Šiuolaikinės partinės sistemos Flashcards
Pagal garsią Schattschneider’io tezę (1942), šiuolaikinė (angl. modern) demokratija nėra įsivaizduojama be partijų. Ar sutinkate su tuo?
Aš sutinku su šia nuomone. Manau, kad šiuolaikinėse valstybėse egzistuoja gana platus ideologijų srautas, o tam, kad valstybė funkcionuotų efektyviausiai, partijos ir žmonės, kurie gali reprezentuoti tam tikrą idoelogiją, yra būtina. Taip pat, manau, kad partijos yra tam tikras demokratijos rodiklis.
Kokį metodą, tirdamas Palau atvejį, taiko Veenendaal?
Palau mieste atliktais lauko tyrimais, kurių dalis buvo pusiau struktūruoti išsamūs interviu su Palauano respondentais iš įvairios politinės, visuomeninės ir institucinės aplinkos.
Kokias pagrindines priežastis, kodėl Palau nėra partijų, autorius išskiria?
Tradicinės lyderystės, mažuma ( mažumas lemia aukštesnį personalistinės politikos laipsnį), kultūrinis paveldas, geografija.
Ar partijų nebuvimas stiprina demokratiją, ar ją silpnina?
Silpnina, nes sukelia nestabilumą valstybėje, politika tampa neorganizuota. Ideologijų ir partijų nebuvimas taip pat reiškia, kad politinių sprendimų priėmimą daugiausia lemia asmeniniai ar klano santykiai tarp atskirų politikų, o esminiai svarstymai vaidina tik antraeilį vaidmenį.
Kaip ir kodėl istoriškai balsavo Jungtinės Karalystės žydai?
JK žydai tradiciškai palaikydavo darbo partiją, nes didžioji dalis pirmosios ir antrosios kartos imigrantų buvo didžiąja dalimi iš darbiečių nusiteikusių socialinių ir ekonominių grupių ir buvo labai susitelkę miestuose, kur darbiečiai buvo stiprūs, ypač Rytų Londone, Mančesteryje. Leedse ir Glazge. Sutapo gyvenamoji aplinka bei priklausė darbiečių grupėms
- Antra, konservatoriai jau anksčiau užėmė pozicijas, kurios buvo vertinamos kaip priešiškos žydų problemoms, įskaitant ilgalaikį pasipriešinimą žydų teisinei lygybei XIX amžiuje, priešinimąsi žydų pabėgėlių priėmimui, bėgantiems iš pogromų Rusijoje, ir bendrą toleranciją antisemitinėms nuostatoms. Konservatoriai buvo priešiški žydų atžvilgiu. Net ir anksčiau tokie dalykai kaip valstybės imigracinė politika buvo kaip problema.
Kaip JK žydų balsavimas keičiasi pastaraisiais metais?
Didėja konservatorių palaikymas, su tolygiu darbo partijos palaikymo silpnėjimu.
- JK žydai pradeda nebesieti savęs su darbo partija, nes ši nebeatstovaujanti jų interesų. Žinoma, tekste puikiai aprašytas tyrimas parodė, kad didelės įtakos darbo partijos nepalaikymui prisidėjo Jeremy Corbyno išrinkimas partijos lyderiu
Kokius teorinius paaiškinimus iškelia autoriai besikeičiančioms Jungtinės Karalystės žydų politinėms preferencijoms?
- H1. Struktūrinis balsavimas: Didžiosios Britanijos žydų demografija daugiausia lemia jų polinkį balsuoti už konservatorius;
- H2. Susijęs likimas: panašiai kaip ir kitose mažumose, žydų rinkėjai jaučia aukštą susieto likimo jausmą (H2i), tačiau taip pat mano, kad leiboristai nebėra ta partija, kuri galėtų geriausiai spręsti šias problemas, todėl jų susieto likimo jausmas sukurs konservatorių pirmenybes (H2ii) ;
- H3. Lyderystės efektas: Jeremy Corbyno įrašas padarė jį nepriimtinu britų žydų pasirinkimu ir taip apribojo jų galimybę balsuoti leiboristams.
Ką rodo polinkio balsuoti (angl. propensity to vote) kintamasis?
Parodyta, kad žydai, turintys neigiamą ar neutralią Theresos May nuomonę, žymiai dažniau palaiko konservatorius nei ne žydai.
Kas korealiuoja su aktyvumu individo lygmenyje?
Amžius
Išsilavinimas
Įsitikinimas į socialinę aplinką
Kodėl žmonės (ne) dalyvauja rinkimuose?
A) Negali ( resursai)
B) Nenori ( motyvacija)
C) Niekas nepasiūlė ( mobilizacija)
Pagrindiniai rinkėjų nurodyti motyvai Lietuvoje ( balsavimo)
A) Prisirišimas prie partijos
B) Nauji veidai, permainos
Kokios yra teorijos, paaiškinančios žmonių balsavimą?
- Sociologiniai paaiškinimai ( kad žmonės priklauso darbo partijai, kad žmonės yra labiau krikščionys). Mikro Makro
- Socialinė psichologija – žmogus, turintis aukštą išslavinimą savęs gali nešlieti prie kitų, tačiau tai gana dažna būklė
- Rinkėjo individuali psichologija – prisirišimas, kuris atsiranda ankstyvaisiais žmogaus gyvenimo metais. Tai suformuluoja žmogaus partinę tapatybę.
- Racionalaus pasirinkimo – žmogus išrikiuoja tam tikras alternatyvas, kurios gali būti naudingos ne tik jam, bet ir visai Lietuvai. Taip pat atsižvelgiama į praeitos kadencijos veiksmus.
