Starověký Řím Flashcards
Jaká byla etnická situace na Apeninském poloostrově?
Na apeninském poloostrově byla složitá etnická situace. Byli zde Ligurové v oblasti ligurského moře, Etruskové severně od Říma, Indoevropská etnika jako Venetové, Italikové (Latinové, Římané, Savinové, Samrité atd.), hojně Řecké kolonie na jihu a na Sicílii, Kartaginci na severu Sicílii a Keltové v pádské nížině na severu Itálie.
Kdo byli Etruskové a kde se nacházeli?
Etruskové byli v 8-6.st.přnl ve střední Itálii. Byli to původní obyvatelé Apeninského poloostrova nebo přišli sem z Malé Asie.
Jaké bylo písmo Etrusků?
Písmo Etrusků bylo upravená alfabeta, kterou odkoukali od Řeků. Zůstává nerozluštěné.
Jaký byl politický vývoj Etrusků?
V 6.st. ovládli Etruskové severní Itálii, oblast Kampánie. V roce 540 př.n.l. s Kartágem porazili Řeky v bitvě u Korsiky.
Jaké bylo umění Etrusků?
Umění Etrusků bylo přetvořené Řecké vzory. Jsou rozpoznatelné.
Kdo obýval Řím?
Původně Řím na jeho jižní hranici obývali Latinové, ale vládnou zde Etruskové.
Kdy byl založen Řím a kdo ho založil?
Město Řím bylo založeno v roce 753 př.n.l. a obývali ho Latinové, ale vládnou zde Etruskové.
Kdy byla nastolena republika v Římě?
Podle tradice byla v roce 510 př.n.l. svržen poslední Etruský král a nastolena republika.
Jak se vyvíjela pozice Etrusků?
V 6-5 st. Př.n.l. ustupují Etruskové z Latia a v 2. pol. 5.st.př.n.l. ztratili Kampánii. Državy na severu obsadili Keltové.
Jak probíhalo ovládnutí Itálie Římem?
V 5.st.př.n.l. Řím válčilo s Latiny a Italiky. Na počátku 4.st.př.n.l. dobili Římané etruské město Veje. V roce 387 př.n.l. na Řím zaútočili Keltové. Po keltském vpádu byly vybudovány kolem Říma hradby. Obnovili latinský spolek a tím získali na stranu latinské etnikum. Přelom 4-3.st.př.n.l. proběhly tři války se Samity o Kampánii. V 3.st.př.n.l. se odehrála válka s řeckým Tarentem. V roce 272 př.n.l. kapituloval Tarent a do poloviny 3.st.př.n.l. byla dobyta Etrurie. Itálie byla ovládnuta Římem.
Jaké byly mechanismy držení moci v Římě?
V dobytých oblastech byli svobodní obyvatelé označeni jako cizinci. Byla zakládána města jako municipia, města s povinnostmi Římanů bez volebního práva. Na dobytých místech vytvářeli skutečné kolonie Římanů - Romanizace. Bylo vybudováno silniční spojení, které spojovalo sever a jih Itálie. V roce 269 př.n.l. začali Římané razit stříbrné mince.
Kdo byli patriciové a plebejové?
Patriciové byli plnoprávní občané, jejichž původ byl odvozen od původních občanů. Plebejové měli omezená práva. Byli to přistěhovalci, kteří neměli přístup do vyšších úřadů a byli jim zakázány sňatky s patricii.
Jak probíhal boj za rovnoprávnost v Římě?
Plebejové pohrozili odejitím z Říma. Vytvořili si vlastní shromáždění, kde volili tribuny lidu. Ti měli nedotknutelnost a poté prosazovali právo veta, kterým zakazovali přijetí zákonů, které by mohly být namířeny proti plebejům. V roce 449 př.n.l. pomohly tzv. Zákony 12 desek - sepsání zvykového práva. V roce 367 př.n.l. mohl být jeden konzul volen z plebejů. V 2. pol. 4.st.př.n.l. se plebejové mohli stát i prétorem (soudní moc). Na počátku 3.st.př.n.l. začalo usnesení plebejského shromáždění být závažné pro všechny Římské občany.
Jaké byly územní zisky Říma?
Územní zisky se objevují mimo Itálii - římské provincie.
Co je známo o Kartágu?
Kartágo se nacházelo na severu Afriky a bylo soupeřem Říma. Mělo kolonie na Sicílii. Kartaginci z pohledu Féničanů se říkají Punové. Měli silné lodstvo a žoldnéřskou armádu. Kartágo získávalo další území v severní Africe, Sardinii a Korsiku a část území Hispánie - kartaginská západní říše. Mělo podobně jako Řím svůj senát (obchodníci a velkostatkáři).
