namjeri da dobiju brzu prednost blitzkriegom.
Istočno bojište
ISTOČNO BOJIŠTE - Na istočnom bojištu se vodio rat Njemačke i Austro-Ugarske koja je ratovala protiv druge države na jednoj strani te zatim Rusije na drugoj strani.
Rusi su uspješno mobilizirali svoje snage te prodrjeli u istočne dijelove Pruske.
Tim prodorom je Njemačka trebala ratovati na dva dijela bojišta ( kod Austro-Ugarske pomagajući joj i kod Rusije) i time prebaciti dio snaga sa zapadnog na istočno bojište.
Na kraju su uspjeli uništiti dobar dio ruskih snaga i pomoći austrougarskoj vojsci u zaustavljanju ruskoga napredovanja u Galiciji i Bukovini.
Balkansko bojište
BALKANSKO BOJIŠTE - Na balkanskom bojištu su se borili Austro-Ugarska i Srbija. Austro-Ugarska je napala iz Bosne preko Drine i iz Srijema preko Save
Srbija je pružila jak otpor te je Austro-Ugarska doživjela težak poraz na planini CER. Nakon toga je Austro-Ugarska je dovela pojačanje i prisilili srpsku vojsku na povlačenje.
Kasnije je Srbija 1914.g. krenula u protunapad uz pomoć Antante preko Soluna.