str. 59 Flashcards
stran 59
Na začetku tega odseka iz Zločina in kazni Dostojevskega spoznamo glavnega junaka, Rodiona Romanoviča Raskolnikova, mladega moškega, ki živi v skromnem, precej neudobnem stanovanju v središču St. Petersburga. Zgodba se začne z njegovim odhodom iz sobe v vročem julijskem dnevu. Njegovo stanovanje je precej revno, pod streho visoke hiše, in je skoraj bolj podobno omari kot pravemu bivalnemu prostoru. Živi sam, njegov edini stik z drugimi ljudmi pa je z gospodinjo, ki mu oddaja sobo in mu nudi osnovno oskrbo.
Raskolnikov se izogiba srečanju z gospodinjo, ker se počuti dolžnega, vendar ga je strah, da bi se moral pogovoriti z njo o dolgu, ki ga ima do nje. Kljub temu da je sicer precej odmaknjen in ni posebej sramežljiv, se v tem trenutku počuti osamljeno in čustveno izčrpano. Njegovo življenje je obremenjeno z revščino, vendar pa se zdi, da ga ta materialna stiska zdaj ne moti več tako zelo kot prej. Raskolnikov postaja vse bolj neprilagojen in ga muči hipohondrija, ki ga je pripeljala do stanja, v katerem se umika od ljudi, se izogiba vsakemu stiku, saj se boji celo najpreprostejših interakcij.
Ko stopi na ulico, ga preplavi občutek strahu pred morebitnimi posledicami dejanj, ki jih namerava izvesti, vendar se obenem zave, da je ta strah pred malenkostmi le ena od številnih nasprotujočih si občutij, ki mu mešajo misli. Vse to je predigra za večje odločitev, ki jo bo moral sprejeti kasneje v zgodbi, ko se bo moral odločiti za zelo tvegan in drastičen korak.
stran 60
Na tej strani iz Zločina in kazni Dostojevskega se še naprej poglabljamo v notranje stanje Raskolnikova. V njegovih mislih zaznamo še večje razkole in zmedo, ki prevzemajo njegovo vsakodnevno doživljanje sveta okoli sebe. Raskolnikov se zaveda svoje bojazljivosti, ki mu preprečuje ukrepanje. Njegovo razmišljanje je polno dvomov o lastni sposobnosti za pomembna dejanja. Zdi se, da je izgubil zaupanje v svojo sposobnost odločanja, zato se pogosto zateka k samogovorjenju in sanjarjenju kot načinu beganja pred resničnostjo.
Poleg notranjih dvomov pa Raskolnikov doživlja tudi zunanje neprijetnosti. Vročina, gneča in neprijeten mestni smrad so le še dodatni dejavniki, ki povzročajo napetost v njegovem psihološkem stanju. Mesto, v katerem živi, in njegove težave so zanj neznosni, kar odraža njegov globok odpor do sveta okoli sebe.
Kljub vsemu pa Raskolnikov ni povsem brezbrižen do svoje zunanjosti. Njegova obleka je slaba, kar ga na neki ravni ponižuje, vendar ga je v tem trenutku že tako preplavila jeza in zaničevanje do sveta, da ga ne skrbi več za to, kako ga ljudje vidijo. Kljub temu pa se v njem še vedno pojavi trenutek občutljivosti, ko ga pijanec z nesramnim komentarjem izzove, kar sproži napetost in jezo, ki se izrazi v njegovem stisku z roko okoli klobuka.
Ta del zgodbe ponovno kaže na Raskolnikovo notranjo zmedo in konflikte, njegov odpor do sveta, pa tudi na njegov občutek nemoči in pomanjkanje samospoštovanja, kljub trenutnim obvladljivim izbruhom jeze. Njegovo vedenje in misli so polni napetosti, ki jo čuti do sebe in ljudi okoli sebe, kar še dodatno poudari njegov čustveni in psihološki razkol.
stran 61
V tem odseku iz Zločina in kazni Dostojevskega še naprej spremljamo notranje dileme in paranojo, ki prežemata Raskolnikova. Njegovo obnašanje in misli se osredotočajo na malenkosti, ki mu lahko zagrenijo načrt. Klobuk, čeprav povsem običajen in obrabljen, postane vir njegove tesnobe. Raskolnikov se zaveda, da je klobuk preveč neobičajen in izstopajoč, kar lahko pripelje do tega, da ga ljudje prepoznajo. To odraža njegovo preobsedenost z detajli, ki se zdijo majhni, vendar imajo zanj ključni pomen v njegovem načrtu.
