Raidos psichologija Flashcards
Raidos psichologija
Psichologijos sritis, tirianti žmogaus viso gyvenimo fizinius, pažintinius ir socialinius pokyčius
Dvi dilemos
- Įgimta vs išugdyta (gyta) from nature vs from nurture. Toks gimė ar tokiu išudytas. Gamta vs Auklėjimas
- Etapai vs tęstinumas (eiga)
Raidos etapai
- Emocinė raida
- Kognityvinė raida
- Socialinė raida
Emocinė raida
Brendimas – tai biologinis augimo procesas, kurio metu tam tikru eiliškumu vyksta elgesio pokyčiai, o elgesiui įtaką daro patirtys
• Fizinis augimas, nepriklausomai nuo aplinkos įtakos
• Nors užaugimo ir subrendimo trukmė Jūsų atveju gali būti skirtinga, eiliškumas visada beveik tas pats
Kognityvinė raida
Vystosi:
• Galvojimas
• Bendravimas
• Mokymasis
Raidos stadijos
- Sensomotorinė – kūdikiai pažįsta pasaulį lytėjimu ir kitais pojūčiais
- Priešoperacinė – vaikai pradeda logiškai grupuoti objektus
- Konkrečių operacijų – visiškai išmoksta, kad kiekiai gali įgauti skirtingas formas
- Formaliųjų operacijų – vystosi žodinis samprotavimas ir hipotetinis mąstymas
Proksimalinės raidos zona
Tai užduotys, kurių vaikas negali atlikti pats vienas. Netgi, jei jau turi reikiamus protinius sugebėjimu, užduoties atlikimui jam reikia pagalbos ir asistavimo kito, labiau patyrusio, žmogaus
Pamatas
Tai instrukcijos pritaikymas vaiko suvokimui, jo elgesio galimybėms. Toks pritaikymas ir jam suprantamas pateikimas inspiruoja vaiko pastangas, reiškia, lavina suvokimą bei naujų protinių įgūdžių įgijimą.
Lev Vygotsky
Įgūdžių reikia tam, kad mokėtume viską pagrįsti, suprasti ir atsiminti. Tai atsiranda iš vaiko patirties su tėvais, mokytojais ir bendraamžiais
Vygotsky žmogaus raida
Žmogaus raida vyksta 3 lygiais - kultūriniu, tarpasmeniniu ir individualiu.
Erik Erikson
Žmogaus asmenybė skleidžiasi ir auga pereidama per 8 iš anksto nulemtas stadijas
Erik Erikson stadijos
1 stadija, apimanti pirmuosius kūdikio gyvenimo metus, yra „pasitikėjimas ar nepasitikėjimas“. Jei vaiko poreikiai tenkinami netinkamai ir nenuosekliai, vystosi nepasitikėjimas.
2 stadija – „savarankiškumas ar gėda ir abejonė“ – apima laikotarpį nuo 18 mėn. iki 2 metų. Šiuo metu vaikas mokosi tyrinėti, bet taip pat pirmąkart susiduria su gėda ir abejone, kylančiomis dėl mažų nesėkmių ar tėvų priekaištų.
Mokantis patirti tiek sėkmę, tiek nesėkmę, vystosi sveika valios jėga.
3 stadija (nuo 2 iki 6 metų) atspindi „iniciatyvos ir kaltės“ krizę. Tuomet vaikas mokosi veikti kūrybiškai ir žaismingai, o kartu ir tikslingai. Bendraudamas su kitais jis atranda, kad jo veiksmai gali paveikti kitus. Šioje stadijoje gautos didelės bausmės gali sukelti paralyžiuojantį kaltės jausmą.
4 stadija (6-12 metų vaikai) susitelkia į mokymąsi ir socialinių įgūdžių įgijimą. Ši stadija yra žinoma kaip „kompetencija ar nevisavertiškumas“, ji leidžia patirti kompetencijos jausmą, tačiau perdėtas dėmesys darbui gali lemti, kad vaikas savo vertės jausmą klaidingai prilygins produktyvumui. Nuo čia įžengiama į 5 stadiją – paauglystę.
5 stadija – paauglystė – „tapatumas ir vaidmenų sumaištis“. Apsvarstydami savo praeitį, dabartį ir ateitį suformuojame aiškų jausmą, kas esame.
Sėkmingai įveikę šią stadiją save suvokiame kaip vieną vienetą (visumą), tačiau tuo metu kilusios problemos gali lemti „tapatumo krizę“.
6 stadijoje „artumas ir izoliacija“ (18-30 gyvenimo metais) kuriame artimus santykius ir patiriame meilę.
7 stadijoje „kūryba ir sąstingis“ (nuo 35 iki 60 metų) dirbame ateities kartų labui arba, dalyvaudami kultūrinėje ar socialinėje veikloje, prisidedame prie visuomenės gerovės.
8 stadija „pilnatvė ar neviltis“ prasideda apie 60-uosois metus. Ji pasireiškia, kai žmonės apmąsto savo gyvenimą ir tampa patenkinti ir susitaikę su savo garbiu amžiumi arba juos apima neviltis dėl blogėjančios sveikatos ir artėjančios minties. Sėkmingas šios stadijos įveikimas pasireiškia įgyta išmintimi.
Nesėkmė kurioje nors stadijoje lemia psichinį trūkumą (tokį kaip pasitikėjimo stoka arba perdėtas kaltės jausmas), kuris mus lydi visą gyvenimą
Lawrence Kohlberg
Moralinės raidos lygiai
Moralinė raida
Reiškia mūsų įgytas vertybes, tikėjimą ir lavinamus galvojimo įgūdžius. Visa tai nulemia atsakingą elgesį
Lawrence Kohlberg lygiai
- Prieškonvensinis (išankstinis): tai galvojimas, kuriam daro įtaką sąlygos, pasekmės, veiksmai (bausmės, apdovanojimai, abipusės paslaugos).
- Konvensinis: Pagrindimas, paremtas troškimu pamaloninti kitus arba sekti sukurtomis taisyklėmis, puoselėjamomis vertybėmis.
- Pokonvensinis: Sekimas savo paties moraliniais principais ir vertybėmis, kuriems pritari.