Jak proběhla Punská válka (264-261 př.n.l.)?
Punská válka byla obrovským zlomem pro Řím, který neměl vojsko a neuměl na moři. Na straně Římanů byli Sirakúsi. Bitva u Mylae (260 př.n.l.) byla bojem o Sicílii. Počty lodí byly vyrovnané na obou stranách. Římané přišli se strategií corbus - padací můstek na jeho konci byla kotva a ta se zasekla na palubě nepřítele a tam už se stávala bitva z pohledu Říma pěší. Výsledkem byl úprk Kartága a Římané získali Sicílii a Sardinii.
Jak proběhla První Iryrská válka (229-228 př.n.l.)?
První Iryrská válka byla proti pirátům v Jaderském moři. Cílem bylo potlačit rozmach piráctví. Důsledkem byl kontakt s Řeckými státy.
Jak proběhla Druhá Iryrská válka (219 př.n.l.)?
Druhá Iryrská válka potvrdila první vítězství.
Jak proběhla válka s Kelty (225-222 př.n.l.)?
Válka s Kelty proběhla tak, že Římané získali po vítězství platby za mír a rukojmí.
Jak proběhla Druhá punská válka (218-201 př.n.l.)?
V čele Kartagánského vojska byl Hanibal. Zmocnil se svobodného města Sabuntun - spojenec Říma. Hanibal ve válce překročil pohoří Pyreneje a Alpy. Váleční sloni - mnozí nepřežili. Překvapení Římanů ze severu Itálie. Tam se k němu přidávají Keltové. Vítězství u říčky Trevie. Překvapení válečných slonů - koně se začali plašit a Hanibalův bratr je překvapil pěšími vojáky. Středem se probilo 10 000 Římanů a tak se zachránili, ale mnozí zemřeli. Po porážce vyčkávali, co se bude dít dál. V roce 216 př.n.l. proběhla bitva u Kánn, kde byl Řím poražen. To byla největší porážka Říma. Hannibal nevyužil vítězství a zůstal izolován na jihu Itálie. Problém byl o že Řím svoje lidské zdroje obnovil. V roce 212 př.n.l. Římané dobyli Sirakúsy. Obléhání když se ve městě nacházel Archimédes a pomocí zrcadel zapaloval lodě. Nejgeniálnější učenec v antice. Řím vítězil v Hispánii. V roce 204 př.n.l. se Římané vylodili v Africe. V roce 202 př.n.l. proběhla bitva u Zamil, kde byl Hannibal poražen. V roce 201 př.n.l. byl mír a Kartágo ztratilo území mimo Afriku, vydání loďstva, zaplacení válečných náhrad a Kartágo nesmělo vést válku bez souhlasu Říma.
Jak proběhla Třetí punská válka (149-146 př.n.l.)?
Kartágo znovu vybudovalo loďstvo a vzrostla ekonomika. Katonovi projevy - nabádání k zničení Kartága. Rumídie - spor s Kartágem. Kartágo aby zachránili mír vydalo zbraně Římu. Podmínky byli pro Kartágo nepřijatelné. Dramatická trojletá obrana Kartága. V roce 146 př.n.l. bylo vítězství Říma a okolí bylo pojmenováno jako provincie Afrika.
Jaké byly další události v Římské říši?
V roce 133 př.n.l. na území Malé Asie zemřel poslední pergamský král a odkázal ho Římu. Došlo ke založení provincie Asie. Senát má zastoupení skupina Římanů - Nobilita. Další skupina jsou jezdci. Jezdili na koních. Měli právo podnikat. Často byli nominováni do pozice úředníků, kteří v provinciích vybírali daně. Rolníci postupně ubívalo - Řím přichází o vojáky. Mohou sloužit v armádě. Rolníci, když přišli o půdu, odcházeli do měst a vznikají z nich proletáři. Měli volební právo, ale neměli nic jiného. Otroci byli největší počet v průběhu válek. Egejské moře - ostrov Délos - velkotrh s otroky. Propuštěnci získali svobodu a mohli mít majetek. Nestali se občany Říma.
Jaké byly povstání otroků a pokusy o reformu v Římské republice?
V roce 196 př.n.l. skončili otroci v Etrurii ukřižováni. V roce 186 př.n.l. bylo v Apúrii zajato a popraveno 7000 otroků. Ve 30 letech 2.st.př.n.l. bylo na Sicílii ukřižováno 8000 tisíc otroků a další byli svrženi ze skály. Docházelo k dalším nepokojům mezi otroky v Kampánii, Delos, a dolech na stříbro v Atice.