Njegova paranoja je še posebej očitna, ko razmišlja o malenkostih, ki lahko uničijo njegovo skrbno načrtovano dejanje. Verjame, da se morajo vse okoliščine uskladiti popolno, da bi bil neopažen. V njegovih mislih postanejo te malenkosti skorajda usodne, kar povečuje njegov občutek nemoči. Raskolnikov se zdi obsedeni s tem, kako bodo drugi ljudje doživljali njegove dejanja, in je zelo občutljiv na vse, kar bi lahko izzvalo pozornost ali zaznavanje.
Poleg tega se ta del dotika tudi njegovega notranjega konflikta med odločnostjo in dvomi. Na eni strani je že odločil, da bo izvedel svoje dejanje, na drugi strani pa se počuti nezmožnega, da bi to dejansko izpeljal. Njegovo izogibanje srečanju z ljudmi, še posebej z ljudmi, ki bi ga lahko opazili ali ga prepoznali, kaže na njegov strah pred razkritjem. Vse te misli in obnašanje so znak njegovega duševnega stanja, ki je polno zmedenosti, tesnobe, in samoobtoževanja.
Ko se približuje hiši, kjer bo izvedel svoje dejanje, še vedno ni povsem prepričan, ali je pripravljen to storiti, kar povečuje njegov občutek negotovosti in strahu. To vzbudi občutke nelagodja, saj se zave, da bi lahko bilo njegovo življenje popolnoma spremenjeno, če bi dejanje zares izvedel.
S tem odsekom Dostojevski še naprej raziskuje notranjo napetost in psihološko preobremenjenost, ki jo Raskolnikov čuti pred pomembnim korakom, ki ga bo moral storiti.
stran 62
Na tej strani Raskolnikov, z vse večjo notranjo napetostjo, obišče starko, ki živi v majhnem stanovanju. Zvonec, ki je zazvenel na vrata, ga je nenadoma spomnil na nekaj iz preteklosti, kar ga je pretrelo in povzročilo nervozen tresenje. Ko vrata odpre starka, ga z očitnim nezaupanjem pogleduje skozi ozko režo. Starka je stara in izmučena, njen pogled pa poln previdnosti. Ko ga opazi, še vedno ni povsem odprla vrat, saj je opazila, da je na hodniku veliko ljudi. Kljub temu, da Raskolnikov ni imel slabih namenov, je občutil njeno nezaupljivost, kar ga je še bolj zmedlo.
Raskolnikov ji hitro pove, da je študent in da je bil že pred mesecem dni pri njej. Starka se spomni na obisk, vendar še vedno pazi na vsak njegov gib in mu ne zaupa povsem. Raskolnikov se zdi nekoliko zmeden in začuden nad njenim vedenjem. Pogleduje jo, kot da se poskuša prilagoditi situaciji, vendar mu je jasno, da je njeno nezaupljivo vedenje nekaj, kar mora upoštevati, da ne bi izdal svojih pravih namenov. V tem trenutku so njegove misli preplavljene z dvomi in strahom, saj se zaveda, kako zelo so malenkosti lahko odločilne v njegovih načrtih.
stran 63
V tem odseku Raskolnikov obišče starko, ki mu je že prej zastavila nekaj, kar je prišlo iz njegovega preteklosti, vendar ga je ta obisk zdaj še bolj zmedel. Ko vstopi v starkino stanovanje, se mu zdi vse običajno – majhna sobica z rdečimi tapetami, okrasno pohištvo, preproste slike na stenah – vse pa je zelo čisto in urejeno. Vse to mu ni bilo nič nenavadno, vendar pa je vseeno začel pozorno opazovati vsak kotiček sobe, saj je želel biti pripravljen na vsako malenkost, ki bi lahko vplivala na njegov načrt.
