RT Flashcards
Apie teismų kompetenciją (forum)
Jau RT, buvo sprendžiama dėl teismų kompetencijos nagrinėti ginčus.
1: teritorinė kompetencija - taisyklė “ieškinys pareiškiamas atsakovo gyvenamosios vietos teisme”, tuo pačiu, leidžiamos tam tikros išimtys, pvz, ginčo dalyko buvimo vieta, sutarties sudarymo vieta. Tam tikrais atvejais šalys galėjo susitarti dėl perdavimo
2: dalykinė kompetencija
Jurisdikcija
Privatinių teisių apsauga - jurisdikcija, realizuojama per magistrantūras dvejopai:
1)per ginčo teisminį nagrinėjimą (iurisdictio contentiosa) - grindžiama rungimusi.
s)ne ginčo procesą (iurisdictio voluntaria) - kai jokio ginčo iš esmės nėra, sprendžiami specifiniai klausimai
Actio samprata ir rūšys
Actio (ieškinys) - užtikrino realų subjektinės teisės egzistavimą. Nėra ieškinio - nėra teisės.
- Svarbiausias skirstymas (skirstymo pagrindas - ginčo dalykas):
-actio in rem (daiktiniai) - kai ginčo dalykas - teisė į daiktą. Skirti ginti absoliutaus pobūdžio teises, suteikiančioms daikto valdžią. Gintos nuosavybės, servitutų, įkeitimo ir kt. teisės. Yra tik vienas aiškus subjektas - daikto turėtojas
-actio in personam (asmeniniai) - ieškiniai, pateikiami reikalavimams, susijusiems su asmeniniais teisiniais santykiais. Ginčo objektas - konkretaus asmens veiksmas ar susilaikymas nuo jo. Tai teisiniai sakntykiai tarp asmenų kurių pagrindas - sutartis, sandoris, deliktas etc.
-mixtae (mišrūs) - turi ir vieno ir kito bruožų - -Griežtosios teisės ieškiniai - civiliniai (stricti iuris) - teisėjui privaloma remtis įstatymu ar sutartimi
-Gerosios valios ieškiniai - pretorių (bona fidei) - teisėjas gilinosi į sutarties esmę, ieškovo teisė grįsta faktinėmis bylos aplinkybėmis - Atsižvelgiant į šaltinius:
-actio directae (tiesioginiai) - tiesiogiai sukurti teisės
-actio utiles (analogijos) - naudojama analogija, teisėjas nagrinėja ieškinį pagal jau turėtą bylą
-actio in factum (faktiniai) - grindžiami faktinėmis aplinkybėmis
+ actio ficticiae (fikcijos) - ieškinių su fikcija atsiradimas. - Atsižvelgiant į tikslą, skiriame daiktinius ieškinius:
-actiones rei persecutoriae - ieškiniai dėl pažeistų turtinių teisių atkūrimo. Reikalaujama grąžinti daiktą, atlyginti žalą etc.
-actiones poenales - baudžiamieji ieškiniai. Tikslas - nubausti atsakovą.
-actiones mixtae - reikalauja ir to, ir to
legis actio sacramenti
svarbiausia legisakcioninio proceso forma, veikianti kaip lažybos. Šalys prieš magistratą pareiškia pretenzijas ir skiria tam tikrą sumą (sacramentum). Teisi šalis atsiima savo sacramentum, neteisios šalies - atitenka iždui. Kai nagrinėjama actio in rem - ginčo objektą reikėjo atvesti į teisma, procesas prasidėdavo ritualu, lazdele priliečiant daiktą ir tariant formulę (vindicatio!)
legis actio per manus iniectionem
iš esmės yra tai, ką mes šiandien vadiname vykdymo procesu. Užtikrinamas priimtų teisėjo sprendimų vykdymas (šiuo metu pas mus - antstolis)
Ieškovas atvesdavo skolininką pas pretorių, paskelbdavo, kad nevykdo sprendimo, tada uždėdavo ranką ant jo ir nuo to momento, atsakovas prarasdavo galimybę savarankiškai gintis.
Tapus kreditoriaus nuosavybe, laikomas nelaisvėje 60 dienų, vedamas į turgų išpirkimui. Kreditorius galėjo net užmušti
legis actio per iudicis postulationem
naudojama tik kai kuriems asmeniniams reiškiniams.
Principas: esant stadijai in iure, nebuvo lažybų siūlymo, o prašyta iš karto paskirti teisėją.