Lipset & Rockann takoskyros
- Klasė
- Religija
- Gyvenamoji vieta( miestas - kaimas)
- Tautinės / politinės mažumos statusas
- Lytis
- Išsilavinimas
- Amžius
Kaip ideologinis balsavimas keičiasi?
Racionalus balsasvimas pagal savo pažiūras, jeigu jos labai rimtai apibrėžtos
Kaip rinkimai paveikia žmones
Čia gali veikti rinkiminis emocingumas, kai žmonės dalyvaudami rinkimuose patiria skirtingas jausenas.
Kokie sociologiniai veiksniai pasiteisina, aiškinant Lietuvos rinkėjų elgesį? Kaip jie atitinka Lipset-Rokann teorijos takoskyras?
a) retrospektyvų balsavimą ( kaip partija, kuri valdė šalį keturis metus, pagerino / pablogino situaciją).
b) Naujų partijų, naujų veidų noras
c) Ar žmonės geriau gyveno sovietmečiu, ar gyveno blogiau ( buvo trmiami, atimta žemė)
d) Religijos takoskyra
e) Gyvenimo vertinimas
f) Gyvenamosios vietos tipas
Kaip keitėsi sociologinių veiksnių įtaka nuo 1992 m. rinkimų ( rinkėjų elgesys) ? Koks pagrindinis konfliktas istoriškai struktūruoja Lietuvos rinkėjų partines preferencijas?
- Visų pirma religijos takoskyra, kaip ir buvo itin svarbi, tokia išliko, nors keliais procentais sumažėjo.
- Sovietinė/ antisovietinė takoskyra taip pat išliko, tačiau atsirado jaunų žmonių, kurie pradėjo naudoti ( nei tai / nei ne) atsakymus, kadangi jie gali sovietmetį vertinti tik iš pasakojimų ir vadovėlių.
- LSDDP, kuri gaudavo didelį kiekį rusų balsų, laikui bėgant jų neteko, nes atsirado tokia partija, kaip rusų aljansas, kuris atkirpo dalį LSDP balsų.
- Pagrindinis onfliktas – Sovietmetis.
Ar lietuviai pasižymi nuosekliomis vertybėmis balsuojant? Kaip šios vertybės susiję su balsavimu?
Galima būtų išskirti religingumą. Lietuvos rinkėjai, balsuojantys už TS-LKD pasižymi dažnesniu bažnyčios lankymu, lyginant su kitomis partijomis. Ši tendecija nuo pat 1992m. iki šiol išlieka ryški. Tad manau, kad religija yra viena iš išsiskirančių nesekliųkų vertybių.
Religija, kaip vertybė, su balsavimu susijusi tuo, kad žmonės, kurie dažniau lanko pažnyčią, dažniau ir aktyviau balsuos už partijas, kurios pasisako už krikščioniškąsias vertybes
Kas paaiškina naujų partijų sėkmę?
lyderio vaidmuo, nepartinių žmonių įtraukimas į rinkimų sąrašus, žmonių – rinkėjų noras naujų partijų, vilties rodiklis.
Kokias galima kelti hipotezes LVŽS sėkmei? Kaip jos pasitvirtina? Ar yra “dvi Lietuvos”?
1) Ar gali būti, kad konservatyvių moralinių vertybių ir kairiosios ekonominės politikos derinys ( LVŽS) yra kaip tik tai, ko nori Lietuvos rinkėjai? Pasitvirtina : Galėtume sakyti, jog mūsų hipotezė pasitvirtina – Lietuvos, kaip ir kitų „tautinio komunizmo“ šalių, rinkėjai yra labiau konservatyvūs ir linkę į reguliuojamą rinką, todėl šios vertybinės pozicijos užėmimas yra tiesus kelias į sėkmę.
2) Ar galime atmesti vertybine niša grįstą LVŽS sėkmės 2016 m. Seimo rinkimuose aiškinimą? Nei taip, nei ne ( Ir taip, ir ne. Viena vertus, duomenys paneigia, kad už LVŽS balsavo specifinę vertybių kombinaciją turintys rinkėjai, pagaliau radę savo pažiūroms tinkamąpartiją )
3) Ar S. Skvernelio lyderystė nulėmė LVŽS sėkmę rinkimuose? NE , tai nepasitvirtino.
Ar yra didesnis potencialas skirčių politikai Lietuvoje?
Mano nuomone ateityje gali skirtys iš viso susilieti ir persidengti, nes, kaip ir minėta knygoje ( dingsta sovietinio vertinimo skirtis, nes nebelieka šios kartos atstovų). Tačiau, gali nutikti ir atvirkščiai, na tarkim, dėl sparčios modernizacijos gali atsirasti naujų skirčių.
Kodėl žmonės balsavo, kai vadovavo monarchas?
Žmonės gali balsuoti tam, kad tas balsas būtų išgirstas. Socialinės grupės atspindi valstybę. Tai buvo itin svarbu Vokietijos susivienijimo metu.
Socialinis – ekonominis statusas yra labai svarbus.
Kokios yra keturios Lipset ir Rokkan skirtys?
a) Owner / worker
b) Church/ state
c) Urban/ rural
d) Centre / Periphery
Ar partinės sistemos yra takoskyrų, ar politinių lyderių strategijų rezultatas?
- Lyderiai negali sukurti konflikto tuščioje vietoje
- Takoskyros nepersikels į politinė lygmenį ir nebus išreiškiamos be politikų