Ko starka vstopi v sobo, ga strogo vpraša, kaj želi. Raskolnikov ji v roke položi staro srebrno uro, ki jo želi zastaviti. S tem dejanjem razkrije, da nima veliko denarja, a je pripravljeno prodati svojo dragocenost, da bi pridobil nekaj potrebnega za svojo situacijo. V pogovoru se jasno pokaže, da so vsi ti finančni dogodki za njega vedno zgolj nek način, kako se spopasti z lastnimi notranjimi težavami in negotovostjo. Tudi kadar ga starka spomni, da je rok za prejšnji zastavek že potekel, in ko mu ponudi, da obresti prinese kasneje, ostaja v njegovi duši zmeda, ki jo prekriva z obvladanim vedenjem.
V tem delu opazimo, da Raskolnikov ni le duševno zmeden, temveč se tudi skozi to, kako pristopa k vsakemu dejanju, odraža njegova notranja stiska. Kljub temu, da je celotno okolje in pogovor povsem vsakdanji, Raskolnikov v njem išče pomen in išče poti, kako bi se izognil razkrinkanju svojega resničnega stanja.
stran 64
V tem delu Raskolnikov ponovno obišče Aljono Ivanovno, da bi zastavil uro, vendar se pogovor hitro sprevrže v zmedi in napetostih. Aljona mu za uro ponudi precej nižjo ceno, kot jo je pričakoval, saj ji ponudi le poldrugi rubelj, kar ga zelo razjezi. Kljub temu se Raskolnikov zadrži, saj se zave, da ni druge izbire, in še naprej vztraja v pogovoru. Ob tem opazuje njeno obnašanje in razmišlja o tem, kako je vse to nizkotno in brez pomena, vendar se zaradi svojega trenutnega stanja ne more izogniti tem korakom.
Ko Aljona odide v sosednjo sobo, da bi poiskala ključ, Raskolnikov previdno analizira prostor okoli sebe. Zanimajo ga predali, ključi in možnosti, da bi odkril še kaj dragocenega, saj razmišlja, da mora biti pripravljeni na vse možnosti, ki mu bodo prinesle več denarja. Ta trenutek razkriva njegove notranje konflikte, saj je obenem obdan z obupom in rahlim občutkom umazanosti zaradi svojih misli.
Ko se Aljona vrne, pogovor nadaljujeta, vendar postaja jasno, da Raskolnikov le težko sprejema svojo usodo. Po nekaj trenutnem premišljanju, ki mu še bolj zamegli razmišljanje, začne razmišljati o tem, da bi morda prinesel še kakšen predmet, nekaj drugega, kar bi Aljona morda sprejela, in s tem poskuša pridobiti več denarja. Vendar je jasno, da se v njegovih mislih pomešajo različni občutki in dejanja, kar samo še povečuje napetost, ki ga spremlja pri vsakem njegovem koraku.
stran 65
V tem delu Raskolnikov, še vedno zmeden zaradi svojega obiska pri Aljoni Ivanovni, doživlja notranji konflikt in neizmerno tesnobo. Ko odide iz njenega stanovanja, ga preplavi občutek gnusa in obupa, ki ga spremlja skozi vso pot domov. Občuti, da je nekaj zgrešil, da so njegovi misli in dejanja postali neznosni in zmedeni, a hkrati mu je težko sprejeti svojo lastno nemoč. Ko se končno znajde na ulici, preplavi ga občutek bednosti in umazanije, ki mu preprečuje jasnost misli.