Taikoma tik tais atvejais, kai teisėjui reikėjo platesnių įgaliojimų, kad teisingai pvz padalinti turtą (nėra tik teisus-neteisus)
legis actio per condictionem
Vykdoma iškviečiant atsakovą į teismą (ieškovas skelbia condicit atsakovui), Supaprastinta procesinė forma, taikoma tik vienašaliams reikalavimams.
legis actio per pignoris capionem
Leidžiama labai retais atvejais, nesutariama ar apskritai forma.
Atsakovui neįvykdžius prievolės, galima buvo tariant iškilmingus žodžius, pasiimti kokį nors skolininko daiktą
Per formulas dalys (formuliarinio proceso dalys)
- Demonstratio - išdėstoma ieškinio ir ieškinio reikalavimo esmė. Tarnaujanti tam, kad ieškinio esmė būtų aiški. Buvo tik ieškiniuose, kylančiuose iš prievolinių teisinių santykių
- Intentio - pagr. formulės dalis, kurioje nurodomas ieškinio pagrindas ir dalykas. Ieškovas nurodo savo reikalavimą - būtina dalis
- Condemnatio - svarbiausia dalis, kurioje teisėjui išreikštas įgaliojimas patenkinti arba atmesti ieškinį. Bet koks priteisimas - turi būti išreikštas pinigais
- Adiudicatio - teisėjas įgaliojamas savarankiškai reglamentuoti ginčijamus santykius, jei egzistuos tam tikros sąlygos.
apud iudiciem
procesas, kuriam vadovavo magistrato konkrečiai bylai išnagrinėti paskirtas privatus teisėjas, buvo grindžiamas žodiškumo bei viešumo principais ir nesietas su kokiais nors formalumais ar privalomu šalių dalyvavimu.
interdiktai
tai viena iš pretorinių (neprocesinių) gynybos priemonių. - įsakymas atitinkamai elgtis arba nuo tam tikrų veiksmų susilaikyti
a) Interdicta restitutoria – juo atsakovas buvo įpareigojamas atlikti pozityvius veiksmus, pvz.: grąžinti jėga užvaldytą daiktą ankstesniajam jo valdytojui;
b) Interdicta exhibitoria – šiuo atveju atsakovas buvo įpareigojamas pristatyti pas pretorių asmenį ar daiktą.
c) Interdicta prohibitoria – atsakovui buvo uždraudžiama atlikti tam tikrus veiksmus, pvz.: servitutu apsunkinto daikto savininkui uždraudžiama trukdyti įgyvendinti servituto teisę.
Restitucija
tai ypatinga neprocesinės gynos priemonė, kurią pretorius išimtinais atvejais suteikdavo asmeniui, dėl sudaryto ir galiojančio sandorio patyrusiam didelės žalos.
Galimybė pasinaudoti restitucija priklausė dėl svarbių priežasčių, apie kurias sprendė pretorius, tačiau pripažinta:
a) Asmenims, kurių teisinis statusas buvo specifinis, pvz.: pilnamečiams asmenims, kurie dar nėra sulaukę 25 metų amžiaus.
b) Asmuo, kurį po sutarties sudarymo ištiko capitis deminutio maxima.
c) Asmuo, kuris iš šalies buvo išvykęs valstybiniais reikalais
d) apgaulė sudarant sandorį (Dolus)
missio in possessionem
pretoriaus leidimas suinteresuotam asmeniui užvaldyti atsakovui priklausantį pavienį daiktą (missio in rem) arba visą jo turtą (missio in bona). Missio tikslas buvo priversti atsakovą atitinkamai elgtis, pvz.: įsitraukti į teismo procesą.
Asmuo, kurio interesais taikyta missio, tapdavo laikinu daikto laikytoju, tačiau atsakovui ir toliau neatliekant atitinkamų veiksmų, pretorius alėjo leisti suinteresuotam asmeniui daiktą parduoti arba įgyti nuosavybėn.
Nuosavybės teisės turinio elementai
Ius possidendi
Ius utendi
Ius fruendi
Ius disponendi
Kviritinė nuosavybė
- Kviritinė nuosavybė: piliečių nuosavybė. Ius civile pagrindu įgydavo Romos piliečiai, kurie turėjo ius commerci
Galėjo būti įgyjama res mancipi/res nec mancipi.
Bruožai: objektu galėjo būti tiek kilnojami, tiek nekilnojami daiktai;
subjektais galėjo būti tik Romos piliečiai;
Nuosavybės teisė galėjo būti įgyjama tik Italijos žemėms, ne provincijos žemėms!
Tik kviritinis savininkas galėjo naudotis teisminėmis priemonėmis
Galiojo ikiklasikiniame ir klasikiniame laikotarpyje