SUSTAVI DEVIZNIH TEČAJEVA Flashcards
Fluktuirajući tečajni sustav
sustav u kojem tečaj (cijena jedne valute u odnosu na drugu) nije fiksiran ili odobren od strane vlade ili središnje banke, već je određen isključivo tržištem na temelju ponude i potražnje za valutama.
Prednost fiksnih tečajeva je:
stabilnost cijena
Prednosti fluktuirajućih tečajeva jesu:
1) autonomnost monetarne politike
2) tečajevi kao automatski stabilizatori
3) simetrija (zastupljenosti) valuta
Zlatno-devizni standard (ili Bretton Woods sustav)
sustav u kojem su sve valute bile definirane u odnosu na američki dolar, a američki dolar je bio jedina valuta koja je bila izravno konvertibilna u zlato.
dolarizacija
proces u kojem zemlja koristi američki dolar kao svoju službenu valutu, umjesto vlastite nacionalne valute. Dolarizacija može biti potpuna ili djelomična
Marshall-Lernerov uvjet
ekonomski princip koji se koristi u analizi učinaka promjena u tečaju na trgovinski bilans zemlje. Ovaj uvjet opisuje kada će deprecijacija valute (pad vrijednosti domaće valute u odnosu na strane valute) poboljšati trgovinski bilans zemlje.
Marshall-Lernerov uvjet tvrdi da deprecijacija valute poboljšava trgovinski bilans ako je apsolutna suma cjenovne elastičnosti izvoza i uvoza veća od 1.
Efekt J-krivulje (“J-curve”)
Efekt J-krivulje (“J-curve”) je ekonomski koncept koji opisuje kratkoročne i dugoročne učinke deprecijacije valute na trgovinski bilans zemlje. ilustrira dinamiku u kojoj deprecijacija valute prvo može negativno utjecati na trgovinski bilans (kratkoročno), ali s vremenom vodi do njegovog poboljšanja (dugoročno) kako bi se prilagodili novi uvjeti trgovine i cijene.