Odloči se za kratek odklop v bližnji pivnici, kjer poskuša umiriti svoje misli in pretrgati krog tesnobe. Sedenje v umazanem kotu pivnice, pitje mrzlega piva, mu začasno prinese olajšanje, saj začne verjeti, da je morda vse, kar se dogaja, le posledica njegove lakote. A kljub temu v sebi čuti, da so njegove misli in dejanja še vedno v kaosu. Na kratko občuti olajšanje, vendar je jasno, da se iz njegove notranje stiske še ni izvlekel, saj ga preplavi občutek zmedene žalosti.
stran 66
Raskolnikov v tem odlomku še naprej išče nekakšno olajšanje za svojo notranjo stisko, vendar vse, kar doživi, ostaja prazno in brez pravega zadovoljstva. Čeprav mu kozarec piva začasno prinese nekoliko miru, se zave, da je vse to le začasna pozaba, da je še vedno zataknjen v lastnih mislih in občutjih. V tej zmedi se začne pojavljati tudi nenavadna privlačnost do drugih ljudi, kar je zanj nekaj novega. Nenadoma se zazdi, da ga ljudje, kot je upokojen uradnik v pivnici, zanimajo, četudi jih ne pozna.
Uradnik, ki sedi sam zase, privabi Raskolnikovo pozornost s svojo podobo. Ta moški deluje precej ravnodušen in omalovaževalen do drugih, vendar ima v očeh nekaj, kar Raskolnikova spomni na slutnje, kot bi ga nekaj vodilo k temu človeku. Uradnik je starejši, z začetnimi znaki staranja in odvisnosti od alkohola, vendar njegov pogled izžareva določeno navdušenje in ostrino, ki sta sicer skrivnostni. V njem Raskolnikov začuti nekaj, kar ga spodbuja, da bi se z njim pogovoril, a hkrati čuti, da je ta svet, v katerem se znajde, vse prej kot preprost ali jasen.
stran 67
Tukaj je obnovitev strani iz knjige Zločin in kazen Fjodorja Dostojevskega:
Na strani je opisana situacija, kjer Raskolnikov sreča uradnika, ki je opisan kot zanemarjen in pijan. Njegova obleka je strgana, gumbi mu odpadajo, obraz ima zanemarjen in poraščen z modrikasto brado. Njegovo vedenje izraža preprosto, skoraj smešno dostojanstvo, čeprav je vidno, da je pijan.
V pogovoru uradnik nagovori Raskolnikova z nekakšno privzdignjeno vljudnostjo, ki kaže na nekoč bolj urejeno in izobraženo osebo. Uradnik ga vpraša, ali je bil študent in ali se še vedno ukvarja z učenjem. Raskolnikov mu odgovori neposredno, kar preseneti uradnika.
Uradnik se nato razveseli ob omembi študentskih dni, a njegovo vedenje zaradi pijanosti postane še bolj nenavadno in prežeto z nostalgijo ter samopomembnostjo. Govori z nekakšno mešanico pijanega patosa in veselja, kar poudarja njegovo tragikomično stanje.
Stran prikazuje kontrast med nekdanjim dostojanstvom in sedanjo degradacijo uradnika, hkrati pa razkriva Raskolnikovov odpor in občutek odtujenosti do ljudi okoli sebe.
stran 68
Na tej strani se nadaljuje pogovor med Raskolnikovom in uradnikom Marmeladovom. Marmeladov v svojem pijanem stanju razlaga o svojem žalostnem življenju in stiski. Govori s patetično iskrenostjo, ki v njem zbuja tako sočutje kot gnus.
Opisuje svojo nezmožnost, da bi spremenil svoje življenje, kljub temu da razume, kako nizko je padel. Njegova žena Katarina Ivanovna ga stalno graja in trpi zaradi njegove pijanosti, vendar Marmeladov svojo bedo opravičuje z mislijo, da trpi zato, ker je šibek in nemočen.
Obenem izraža nekakšno perverzno zadovoljstvo v svojem trpljenju in ponižanju, kot da s tem dokazuje svojo človeško slabost. Njegov govor postaja vse bolj čustven in kaotičen, pri čemer skuša pridobiti Raskolnikovo sočutje.
Stran prikazuje Marmeladova protislovja – njegovo zavedanje lastnih napak in nezmožnost, da bi se spremenil. To Raskolnikova spet postavlja v položaj opazovalca, ki z odporom in zanimanjem spremlja tujo tragedijo.
stran 69
Na tej strani se Marmeladov v gostilni še naprej izpoveduje o svojem bednem življenju. Gostilničar ga ironično označi za “zabavnega človeka” in vpraša, zakaj ni v službi, če je uradnik. Marmeladov v odzivu razloži, da sam ne išče službe, ker bi to pomenilo odrekanje njegovim slabostim, kot je alkoholizem, in klečeplazenju pred nadrejenimi.
Razkrije tudi svojo popolno izgubo upanja in pripravljenost na ponižanje, saj vnaprej ve, da bo denar, ki ga dobi, zapravil za pijačo. Obenem omeni, da njegova hči Sofija nosi “rumeni listek,” kar pomeni, da se je zaradi družinske revščine prisiljena ukvarjati s prostitucijo. Marmeladov o tem govori z mešanico sramu in resignacije, pri čemer poudarja, da tega ne obsoja, ker se zaveda brezizhodnosti njihovega položaja.
Raskolnikov opazuje Marmeladova protislovja – njegovo bolečino, izpovedno iskrenost in nemoč. Stran prikazuje moč Dostojevskega v prikazovanju človeške tragedije skozi kompleksne in čustveno nabite like.
stran 70
Na tem delu Marmeladov s svojo ganljivo in tragično izpovedjo razkriva globoko človeško bedo in občutek krivde. Govori o svoji ženi, Katerini Ivanovni, ki jo označuje kot plemenito, izobraženo in velikodušno osebo, čeprav ga včasih kaznuje zaradi njegovega vedenja. Marmeladov trdi, da si zasluži njeno ravnanje, saj je po njegovih besedah “rojen nizkotnež” in “žival.”
V svoji izpovedi izpostavi tudi, kako je zaradi alkoholizma zapil celo ženine osebne predmete, kot so nogavice in ovratna rutica, kar še bolj poudarja njegovo degradacijo. Njegova žena, ki je že tako bolna in izčrpana, mora živeti v revščini in mrazu, zaradi česar še dodatno trpi.
Marmeladovov monolog je prežet z obupanimi klici po razumevanju in usmiljenju, a hkrati izraža neizbežno resignacijo, da se zaradi svojega značaja ne more spremeniti. S tem ponavlja svojo vlogo “žrtve”, ki se hkrati zavedno uničuje. Njegove besede, kot “Glejte, človek!” (referenca na Pilatove besede ob razkazovanju Kristusa), simbolizirajo njegovo željo po sočutju in odpuščanju, kljub njegovi lastni propadli naravi.
stran 71
Marmeladov na tem delu z iskrenim in obupanem tonom razkriva dodatne podrobnosti svojega žalostnega življenja. Poudarja trpljenje svoje žene Katerine Ivanovne, ki je izčrpana od dela in skrb za otroke, čeprav je zaradi slabotnega zdravja še posebej ranljiva. Marmeladov izraža, da mu je njeno trpljenje zelo blizu in da ga prav zaradi tega še bolj žene v pijačo – kot način, da dodatno čuti svojo bolečino in krivdo. Njegova opazka, da “pije, ker hoče dvojno trpeti,” še bolj poudarja njegovo samouničevalno naravo in hkrati močno občutje nemoči.
Govori tudi o preteklosti svoje žene, ki je bila izobražena v uglednem zavodu, kjer je nekoč uživala ugled in priznanje. Njeno življenje se je drastično spremenilo, saj se je znašla v revščini in brez možnosti, da bi ohranila svoje dostojanstvo. Vse, kar ji je ostalo, so spomini na pretekle srečne dni, ki jih skuša ohranjati s pohvalnim pismom, čeprav je že prodala vse druge simbole tistih časov, kot je zlata svetinja.
Marmeladov razkriva tudi zgodbo o prvem možu Katerine Ivanovne, ki ga je ljubila kljub temu, da jo je razočaral in zlorabljal. Njena ljubezen do njega in spomini na preteklost jo še vedno preganjajo, kar Marmeladovu daje občutek, da ga nenehno primerja s svojim prvim možem in da nikoli ne bo dosegel njegovega ideala, kljub temu, da je bil tudi on daleč od popolnega.
Ta del dodatno poglablja bralčevo sočutje do Marmeladova in njegove družine, saj prikazuje, kako vsi člani trpijo zaradi svoje preteklosti, revščine in brezizhodnosti. Marmeladov s svojo pripovedjo išče razumevanje in stik s sočutnim človekom, kar še bolj poudarja njegovo osamljenost in obup.
stran 72
V tem delu Marmeladov nadaljuje svojo žalostno pripoved o svojem življenju in družinskih težavah. Opisuje, kako je Katerina Ivanovna, njegova druga žena, zaradi obupne revščine in osamljenosti privolila, da ga vzame za moža, čeprav ga nikoli ni zares ljubila. Poudarja, kako brezizhodna je bila njena situacija, kar je razvidno iz njenega joka in obupa ob odločitvi za poroko z njim. Marmeladov pri tem izraža sočutje in razumevanje, saj je tudi sam doživel trpljenje in nemoč.
Pripoveduje tudi o svojih poskusih, da bi bil dober mož in oče, vendar mu je njegov značaj – šibkost in nagnjenost k pijači – to preprečeval. Zgodba o izgubi službe zaradi administrativnih sprememb in kasneje zaradi lastnih napak še dodatno poudarja njegov občutek neuspeha. Marmeladov se zaveda, da je njegovo življenje polno napak, vendar kljub temu išče razumevanje in sočutje.
Ko govori o svoji hčerki Sonji iz prvega zakona, pokaže, kako težko življenje je imela pod mačeho, ki je zaradi svojega ponosa in vročekrvnosti včasih pretirano stroga in nepravična. Marmeladov sicer priznava, da ima Katerina Ivanovna velikodušno srce, vendar zaradi lastnih stisk in težav pogosto ne ravna pravilno. Sonjino življenje je bilo zaznamovano z velikim trpljenjem, zaradi česar se je odrekla marsičemu, vključno z možnostjo ustrezne vzgoje in izobrazbe.
Celoten odlomek razkriva Marmeladov občutek odgovornosti, a hkrati nemoči in sramu zaradi lastnih slabosti. Njegova zgodba je tragična, saj združuje osebne napake, družinske konflikte in breme revščine, ki ga še dodatno uničujejo.
stran 73
Marmeladov tukaj opisuje, kako je njegovo življenje, polno revščine in trpljenja, vplivalo na njegovo družino. Razkriva, da njegova hči Sonja zaradi pomanjkanja izobrazbe in priložnosti ne more pošteno zaslužiti dovolj denarja za preživetje. Opozarja na stisko, v kateri se je znašla družina, kjer revščina in brezup silita ljudi v obupne rešitve.
Zgodba o tem, kako Katerina Ivanovna očita Sonji, da “živi na njihov račun”, in nato cinično pripomni, da Sonja nima “zaklada, ki bi ga varovala”, je še posebej boleča. Pokaže na globoko trpljenje in nemoč vseh v družini. Marmeladov prosi, naj ne obsojamo Katerine Ivanovne, saj njen obup in bolezen vplivata na njeno obnašanje. To kaže na njegovo sposobnost empatije, kljub temu da sam ni zmožen popraviti situacije.
Pripoved razkriva tudi, kako družbena krutost in sistemske nepravičnosti – kot je neplačevanje poštenega dela in poniževanje – prispevajo k njihovemu brezupu. Marmeladov tako prikazuje Sonjo kot simbol žrtvovanja in potrpljenja, saj kljub vsem obtožbam in revščini ostaja krotka in skrbna.
Njegova prošnja, da je ne obsojamo, pa kaže na njegovo globoko zavedanje lastnih in tujih napak, hkrati pa na potrebo po razumevanju in sočutju v svetu, ki se zdi brezsrčen.